Urzędnicy podejrzani o udział w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy

Akcja straży granicznej
Straż graniczna zatrzymała 10 osób
Źródło: Nadwiślański Oddział Straży Granicznej

Strażnicy graniczni z Radomia rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy. Podejrzani mieli pomagać w wyrabianiu polskich wiz cudzoziemcom. Wśród zatrzymanych są pracownicy urzędu pracy.

Do zatrzymań i przeszukań mieszkań należących do osób podejrzanych o przestępczy proceder, a także pomieszczeń biurowych siedziby powiatowego urzędu, doszło w ubiegłym tygodniu.

- W wyniku przeszukania funkcjonariusze Straży Granicznej zabezpieczyli na miejscu kilkadziesiąt nośników danych, w tym karty SIM, pendrivy, komputery oraz telefony komórkowe, jak również kilkadziesiąt pieczątek firmowych, dokumentację bankową, zaświadczenia i oświadczenia - przekazała kpt. SG Dagmara Bielec, rzeczniczka Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Na poczet przyszłych kar zajęto cztery samochody o łącznej wartości przeszło 187,6 tysiąca złotych, ponad 187 tysięcy złotych oraz 1,8 tysiąca euro w gotówce.

Zdobywali zaświadczenia o pracy sezonowej

Jak ustalili śledczy, zorganizowana grupa przestępcza działała od 2019 do 2024 roku na terenie południowych powiatów województwa mazowieckiego. Miała na celu organizowanie nielegalnego przekraczania granicy cudzoziemcom z tzw. krajów podwyższonego ryzyka migracyjnego.

- Zamieszane w przestępczy proceder osoby dostarczały dokumentację niezbędną do uzyskania wizy krajowej oraz poświadczanie nieprawdy co do zamiaru zatrudnienia cudzoziemca i zapewnienia mu zakwaterowania na terytorium RP i tym samym wyłudzały poświadczenia nieprawdy od urzędników jednego z powiatowych urzędów pracy w postaci zaświadczeń o wpisie wniosku do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej - przekazała rzeczniczka.

Chodzi o obywateli Turcji, Gruzji, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Indii, Pakistanu, Rwandy, Afganistanu, Filipin, Ghany, Kazachstanu, Iraku, Iranu, Nigerii, Bangladeszu, Nepalu, Sri Lanki i Białorusi.

- Co istotne, o udział w grupie przestępczej podejrzewa się między innymi urzędników państwowych, jak i osoby prywatne, które w wyniku przedmiotowego procederu uczyniły sobie stałe źródło dochodu, osiągając znaczne korzyści majątkowe - podkreśliła kpt. Bielec

Zatrzymano 10 osób, pięć z nich aresztowano

Według ustaleń funkcjonariuszy Straży Granicznej grupa mogła wyłudzić ponad 5 tysięcy zaświadczeń o wpisie wniosków do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej.

Trzem osobom spośród 10 zatrzymanych postawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec pięciu osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na trzy miesiące. W stosunku do pozostałych pięciu podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju z jednoczesnym zatrzymaniem paszportu.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Grójcu.

Czytaj także: