Strażacy wydali pozytywną opinię w sprawie tunelu POW. Otwarcie jeszcze w grudniu

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP
Systemy bezpieczeństwa w tunelu POW
Systemy bezpieczeństwa w tunelu POWMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plSystemy bezpieczeństwa w tunelu POW

W piątek strażacy wydali pozytywną opinię bezpieczeństwa w sprawie tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy - przekazał brygadier Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia z kolei, że odcinek S2 będzie gotowy jeszcze w tym roku.

W piątek bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej przekazał, że zakończyły się odbiory systemu wentylacji przeciwpożarowej w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. - Wydaliśmy pozytywną opinię bezpieczeństwa przeciwpożarowego - powiedział strażak.

O zakończeniu kontroli strażaków w tunelu POW poinformowała rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Tarnowska. - Mamy pozytywne stanowisko PSP. W poniedziałek otrzymane dokumenty złożymy do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego - powiedziała Tarnowska.

Trasa będzie gotowa jeszcze w tym roku

- Po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, ostatnim krokiem będzie uzyskanie zgody wojewody mazowieckiego. S2 pomiędzy węzłami Puławska i Warszawa Wilanów zostanie oddana do ruchu jeszcze jesienią tego roku - dodała rzeczniczka warszawskiego GDDKiA.

To były drugie odbiory straży pożarnej w tunelu POW. W połowie października pierwsza decyzja strażaków była negatywna, bo wentylacja w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy podczas testów nie uzyskała wymaganych parametrów końcowych. Usterkę miał jeden z sześciu wentylatorów.

Naprawiony wentylator wrócił z Portugalii. Strażacy znów weszli do tunelu POW 

Bryg. Karol Kierzkowski wskazywał wtedy, że decyzja strażaków wynikała z tego, że wentylacja, która miałaby wywiewać wszystkie toksyny, spaliny i dym nie trzyma parametrów. - Jest sześć wentylatorów, z czego jeden jest wadliwy - tłumaczył strażak. Wszystkie inne elementy dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego jak detekcja, klaty dymowe, wyłączniki, dojazdy przeciwpożarowe i zaopatrzenie w wodę działały prawidłowo.

Odcinkowy pomiar prędkości

W rozmowie z "Gazetą Stołeczną" wiceminister infrastruktury Rafał Weber przekazał, że w tunelu zainstalowany zostanie odcinkowy pomiar prędkości. Kamery będą pochodzić z przebudowanej autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim a Częstochową. Rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Monika Niżniak doprecyzowała "Stołecznej", że kamer będzie 12, a wykonawca jest już gotowy do ich montażu. 

Ursynowski tunel jest częścią Południowej Obwodnicy Warszawy. Od 22 grudnia 2020 roku kierowcy mają do dyspozycji ponad 15-kilometrowy odcinek tej trasy między węzłami Warszawa-Wilanów a Lubelska wraz z mostem na Wiśle. Na trasę można dostać się przez cztery węzły: Warszawa-Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów i Lubelska.

Łączny koszt budowy trzech odcinków S2, stanowiących fragment Południowej Obwodnicy Warszawy, to ok. 4,6 miliarda złotych, z czego blisko 1,7 miliarda złotych to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Nad tunelem POW ma powstać park, chcą tam posadzić 700 drzew i 28 tysięcy krzewów.

Autor:katke/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Nalewajko / GDDKiA

Pozostałe wiadomości