W ramach programu poprawy bezpieczeństwa drogowego wokół szkół podstawowych ratusz utworzył pierwszą "szkolną ulicę" w Warszawie. Wjazd na ulicę Hirszfelda został ograniczony w godzinach od 7.30 do 8.15. Urzędnicy twierdzą, że w poprzedzających zmiany ankietach uczniowie sami wskazywali, że dojazd do szkoły autem bywa dla nich stresujący.
W pierwszej edycji programu poprawy bezpieczeństwa wokół warszawskich szkół podstawowych "Droga na szóstkę" wzięło udział sześć szkół. Dla każdej z nich opracowano inne rozwiązanie. Pierwszą "szkolną ulicę" wprowadzono na Hirszfelda na Ursynowie przy Szkole Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków. Teraz wjazd na tę ulicę pozostanie ograniczony przez trzy poranne kwadranse - od 7.30 do 8.15, ale mieszkańcy będą mogli w tym czasie normalnie wyjechać.
- Szkolna ulica to doskonale znane rozwiązanie wprowadzane w miastach na całym świecie, polegające na czasowym ograniczeniu ruchu przed szkołą, poprzez zakaz wjazdu samochodów. Obecność dużej liczby aut budzi w uczniach i rodzicach obawy o bezpieczeństwo, a niektórych zmusza do wyboru innego środka podróży niż przejście pieszo czy podjechanie na hulajnodze, czy rowerze. Duży ruch aut generuje też hałas i zanieczyszczenia - wyjaśnia rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk.
Zwraca też uwagę na badania, które pokazały, że to właśnie pod podstawówką przy Hirszfelda jest największy ruch - odbywa się tam nawet 230 przejazdów w obie strony. - To ponad pięć przejazdów na minutę. Dla porównania jednym pasem Puławskiej w porannym szczycie w ciągu jednej minuty przejeżdża średnio sześć samochodów (2286 pojazdów na sześciu pasach w godz. 7:00-8:00), a na Pileckiego trzy pojazdy na minutę (1088 pojazdów na sześciu pasach w godz. 7:00-8:00) - wylicza Beuth-Lutyk.
Zgłaszali, że droga autem do szkoły jest dla nich stresująca
Ratusz informuje, że rodzice odwożący uczniów do SP nr 323 będą mogli zaparkować na okolicznych parkingach: przy Arenie Ursynów, ulicy Gandhi lub Płaskowickiej. Z tą szkołą sąsiaduje Przedszkole nr 50. Ratusz chcąc zachęcić przedszkolaków i ich rodziców do aktywnych podróży, od września rusza z kampanią promującą mobilność. Dzieci będą zbierały naklejki w nagrodę za dotarcie do przedszkola na rowerkach lub hulajnogach. - Poranne zamknięcie wjazdu w Hirszfelda nie jest jedynym rozwiązaniem w ramach "Drogi na Szóstkę". W przypadku tej szkoły drugą zmianą będzie planowana instalacja sygnalizacji na pobliskim przejściu przez Indiry Gandhi. Trwają też rozmowy o drugiej filii szkoły – przy Warchałowskiego - podaje rzeczniczka ratusza.
Wyjaśnia też, że uczniowie w ankietach często zgłaszali konkretne rozwiązania, jakie chcieliby wprowadzić w swoim sąsiedztwie i konkretne sytuacje, które budzą ich niepokój. - Przykładowo w szkole na Hirszfelda wśród uczniów, którzy deklarują, że nie czują się bezpiecznie w drodze do szkoły, najwięcej jest… uczniów podróżujących na lekcje z rodzicami autem. Zgłaszali, że taka droga do szkoły bywa dla nich stresująca. Bezpośrednio przed szkołą nie ma tylu miejsc parkingowych, by wystarczyło dla wszystkich i by bezpiecznie wysiąść. Uczniowie wysiadają więc w pośpiechu, nierzadko pomiędzy innymi samochodami. W dodatku ostatni odcinek jazdy autem – przez osiedlową uliczkę, pokonywany dość wolno - może budzić obawy, czy na pewno się zdąży na lekcje - wylicza Beuth-Lutyk.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa