Przygotuj się na:

ZAMKNIĘCIE STACJI METRA

Na weekend warszawscy urzędnicy zaplanowali prace modernizacyjne na pierwszej linii metra. Pociągi będą jeździły na skróconej trasie. 

Najnowsze

Nad tunelem POW ma powstać park, chcą tam posadzić 700 drzew i 28 tysięcy krzewów

Najnowsze

Autor:
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Urząd dzielnicy UrsynówPark linearny nad POW według koncepcji z 2016 roku

Zarząd Zieleni ogłosił przetarg na projekt zagospodarowania terenu nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy. Planowane jest posadzenie około 700 drzew i 28 tysięcy krzewów.

Jak przekazał w komunikacie stołeczny ratusz, warszawski Zarząd Zieleni ogłosił właśnie przetarg na przygotowanie projektu budowlanego i wykonawczego parku wzdłuż ulicy Płaskowickiej nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy. Otwarcie ofert ma nastąpić 15 listopada.

Ale droga do zasadzenia pierwszych drzew i krzewów jest bardzo daleka. Prace nad samym projektem mają potrwać rok od podpisania umowy. Ratusz szacuje, że ogłoszenie przetargu na realizację podstawowego zakresu zagospodarowania terenu nad tunelem POW planowane jest na początku drugiego kwartału 2023 roku.

Promenada i meandrująca wstęga

Co powstanie nad POW? - Stworzymy nowy, rozległy park linearny o długości blisko dwóch kilometrów, dostępny dla wszystkich mieszkańców. W projekcie stawiamy na rozwiązania, które pozwolą nam na efektywne gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi. Duża powierzchnia biologicznie czynna parku wpisze się w założenia Strategii adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy – mówi cytowana w komunikacie Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

- Nad Południową Obwodnicą Warszawy posadzimy około 700 drzew, 28 tysięcy krzewów, stworzymy również wielogatunkowe łąki kwietne i rabaty bylinowe - dodała Kamila Nowocin, zastępca dyrektora warszawskiej Zieleni.

Oprócz nowych drzew i krzewów zbudowane zostaną alejki i chodniki, a także oświetlenie i monitoring. Elementem przewodnim projektowanych terenów będzie promenada biegnąca od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej oraz tzw. "żółta wstęga", meandrująca przez wszystkie odcinki terenu, wykonana z różnych elementów i materiałów, których wspólną cechą jest barwa żółta. "Wstęga" w jednym miejscu będzie nawierzchnią, w kolejnym zmieni się w roślinność, a następnie w element małej architektury czy też element zabawowy, w zależności od miejsca i jego funkcji.

Natomiast na odcinku od ul. Braci Wagów do al. Komisji Edukacji Narodowej powstanie plac miejski z fontanną posadzkową obsadzony drzewami, z miejscem na choinkę noworoczną. Przewidziano tutaj rzeźbiarskie elementy zabawowe i drewniany podest o zmiennym nachyleniu.

Ratusz przekazał, że na zaprojektowanie oraz budowę nowego terenu zieleni nad POW zarezerwowano w budżecie miasta 10,3 mln złotych.

Park nad tunelem POWurząd dzielnicy

Okrojona koncepcja parku

Ratusz przypomniał w komunikacie, że koncepcja architektoniczno-urbanistyczna zagospodarowania terenu nad tunelem POW została wypracowana w konsultacjach społecznych w 2016 r. przez zespół biura projektowo-konsultingowego PROINWESTYCJA pod kierownictwem Katarzyny Łowickiej. Jednak pierwotne założenia zderzyły się z możliwościami budżetowymi.

W lutym informowaliśmy, że koncepcja parku została okrojona. Podczas obrad Komisji Architektury i Ochrony Środowiska przy Radzie Ursynowa przedstawiono podstawowe założenia. Co się zmieniło względem pierwotnej koncepcji? Większość różnic dotyczy proponowanych wcześniej strumyków. - Aby woda mogła płynąć, musiałaby być uzdatniana. To są bardzo duże przedsięwzięcia. Wolelibyśmy nie wprowadzać elementów z wodą stojącą, zanieczyszczoną i trudną do utrzymania. Dlatego na tym etapie nie rekomendujemy tego i proponujemy zastąpienie strumyka zielenią – tłumaczyła wówczas ursynowskim radnym Kamila Nowacin. Ponadto Zarząd Zieleni zdecydował się podzielić koncepcję na elementy do wykonania w pierwszej kolejności (aleje, chodniki, place, roślinność, ławki, śmietniki) oraz te, które przygotowane zostaną w kolejnych etapach (place zabaw, siłownie plenerowe). 

W koncepcji pojawiły się również zmiany wynikające z faktu umiejscowienia parku na stropie tunelu. Zrezygnowano więc ze wzniesień, które zastąpione zostaną skupiskami krzewów i - ponownie - z elementów wodnych. W ich miejsce proponowana jest roślinność ozdobna. Nowacin sygnalizowała również, że w kilku miejscach na docelowy kształt parku będą miały wpływ inwestycje zrealizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w ramach odtwarzania terenu nad tunelem - chodzi tu na przykład o parking przy osiedlu Kazury czy wał ziemny pomiędzy ulicami Rosoła i Nowoursynowską.

Z zaprezentowanego wtedy kalendarium inwestycji wynika, że pomiędzy marcem a kwietniem 2023 roku odbyłby się przetarg na realizację zieleni przedstawionej w koncepcji, a od maja 2023 do maja 2024 realizacja robót budowlanych oraz prac ogrodniczych.

Autor:dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: urząd dzielnicy

Pozostałe wiadomości