17 czerwca ulicami Warszawy przejdzie Parada Równości. Patronat nad wydarzeniem - w tym roku organizowanym pod hasłem "Wróżymy równość i piękność" - objął prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
Parada Równości to coroczne święto wolności, otwartości i solidarności. Uczestniczy w niej społeczność LGBT+, ale też wszystkie osoby, dla których ważne jest równe traktowanie i poszanowanie różnorodności. Kolorowy przemarsz ulicami miasta rozpocznie się o godzinie 14, ale przy samej paradzie organizowanych jest wiele wydarzeń i imprez towarzyszących.
O godzinie 11 w Parku Świętokrzyskim otwarte zostanie Miasteczko Równości. "Osoby, które nie będą mieć siły na przejście całego marszu, mogą wrócić do Miasteczka, gdzie cały czas będą mogły odpocząć w przyjaznej atmosferze" - zapowiadają organizatorzy Parady Równości. Na miejscu rozstawione zostaną stoiska i namioty organizacji pozarządowych, m.in. Stowarzyszenia Lambda, Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza działających przeciwko dyskryminacji i wykluczeniu. W Miasteczku Równości wsparcie znajdą również osoby z niepełnosprawnościami. Pomoc mogą uzyskać m.in. na stoisku Fundacji Avalon.
Trasa Parady Równości
Tradycyjne miejsce startu parady zamieniło się w plac budowy – powstaje tam tzw. plac Centralny. Dlatego jej rozpoczęcie zostało przesunięte na skrzyżowanie ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, na które bezpośrednio docierają obie linie metra – M1 i M2.
Uczestnicy parady od Świętokrzyskiej przejdą Marszałkowską i Waryńskiego do stacji metra Politechnika, gdzie skręcą w aleję Armii Ludowej.
"Będzie to ostatni moment dla osób, które będą chciały wrócić metrem do Miasteczka Równości. Wcześniej, na placu Konstytucji, będzie na was czekał beczkowóz" - zastrzegają organizatorzy.
Następnie po przejściu kawałka alei Armii Ludowej wzdłuż Pola Mokotowskiego zawrócą aleją Niepodległości z powrotem w stronę Pałacu Kultury. Po przejściu ulicą Chałubińskiego i aleją Jana Pawła II skręcą na rondzie ONZ w kierunku Świętokrzyskiej. Tam kończy się przemarsz, po którym uczestnicy zostaną zaproszeni na uliczną imprezę, a następnie na after party.
Utrudnienia dla kierowców i pasażerów
W związku z paradą planowane są zmiany w organizacji ruchu. Podczas formowania się szyku parady możliwe jest zamknięcie w tym czasie ulicy Świętokrzyskiej, a także ulicy Emilii Plater i Marszałkowskiej. Potem, do godziny 17.00 policja może decydować o zamykaniu kolejnych ulic na trasie demonstracji, a także dróg krzyżujących się z trasą przemarszu.
W miarę przemieszczania się parady wprowadzane będą również zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Innymi trasami kursować będą autobusy linii: 100, 109, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 138, 143, 151, 158, 159, 160, 171, 174, 175, 178, 200, 502, 507, 514, 517, 519, 520, 521, 522, 523, 525.
W czasie przemarszu tramwaje nie będą kursowały ulicą Marszałkowską i w Alejach Jerozolimskich. Trasy zmienią tramwaje linii: 4, 7, 9, 15, 17, 22, 24, 33, 35, 36, 78.
W czasie trwania parady bez problemów będą kursowały obie linie metra.
Bieg i maraton filmowy
W sobotę, jeszcze przed rozpoczęciem Parady, tradycyjnie odbędzie się Warszawski Bieg Równości. "To bieg dla wszystkich osób. Zapraszamy zarówno biegaczki_y, jak i osoby chętne do pokonania trasy w dowolny inny sposób - na rowerze, rolkach, z kijkami (nordic walking), czy po prostu idąc" - podkreślają organizatorzy.
Start biegu będzie zlokalizowany na Płycie Desantu 3 Dywizji Piechoty niedaleko Cypla Czerniakowskiego. Trasa będzie przebiegać na północ do Mostu Świętokrzyskiego, mostem na drugą stronę Wisły, dalej w dół ze skarpy na ścieżkę nad Wisłą, i na południe ścieżką, pod mostami Poniatowskiego i Łazienkowskim, aż do mety zlokalizowanej przy Plażówce Saskiej przy Wale Miedzeszyńskim 389.
Z kolei wieczorem o godzinie 19 w Kinotece odbędzie się Maraton Filmowy dla Równości. "W planie premiery, wyciskacze łez, fascynujące dokumenty i filmy, które celebrują piękno oraz różnorodność naszej społeczności" - zapowiadają organizatorzy. Wstęp na pokazy jest wolny.
Miesiąc Równości
Wiele miast w czerwcu celebruje równość i otwartość. Od kilku lat w tym gronie jest także stolica. W Warszawskim Miesiącu Równości uczestniczą biblioteki, muzea, domy kultury, teatry czy Miejsca Aktywności Lokalnej. Organizują spotkania, spektakle, warsztaty, promują literaturę tematyczną dotyczącą różnorodności, niedyskryminacji i praw człowieka.
- Zależy nam na tym, żeby wprowadzać temat równości i niedyskryminacji w miejską społeczność, do jej codzienności. Żeby prawa człowieka nie wydawały się czymś odległym, teoretycznym i abstrakcyjnym, a stały się właśnie czymś codziennym, co dotyczy każdej osoby, co można egzekwować, z czego można korzystać - informowała, cytowana w komunikacie ratusza, Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorska ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego, pełnomocniczka ds. równego traktowania. - Warszawski Miesiąc Równości to bardzo dobra okazja do budowania świadomości praw człowieka, swoich własnych, naszych społeczności, ale też praw różnych grup społecznych, do których bezpośrednio nie przynależymy - dodała.
Warszawski Miesiąc Równości nawiązuje do Pride Month, czyli Miesiąca Dumy, który świętowany jest na całym świecie właśnie w czerwcu. To czas szczególnej widoczności społeczności LGBT+
W czerwcu na całym świecie, również w Polsce odbywają się marsze równości, wydarzenia kulturalne i akcje solidarnościowe. Angażują się w nie w różny sposób organizacje pozarządowe, miasta i firmy.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa