W niedzielę wielki maraton. Pierwsze utrudnienia od soboty

[object Object]
Przed nami 40. PZU Maraton WarszawskiMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

W najbliższą niedzielę - 30 września - ulicami Warszawy przebiegnie jubileuszowy 40. PZU Maraton Warszawski. Jego uczestnicy przebiegną między innymi przez Żoliborz, Śródmieście i Pragę Północ. Obok głównego biegu odbędą się inne - o krótszym dystansie. Mieszkańcy muszą przygotować się na duże zmiany w ruchu. Utrudnienia rozpoczną się już w sobotę.

Maratończycy wystartują w niedzielę o godzinie 9. Bieg potrwa do 16. W czasie maratonu z ruchu samochodowego wyłączonych będzie kilkanaście ulic. Wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Drogi będą zamykane dla ruchu w miarę przemieszczania się biegaczy.

Trasa biegu

Ruszą z Konwiktorskiej i dalej pobiegną następującymi ulicami: Muranowską (jezdnia północna), generała Andersa, Mickiewicza (jezdnia wschodnia od generała Zajączka), placem Wilsona (zamknięcie planowane około 8.25), dalej Krasińskiego (jezdnia południowa), Wybrzeżem Gdyńskim (jezdnia zachodnia), Krajewskiego, Zakroczymską - ponownie do Konwiktorskiej.

Następnie z Konwiktorskiej - Bonifraterską, Międzyparkową, Słomińskiego (jezdnia południowa), Starzyńskiego (jezdnia południowa), mostem Gdańskim (jezdnia południowa; zamknięcie planowane o 8.40). Dalej - Wybrzeżem Helskim i aleją główną Miejskiego Ogrodu Zoologicznego.

Z zoo sportowcy pobiegną ulicami: Ratuszowa, Wybrzeże Helskie, Wybrzeże Szczecińskie, most Świętokrzyski (jezdnia północna), Zajęcza, Topiel, Herberta, Rozbrat (zamknięcie o 9.06), Górnośląska, Hoene-Wrońskiego i aleją Hopfera wbiegną do Łazienek Królewskich. Z Łazienek wbiegną w Gagarina (bieg jezdnią północną, z zachowaniem przejezdności w dwóch kierunkach na jednym pasie), Belwederską, Alejami Ujazdowskimi (jezdnia wschodnia od placu Na Rozdrożu; zamknięcie o 9.09) dobiegną do placu Trzech Krzyży (jezdnia wschodnia).

Z placu Trzech Krzyży ruszą Nowym Światem przez rondo de Gaulle’a do Krakowskiego Przedmieścia. Potem skręcą w Miodową, przez plac Krasińskich, Bonifraterską, Muranowską (jezdnia północna), generała Andersa, Mickiewicza (jezdnia wschodnia od gen. Zajączka) - przez plac Wilsona do Rudzkiej, Lektykarskiej, Podleśnej, Gwiaździstej do Wybrzeża Gdyńskiego (jezdnia zachodnia).

Dalej uczestnicy pobiegną: Krajewskiego, Zakroczymską, Konwiktorską, Bonifraterską, Międzyparkową, Słomińskiego (jezdnia południowa), przez most Gdański (jezdnia południowa), Starzyńskiego (jezdnia południowa), Namysłowską, Ratuszową do Wybrzeża Helskiego i Szczecińskiego. Potem przebiegną przez Okrzei, Jagiellońską, Zamoyskiego, Sokolą, Wybrzeże Szczecińskie (jezdnia wschodnia) do mostu Świętokrzyskiego (jezdnia północna; zamknięcie planowane o 8.50).

Z mostu wbiegną w Zajęczą, Dobrą (zamknięcie o 10.27), Karową, Wybrzeże Kościuszkowskie (jezdnia zachodnia) i Wybrzeże Gdańskie (jezdnia zachodnia).

Meta biegu zlokalizowana będzie na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.

Z uwagi na organizację maratonu, już od soboty (29 września), od godziny 21 do niedzieli (30 września) do 20.30 zamknięta dla ruchu będzie zachodnia jezdnia Wisłostrady, na odcinku od Krasińskiego do Grodzkiej. Również od soboty, od godziny 20 do niedzieli, do 15.30 zamknięta dla ruchu będzie Konwiktorska.

Trasa 40. PZU Maratonu WarszawskiegoFundacja Maraton Warszawski

Dodatkowe biegi

Dystans maratoński to nie wszystko. Głównemu biegowi będzie towarzyszył bieg na pięć kilometrów - T-Mobile Bieg na Piątkę, którego ambasadorem został Robert Korzeniowski. Uczestnicy wystartują o godzinie 9.30 z Konwiktorskiej. Dalej przebiegną: Muranowską, generała Andersa, Mickiewicza, placem Wilsona, Krasińskiego i dalej Wisłostradą do mety na wysokości Sanguszki.

Dodatkowo, w przeddzień wielkiego biegu, przed Pałacem Kultury i Nauki, najmłodsi amatorzy sportu wezmą udział w Mini Maratonie Niepodległości na dystansach od 100 do 1918 metrów.

Jubileuszowa edycja

W tym roku PZU Maraton ma swoją jubileuszową - 40. odsłonę. Dlatego bieg ma nawiązywać do historii i tradycji imprezy. "Ciekawostką jest, że we wszystkich dotychczasowych edycjach biegacze pokonali aż 3 753 290 kilometrów! Wśród startujących najwięcej było osób o imionach: Andrzej, Piotr i Krzysztof, a wśród kobiet prym wiodły Anny i Katarzyny" - czytamy w komunikacie prasowym stołecznego ratusza.

"Jubileuszowa trasa nie zawiedzie nawet najbardziej wymagających sportowców" - przekonują urzędnicy. "Jest bardzo urozmaicona, a biegacze poruszać się będą po reprezentacyjnych częściach stolicy. Na trasie nie zabraknie również punktów do kibicowania z wyjątkowymi atrakcjami zagrzewającymi do walki z dystansem i własnymi słabościami" - dodają.

- Maraton warszawski przez te wszystkie lata elektryzował. Różna była liczba uczestników, ale misja się nie zmienia - jest to wydarzenie, które sprawia, że wiele osób o nim usłyszy i pomyśli, że może kiedyś pokona ten królewski dystans. Zaczną trenować i staną się przez to zdrowsi. To tak naprawdę wielkie społeczne wydarzenie - powiedział dyrektor Maratonu Warszawskiego Marek Tronina.

Organizatorzy spodziewają się, że w 40. PZU Maratonie Warszawskim wystartuje około ośmiu tysięcy osób, a dodatkowe cztery tysiące weźmie udział w biegach towarzyszących.

Tak wyglądała ubiegłoroczna edycja PZU Maratonu Warszawskiego:

[object Object]
Maratończycy na Czerniakowskiej Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/8

kw/b

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl