Pamięci bohaterów i dla zdrowej głowy. Biegacze zmierzą się na dwóch dystansach

Bieg Powstania Warszawskiego (zdjęcie ilustracyjne)
Bieg Powstania Warszawskiego (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło: UM Warszawa
W najbliższą sobotę odbędzie się 34. Bieg Powstania Warszawskiego. Zawodnicy będą rywalizować na dwóch dystansach: 5 i 10 kilometrów.

Bieg Powstania Warszawskiego to druga z trzech imprez tworzących Warszawską Triadę Biegową "Zabiegaj o pamięć", obok Biegu Konstytucji 3 Maja oraz Biegu Niepodległości. Celem triady jest propagowanie pamięci historycznej, patriotyzmu oraz integracji społecznej poprzez aktywność fizyczną.

"Biegowi towarzyszy wyjątkowa oprawa, ponieważ odbywa się w godzinach wieczornych, a jego atmosfera podkreśla powagę rocznicy oraz wspólnotowy charakter wydarzenia. Tradycyjnie w biegu uczestniczą zarówno zawodnicy, jak i kibice, całe rodziny, a na jego starcie i mecie można spotkać Powstańców Warszawskich" - wskazuje ratusz w komunikacie.

Trasy biegów na 5 i 10 kilometrów

Stołeczny ratusz zapowiada, że uczestnicy tegorocznego wydarzenia pobiegną na dystansach 5 km (start o 20:30) i 10 km (start o 21:20) lub wezmą udział w formule wirtualnej.

Organizatorzy wskazali, że obie trasy rozpoczną się na ulicy Bonifraterskiej. Następnie zawodnicy pobiegną ulicami: Andersa, Mickiewicza, przez plac Inwalidów w kierunku Czarnieckiego. Potem przebiegną Krasińskiego do Wisłostrady i dalej Krajewskiego i Zakroczymską do mety przy Konwiktorskiej.

Trasa biegu na 5 kilometrów
Trasa biegu na 5 kilometrów
Źródło: biegpowstaniawarszawskiego.pl

Uczestnicy biegu na 10 km za placem Inwalidów skierują w stronę ulicy Gwiaździstej, miną ją i wybiegną aż za most Grota-Roweckiego. Do mety przy Konwiktorskiej wrócą Wisłostradą oraz Krajewskiego i Zakroczymską.

Trasa biegu na 10 kilometrów
Trasa biegu na 10 kilometrów
Źródło: biegpowstaniawarszawskiego.pl

Akcja "Biegnę dla zdrowej głowy"

Organizatorzy podkreślają, że "inicjatywa ma na celu nie tylko uczczenie pamięci o Powstaniu Warszawskim, lecz także promowanie aktywnego trybu życia oraz działań charytatywnych".

W ramach akcji towarzyszącej biegowi "Biegnę dla zdrowej głowy" uczestnicy mogą włączyć się w działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. "Aby dołączyć do inicjatywy, wystarczy pobrać kartkę lub naklejkę w biurze zawodów, przypiąć ją do koszulki lub numeru startowego i ukończyć bieg. Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże w zamian darowiznę na wskazany cel" - wyjaśnia ratusz.

Czytaj też: "Sierpniowe". Opowieść o tych, którzy "bardzo dużo położyli na szali"

muzeum 2
Jan Ołdakowski o płycie "Sierpniowe" i godzinie W
Źródło: TVN24
Czytaj także: