W sobotę przez Warszawę przejdzie Parada Równości

Źródło:
tvnwarszawa.pl
25.06.2022 | Morze tęczowych flag i wspólny cel. Parada równości przeszła ulicami Warszawy
25.06.2022 | Morze tęczowych flag i wspólny cel. Parada równości przeszła ulicami WarszawyKatarzyna Górniak | Fakty TVN
wideo 2/5
25.06.2022 | Morze tęczowych flag i wspólny cel. Parada równości przeszła ulicami WarszawyKatarzyna Górniak | Fakty TVN

17 czerwca ulicami Warszawy przejdzie Parada Równości. Patronat nad wydarzeniem - w tym roku organizowanym pod hasłem "Wróżymy równość i piękność" - objął prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Parada Równości to coroczne święto wolności, otwartości i solidarności. Uczestniczy w niej społeczność LGBT+, ale też wszystkie osoby, dla których ważne jest równe traktowanie i poszanowanie różnorodności. Kolorowy przemarsz ulicami miasta rozpocznie się o godzinie 14, ale przy samej paradzie organizowanych jest wiele wydarzeń i imprez towarzyszących.

O godzinie 11 w Parku Świętokrzyskim otwarte zostanie Miasteczko Równości. "Osoby, które nie będą mieć siły na przejście całego marszu, mogą wrócić do Miasteczka, gdzie cały czas będą mogły odpocząć w przyjaznej atmosferze" - zapowiadają organizatorzy Parady Równości. Na miejscu rozstawione zostaną stoiska i namioty organizacji pozarządowych, m.in. Stowarzyszenia Lambda, Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza działających przeciwko dyskryminacji i wykluczeniu. W Miasteczku Równości wsparcie znajdą również osoby z niepełnosprawnościami. Pomoc mogą uzyskać m.in. na stoisku Fundacji Avalon.

Trasa Parady Równości

Tradycyjne miejsce startu parady zamieniło się w plac budowy – powstaje tam tzw. plac Centralny. Dlatego jej rozpoczęcie zostało przesunięte na skrzyżowanie ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, na które bezpośrednio docierają obie linie metra – M1 i M2.

Uczestnicy parady od Świętokrzyskiej przejdą Marszałkowską i Waryńskiego do stacji metra Politechnika, gdzie skręcą w aleję Armii Ludowej.

"Będzie to ostatni moment dla osób, które będą chciały wrócić metrem do Miasteczka Równości. Wcześniej, na placu Konstytucji, będzie na was czekał beczkowóz" - zastrzegają organizatorzy.

Trasa Parady Równości w Warszawie Materiały organizatora

Następnie po przejściu kawałka alei Armii Ludowej wzdłuż Pola Mokotowskiego zawrócą aleją Niepodległości z powrotem w stronę Pałacu Kultury. Po przejściu ulicą Chałubińskiego i aleją Jana Pawła II skręcą na rondzie ONZ w kierunku Świętokrzyskiej. Tam kończy się przemarsz, po którym uczestnicy zostaną zaproszeni na uliczną imprezę, a następnie na after party.

Utrudnienia dla kierowców i pasażerów

W związku z paradą planowane są zmiany w organizacji ruchu. Podczas formowania się szyku parady możliwe jest zamknięcie w tym czasie ulicy Świętokrzyskiej, a także ulicy Emilii Plater i Marszałkowskiej. Potem, do godziny 17.00 policja może decydować o zamykaniu kolejnych ulic na trasie demonstracji, a także dróg krzyżujących się z trasą przemarszu.

W miarę przemieszczania się parady wprowadzane będą również zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Innymi trasami kursować będą autobusy linii: 100, 109, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 138, 143, 151, 158, 159, 160, 171, 174, 175, 178, 200, 502, 507, 514, 517, 519, 520, 521, 522, 523, 525.

W czasie przemarszu tramwaje nie będą kursowały ulicą Marszałkowską i w Alejach Jerozolimskich. Trasy zmienią tramwaje linii: 4, 7, 9, 15, 17, 22, 24, 33, 35, 36, 78.

W czasie trwania parady bez problemów będą kursowały obie linie metra.

Bieg i maraton filmowy

W sobotę, jeszcze przed rozpoczęciem Parady, tradycyjnie odbędzie się Warszawski Bieg Równości. "To bieg dla wszystkich osób. Zapraszamy zarówno biegaczki_y, jak i osoby chętne do pokonania trasy w dowolny inny sposób - na rowerze, rolkach, z kijkami (nordic walking), czy po prostu idąc" - podkreślają organizatorzy.

Start biegu będzie zlokalizowany na Płycie Desantu 3 Dywizji Piechoty niedaleko Cypla Czerniakowskiego. Trasa będzie przebiegać na północ do Mostu Świętokrzyskiego, mostem na drugą stronę Wisły, dalej w dół ze skarpy na ścieżkę nad Wisłą, i na południe ścieżką, pod mostami Poniatowskiego i Łazienkowskim, aż do mety zlokalizowanej przy Plażówce Saskiej przy Wale Miedzeszyńskim 389.

Z kolei wieczorem o godzinie 19 w Kinotece odbędzie się Maraton Filmowy dla Równości. "W planie premiery, wyciskacze łez, fascynujące dokumenty i filmy, które celebrują piękno oraz różnorodność naszej społeczności" - zapowiadają organizatorzy. Wstęp na pokazy jest wolny.

Miesiąc Równości

Wiele miast w czerwcu celebruje równość i otwartość. Od kilku lat w tym gronie jest także stolica. W Warszawskim Miesiącu Równości uczestniczą biblioteki, muzea, domy kultury, teatry czy Miejsca Aktywności Lokalnej. Organizują spotkania, spektakle, warsztaty, promują literaturę tematyczną dotyczącą różnorodności, niedyskryminacji i praw człowieka.

- Zależy nam na tym, żeby wprowadzać temat równości i niedyskryminacji w miejską społeczność, do jej codzienności. Żeby prawa człowieka nie wydawały się czymś odległym, teoretycznym i abstrakcyjnym, a stały się właśnie czymś codziennym, co dotyczy każdej osoby, co można egzekwować, z czego można korzystać - informowała, cytowana w komunikacie ratusza, Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorska ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego, pełnomocniczka ds. równego traktowania. - Warszawski Miesiąc Równości to bardzo dobra okazja do budowania świadomości praw człowieka, swoich własnych, naszych społeczności, ale też praw różnych grup społecznych, do których bezpośrednio nie przynależymy - dodała.

Warszawski Miesiąc Równości nawiązuje do Pride Month, czyli Miesiąca Dumy, który świętowany jest na całym świecie właśnie w czerwcu. To czas szczególnej widoczności społeczności LGBT+

W czerwcu na całym świecie, również w Polsce odbywają się marsze równości, wydarzenia kulturalne i akcje solidarnościowe. Angażują się w nie w różny sposób organizacje pozarządowe, miasta i firmy.

Autorka/Autor:katke, dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratusz podpisał umowę z wykonawcą na przebudowę kwartału miasta z ulicami Złotą i Zgoda. To około 2,5 hektara. Prace pochłoną 49,1 miliona złotych. Zasadzone zostaną drzewa i krzewy, pojawi się mała architektura i przestrzeń dla pieszych. Natomiast parkowanie zostanie przeniesione pod ziemię.

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na tyłach Muzeum Niepodległości w Pałacu Przebendowskich rozpoczęły się prace przy urządzaniu ogrodu deszczowego. Zieleń pojawi się w miejscu betonowego, nieużywanego od wielu lat parkingu.

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulicami Muranowa 22 lipca już po raz 13. przejdzie Marsz Pamięci organizowany przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. W tym roku będzie poświęcony rabinom getta warszawskiego. Zakończy się przy ulicy Dzielnej, gdzie zostanie odsłonięta instalacja artystyczna, prezentująca abstrakcyjną wizję spotkania myśli z rzeczywistością.

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia na jeziorze Żabim w Wawrze. Służby wciągnęły z wody człowieka. Reanimacja nie przyniosła skutku.

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Motocyklista został ranny po zderzeniu z kierowcą auta osobowego w Zalesiu Górnym pod Piasecznem. Jak ustalili wstępnie policjanci, przyczyną wypadku było nieustąpienie pierwszeństwa.

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura podejrzewa Victora A. o oszustwa i pranie brudnych pieniędzy. Jak ustalili śledczy, mężczyzna wraz z innymi osobami zamieszkującymi w Nigerii brał udział w oszustwach. Do jego zadań należało przyjmowanie wpłat od pokrzywdzonych.

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Próba pokonania zakrętu na hulajnodze elektrycznej okazała się dla 17-lataka bolesna. Chłopak uderzył w ogrodzenie. Policjanci ustalili, że był pijany. Czekają go konsekwencje prawne i finansowe.

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

Źródło:
PAP

Pod zaparkowanym na ulicy 11 Listopada aucie zapadła się jezdnia. W wydostaniu pojazdu właścicielowi pomogli strażnicy miejscy.

Pod autem zapadła się jezdnia

Pod autem zapadła się jezdnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl