W sobotę przez Warszawę przejdzie Parada Równości

Źródło:
tvnwarszawa.pl
25.06.2022 | Morze tęczowych flag i wspólny cel. Parada równości przeszła ulicami Warszawy
25.06.2022 | Morze tęczowych flag i wspólny cel. Parada równości przeszła ulicami WarszawyKatarzyna Górniak | Fakty TVN
wideo 2/5
25.06.2022 | Morze tęczowych flag i wspólny cel. Parada równości przeszła ulicami WarszawyKatarzyna Górniak | Fakty TVN

17 czerwca ulicami Warszawy przejdzie Parada Równości. Patronat nad wydarzeniem - w tym roku organizowanym pod hasłem "Wróżymy równość i piękność" - objął prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Parada Równości to coroczne święto wolności, otwartości i solidarności. Uczestniczy w niej społeczność LGBT+, ale też wszystkie osoby, dla których ważne jest równe traktowanie i poszanowanie różnorodności. Kolorowy przemarsz ulicami miasta rozpocznie się o godzinie 14, ale przy samej paradzie organizowanych jest wiele wydarzeń i imprez towarzyszących.

O godzinie 11 w Parku Świętokrzyskim otwarte zostanie Miasteczko Równości. "Osoby, które nie będą mieć siły na przejście całego marszu, mogą wrócić do Miasteczka, gdzie cały czas będą mogły odpocząć w przyjaznej atmosferze" - zapowiadają organizatorzy Parady Równości. Na miejscu rozstawione zostaną stoiska i namioty organizacji pozarządowych, m.in. Stowarzyszenia Lambda, Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza działających przeciwko dyskryminacji i wykluczeniu. W Miasteczku Równości wsparcie znajdą również osoby z niepełnosprawnościami. Pomoc mogą uzyskać m.in. na stoisku Fundacji Avalon.

Trasa Parady Równości

Tradycyjne miejsce startu parady zamieniło się w plac budowy – powstaje tam tzw. plac Centralny. Dlatego jej rozpoczęcie zostało przesunięte na skrzyżowanie ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, na które bezpośrednio docierają obie linie metra – M1 i M2.

Uczestnicy parady od Świętokrzyskiej przejdą Marszałkowską i Waryńskiego do stacji metra Politechnika, gdzie skręcą w aleję Armii Ludowej.

"Będzie to ostatni moment dla osób, które będą chciały wrócić metrem do Miasteczka Równości. Wcześniej, na placu Konstytucji, będzie na was czekał beczkowóz" - zastrzegają organizatorzy.

Trasa Parady Równości w Warszawie Materiały organizatora

Następnie po przejściu kawałka alei Armii Ludowej wzdłuż Pola Mokotowskiego zawrócą aleją Niepodległości z powrotem w stronę Pałacu Kultury. Po przejściu ulicą Chałubińskiego i aleją Jana Pawła II skręcą na rondzie ONZ w kierunku Świętokrzyskiej. Tam kończy się przemarsz, po którym uczestnicy zostaną zaproszeni na uliczną imprezę, a następnie na after party.

Utrudnienia dla kierowców i pasażerów

W związku z paradą planowane są zmiany w organizacji ruchu. Podczas formowania się szyku parady możliwe jest zamknięcie w tym czasie ulicy Świętokrzyskiej, a także ulicy Emilii Plater i Marszałkowskiej. Potem, do godziny 17.00 policja może decydować o zamykaniu kolejnych ulic na trasie demonstracji, a także dróg krzyżujących się z trasą przemarszu.

W miarę przemieszczania się parady wprowadzane będą również zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Innymi trasami kursować będą autobusy linii: 100, 109, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 138, 143, 151, 158, 159, 160, 171, 174, 175, 178, 200, 502, 507, 514, 517, 519, 520, 521, 522, 523, 525.

W czasie przemarszu tramwaje nie będą kursowały ulicą Marszałkowską i w Alejach Jerozolimskich. Trasy zmienią tramwaje linii: 4, 7, 9, 15, 17, 22, 24, 33, 35, 36, 78.

W czasie trwania parady bez problemów będą kursowały obie linie metra.

Bieg i maraton filmowy

W sobotę, jeszcze przed rozpoczęciem Parady, tradycyjnie odbędzie się Warszawski Bieg Równości. "To bieg dla wszystkich osób. Zapraszamy zarówno biegaczki_y, jak i osoby chętne do pokonania trasy w dowolny inny sposób - na rowerze, rolkach, z kijkami (nordic walking), czy po prostu idąc" - podkreślają organizatorzy.

Start biegu będzie zlokalizowany na Płycie Desantu 3 Dywizji Piechoty niedaleko Cypla Czerniakowskiego. Trasa będzie przebiegać na północ do Mostu Świętokrzyskiego, mostem na drugą stronę Wisły, dalej w dół ze skarpy na ścieżkę nad Wisłą, i na południe ścieżką, pod mostami Poniatowskiego i Łazienkowskim, aż do mety zlokalizowanej przy Plażówce Saskiej przy Wale Miedzeszyńskim 389.

Z kolei wieczorem o godzinie 19 w Kinotece odbędzie się Maraton Filmowy dla Równości. "W planie premiery, wyciskacze łez, fascynujące dokumenty i filmy, które celebrują piękno oraz różnorodność naszej społeczności" - zapowiadają organizatorzy. Wstęp na pokazy jest wolny.

Miesiąc Równości

Wiele miast w czerwcu celebruje równość i otwartość. Od kilku lat w tym gronie jest także stolica. W Warszawskim Miesiącu Równości uczestniczą biblioteki, muzea, domy kultury, teatry czy Miejsca Aktywności Lokalnej. Organizują spotkania, spektakle, warsztaty, promują literaturę tematyczną dotyczącą różnorodności, niedyskryminacji i praw człowieka.

- Zależy nam na tym, żeby wprowadzać temat równości i niedyskryminacji w miejską społeczność, do jej codzienności. Żeby prawa człowieka nie wydawały się czymś odległym, teoretycznym i abstrakcyjnym, a stały się właśnie czymś codziennym, co dotyczy każdej osoby, co można egzekwować, z czego można korzystać - informowała, cytowana w komunikacie ratusza, Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorska ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego, pełnomocniczka ds. równego traktowania. - Warszawski Miesiąc Równości to bardzo dobra okazja do budowania świadomości praw człowieka, swoich własnych, naszych społeczności, ale też praw różnych grup społecznych, do których bezpośrednio nie przynależymy - dodała.

Warszawski Miesiąc Równości nawiązuje do Pride Month, czyli Miesiąca Dumy, który świętowany jest na całym świecie właśnie w czerwcu. To czas szczególnej widoczności społeczności LGBT+

W czerwcu na całym świecie, również w Polsce odbywają się marsze równości, wydarzenia kulturalne i akcje solidarnościowe. Angażują się w nie w różny sposób organizacje pozarządowe, miasta i firmy.

Autorka/Autor:katke, dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl