Narodowe Święto Niepodległości. Lista wydarzeń w Warszawie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Parady, pikniki, morsowanie. Tak Polacy świętowali 104. rocznicę odzyskania niepodległości
Parady, pikniki, morsowanie. Tak Polacy świętowali 104. rocznicę odzyskania niepodległościMarta Warchoł | Fakty po południu
wideo 2/3
Parady, pikniki, morsowanie. Tak Polacy świętowali 104. rocznicę odzyskania niepodległościMarta Warchoł | Fakty po południu

W najbliższą sobotę 11 listopada z Okazji Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie zaplanowano szereg wydarzeń. Odbędą się między innymi: Festiwal Niepodległa, akcja Niepodległa do Hymnu, Bieg Niepodległości czy parada motocyklistów.

Główne wydarzenia o charakterze państwowym, m.in. uroczysta zmiana warty, odbędą się na placu Piłsudskiego.

Uroczystości z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy będą trwały już od rana. Rozpoczną się od złożenia wieńców przed pomnikami Ojców Niepodległości (Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

Na Krakowskim Przedmieściu na spacerowiczów i gości będą czekały atrakcje Festiwalu Niepodległa. To między innymi koncerty, warsztaty i inne wydarzenia.

"O godzinie 12.00 zespół "Warszawianka" wraz z osobami zgromadzonymi na placu Zamkowym weźmie udział w akcji "Niepodległa do Hymnu". Od 13.00 startują sceny na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Akademii Sztuk Pięknych. Wszystkie atrakcje dostępne będą bezpłatnie" - podało biuro prasowe Festiwalu Niepodległa.

33. Bieg Niepodległości

W sobotę o godzinie 11.11 blisko 15 tys. biegaczek i biegaczy stanie na starcie 33. Biegu Niepodległości. Będą to największe zawody biegowe w Polsce po pandemii koronawirusa.

Start i meta biegu będą tradycyjnie znajdować się w alei Jana Pawła II na wysokości ul. Stawki. Biegacze pobiegną al. Jana Pawła II, wiaduktami nad rondem Czterdziestolatka, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości na południe, zawrócą na wysokości ul. Rakowieckiej i po 10 km dotrą do mety. To prawdopodobnie najszybsza trasa biegowa w Polsce – prosta i niemal płaska.

Przed startem zaplanowano wspólne odśpiewanie hymnu Polski. Organizatorzy – miejska jednostka Aktywna Warszawa i Fundacja "Maraton Warszawski" – zachęcają, by na start założyć białą lub czerwoną koszulkę. Tradycyjnie biegacze w białych koszulkach ustawiają się po prawej stronie, zaś w czerwonych – po lewej. Dzięki temu przynajmniej na pierwszych kilometrach tworzą długą, biało-czerwoną wstęgę.

Biegaczy będzie wspierał "marszałek Piłsudski" w limuzynie. Na trasie do większego wysiłku będą mobilizować bębniarze i chórzyści. Zwykle też na półmetku i na ostatnim kilometrze do kibicowania dołącza wielu mieszkańców Warszawy.

Ruszył Bieg Niepodległości (wideo z 2022 roku)
Ruszył Bieg Niepodległości (wideo z 2022 roku)TVN24

Mila Niepodległości dla dzieci

Oprócz zawodów głównych zostanie też rozegrana Mila Niepodległości dla dzieci od 10 do 14 roku życia. Oraz zawody nordic walking na 6,5-kilometrowej trasie.

Bieg główny startuje o symbolicznej godzinie 11.11. Przy tak dużej grupie start będzie odbywał się falami przez ponad 30 minut. Zawodnicy z ostatnich stref startowych wyruszą więc na trasę, kiedy czołówka biegu dotrze już do mety.

Na liście startowej biegu głównego są 14 882 osoby. Dodatkowo 369 osób pobiegnie wirtualnie, w marszu nordic walking – 644 osoby, a w Mili Niepodległości – 408.

Miasto zachęca biegaczy do korzystania z komunikacji miejskiej. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego "uczestnicy 33. Biegu Niepodległości, na podstawie numeru startowego są uprawnieni do nieodpłatnego przejazdu pojazdami Warszawskiego Transportu Publicznego: autobusami, tramwajami, pociągami metra i Szybkiej Kolei Miejskiej oraz pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej, w granicach 1 strefy biletowej ZTM".

Motocyklowe parady

Narodowe Święto Niepodległości w swoim stylu uczczą także sympatycy motocykli. W tym dniu odbędą się dwa przejazdy. Pierwszy – Motocyklowa Parada Niepodległości – rozpocznie się o godzinie 11:00 w sąsiedztwie Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Stamtąd miłośnicy jednośladów wyruszą na przejazd ulicami: Hlonda, aleją Rzeczypospolitej, aleją Wilanowską, aleją Niepodległości, Odyńca, Racławicką, Żwirki i Wigury, Raszyńską, przez plac Zawiszy, Towarową, przez rondo Daszyńskiego, Prostą, Kasprzaka, przez rondo Tybetu, Kasprzaka, Ordona, Wolską, Połczyńską, aleją Obrońców Grodna, przez rondo Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Powązkowską, Krasińskiego, przez plac Wilsona, Krasińskiego, Wybrzeże Gdyńskie, Wybrzeże Gdańskie, Wybrzeże Kościuszkowskie, Wioślarską, Solec, Trasą Łazienkowską, przez plac Na Rozdrożu, Alejami Ujazdowskimi, Belwederską do pomnika marszałka Piłsudskiego.

Parada motocyklistów 11 listopadaTVN24

Z kolei o godzinie 12:00 w Sulejówku spotkają się uczestnicy MotoParady Niepodległości. Do Warszawy wjadą ulicą Armii Krajowej (od strony Sulejówka), a dalej ulicami: Niemcewicza, Wspólną, Korkową, Stepową, Okularową, Marsa, przez rondo Mościckiego, Płowiecką, Grochowską, przez rondo Wiatraczna, Grochowską, Zamoyskiego, Targową, Ratuszową, Wybrzeże Helskie, Wybrzeże Szczecińskie, przez most Świętokrzyski, Zajęczą, Dobrą, Tamka, Kruczkowskiego, Książęcą, przez plac Trzech Krzyży, Alejami Ujazdowskimi, Bagatela, przez plac Unii Lubelskiej, Boya-Żeleńskiego, Waryńskiego, Puławską, Płaskowickiej, Sójki. Oba wydarzenia będą zabezpieczane przez policję. Przejazdy motocykli mogą powodować czasowe wstrzymania ruchu na trasie przejazdu, a także na drogach poprzecznych.

Zagrają Karaś, Rogucki i Sara James

Na scenie muzycznej na Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego o godz. 14. pojawi się duet Kuba Karaś i Piotr Rogucki. Ich styl to pop alternatywny. Po nich na scenie pojawi się Sara James - wykonawczyni, która w konkursie Junior Eurovision w Paryżu zajęła drugie miejsce. Po godz. 17 przed publicznością zaprezentuje się wokalista, kompozytor, autor tekstów i pianista Baranovski. Wieczór na scenie muzycznej zakończy się koncertem Kamila Bednarka.

"Co godzinę do warszawiaków zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu przemówi z balkonu swoimi najsłynniejszymi cytatami sześciu ojców niepodległości" - zapowiadają organizatorzy. W postacie Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego wcielą się aktorzy.

Na dziedzińcu MKiDN, na Scenie Tańców Polskich cztery zespoły muzyczne zaprezentują historię taneczną Wielkopolski, Polski Centralnej, Żywiecczyzny i Rzeszowszczyzny. Polska Centralna reprezentowana będzie przez zespół Janusz Prusinowski. Przez Wielkopolskę poprowadzi Kapela z Wiwatem Romualda Jędraszaka oraz Kapela Adama Kaisera. Tańce Żywiecczyzny zaprezentuje Żywiecka Szkoła Tradycji. Region rzeszowski będzie reprezentowany przez Kapelę Rodzinną Zastawnych i gości. Przewidziano także wspólny minikoncert.

W okolicy ulicy Ossolińskich, na schodkach na rogu ulicy Królewskiej i Krakowskiego Przedmieścia, na rogu ulicy Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, na placu przed pomnikiem Mikołaja Kopernika i przed kościołem Sióstr Wizytek oraz na balkonie Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich wystąpią Aldęte Brass Band, Golden Collective Brass Band, Ferajna z Hoovera, Olek Orkiestra Dęta, Wah Wah Brass Band oraz Bras Federacja.

Scena dla dzieci

O godzinie 13. na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych organizatorzy festiwalu przygotowali scenę dla dzieci. Pojawią się na niej Groźne Smoki oraz Dzielni Rycerze i Księżniczki. "Na najmłodszych uczestników czekają teatrzyki, gry, zabawy i wyjątkowe warsztaty. Witać dzieci przy wejściu do namiotu będą postacie z polskich dobranocek, m.in. Reksio, Bolek i Lolek. Jak co roku na małych konstruktorów i konstruktorki czeka Strefa Klocków COBI" - informuje biuro prasowe festiwalu. Organizatorzy zapowiedzieli liczne atrakcje - występy magika Konrada oraz spektakl "Rycerz bez konia" Teatru Barnaby.

Od godziny 12. co pół godziny przed kościołem Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca będą odbywały się bezpłatne pokazy "Iskry Niepodległej" prezentujące historie wybitnych Polek i Polaków, którzy zmienili świat.

W ramach Festiwalu Niepodległa w Pałacu Czapskich (budynek ASP) zorganizowano Strefę Pałac Saski Dzieciom, w której odbywać się będą warsztaty i ścieżki edukacyjne. Tematem przewodnim będzie polska sztuka designu oraz postać Wojciecha Jastrzębowskiego, który w II Rzeczypospolitej projektował wyposażenia ministerstw i placówek dyplomatycznych, w tym Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla. Odbędą się m.in. warsztaty plastyczne "Projektowanie Pałacu Saskiego" oraz warsztaty projektowania "Mebel nie z tej ziemi".

W Galerii Okno na Kulturę o godzinie 13. rozpoczną się pokazy filmów historycznych oraz wystawa strojów z lat 1863-1864. Filmy będą także wyświetlane w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich.

W Kościele Wizytek Orkiestra i Soliści Il Tempo zaprezentują średniowieczne, renesansowe oraz barokowe instrumentarium. Pierwszy z trzech 40-minutowych występów rozpocznie się o 14.

Spacery z przewodnikami

Organizatorzy Festiwalu Niepodległa przygotowali także spacery po Warszawie z przewodnikami. Rozpoczną się o 13. Tematycznie nawiązują do postaci Józefa Piłsudskiego i Fryderyka Chopina. Przewodników będzie można poznać po fioletowych torbach ze znakiem Pałacu Saskiego. Na Placu Piłsudskiego, dostępna będzie wystawa "Skarby Pałacu Brühla".

- W ramach obchodów Narodowego Dnia Niepodległości zapraszamy na cykl wydarzeń, które rozpoczną się już 10 listopada od debaty naukowej "Ile kosztuje niepodległość?", turnieju szachowego i wspólnego śpiewania pieśni z lat walk o niepodległość. 11 listopada odbędzie się wernisaż wystawy fotografii "Sulejówek zatrzymany w kadrze. Lata 20. i 30. XX wieku w obiektywie Romualda Makarewicza" i pokaz sprzętu Wojska Polskiego. Wieczorem wystąpi Monika Borzym - powiedziała PAP kierownik działu komunikacji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Dorota Rączka.

- 12 listopada odbędzie się pokaz Ogólnopolskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet i pokaz musztry kawaleryjskiej Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego ze Stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP. Trzydniowe świętowanie kończymy retro dancingiem - dodała.

Wystawa "Ojcowie Niepodległości" i pokaz kawalerii

IPN przygotował wystawę "Ojcowie Niepodległości" w gmachu Prokuratury Okręgowej przy ulicy Chocimskiej w Warszawie.

- Zaprezentujemy postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy oraz działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religijną. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego celu – niepodległości - powiedział rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz, dodając, że 11 listopada instytut organizuje szereg wydarzeń w oddziałach i delegaturach na terenie całego kraju.

Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na pokaz kawalerii, który przygotowało Stowarzyszenie Szwadron Jazdy RP. 11 listopada przybliżymy osobę gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. W Stajni Kubickiego będzie można obejrzeć pokaz wyposażenia współczesnej kawalerii WP i wystawę fotografii 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego - powiedział pełnomocnik dyrektora ds. organizacji wydarzeń w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - Oddziale Muzeum Łazienki Królewskie, Marek Zieliński.

W Łazienkach odbędzie się oprowadzanie po Pałacu Myślewickim, gdzie mieszkał gen. Wieniawa-Długoszowski i projekcja filmu dokumentalnego "Wieniawa" w reżyserii Grzegorza Gajewskiego.

- 12 listopada zapraszamy do Pałacu na Wyspie na koncert w wykonaniu artystów związanych z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina. Zaprezentują oni utwory Chopina, Paderewskiego, Moniuszki, Różyckiego i innych polskich kompozytorów - wskazał.

11 listopada Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza rodziny z dziećmi od piątego roku życia na otwarte warsztaty plastyczne. W Sali Małego Powstańca dzieci wykonają biało-czerwone wianki z krepiny.

Zgromadzenia i przemarsze

W Narodowe Święto Niepodległości odbędą się także liczne zgromadzenia i przemarsze. Oto wydarzenia, które 11 listopada mogą powodować utrudnienia w ruchu drogowym:

- w godzinach 8:00-14:00 teren przed PKiN, od strony południowej, między ulicami Złotą, Emilii Plater, Alejami Jerozolimskimi i Marszałkowską; - w godzinach 8:00-18:00 przy ulicy Emilii Plater, między ulicą Złotą a Świętokrzyską – strona północ; - w godzinach 12:00-13:30 zgromadzenie na placu Weteranów 1863 r., a następnie przemarsz aleją „Solidarności” i ulicami: Targową, 11 listopada, Ratuszową, Namysłowską, Szymanowskiego, Dąbrowszczaków na plac Hallera; - w godzinach 14:00-16:00 zgromadzenie przy Walcowniczej połączone z przemarszem tą ulicą do Bystrzyckiej, - w godzinach 14:00-17:00 zgromadzenie na placu Unii Lubelskiej, a następnie przemarsz ulicami: Puławską, przez plac Zbawiciela, Marszałkowską, przez plac Konstytucji i dalej ulicami Piękną, Alejami Ujazdowskimi na plac Trzech Krzyży; - w godz. 14:00-19:00 zgromadzenie na rondzie Dmowskiego i przemarsz Alejami Jerozolimskimi, przez most Poniatowskiego, dalej ulicami Wał Miedzeszyński, Wybrzeże Szczecińskie i Siwca na błonia stadionu PGE Narodowego.

Autorka/Autor:katke

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Sąd przedłużył areszt kierowcy, który w sierpniu na Mokotowie potrącił pieszą i wjechał w ludzi stojących na przystanku. W wypadku zginęły dwie kobiety, kilka kolejnych osób odniosło obrażenia. Śledztwo – jak przekazuje prokuratura – znajduje się w fazie końcowej.

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili we wtorek wieczorem auto osobowe, które zapaliło się na Trasie S8 w kierunku Gdańska. Pierwszą informację o pożarze otrzymaliśmy na Kontakt24.

Auto w ogniu na trasie S8

Auto w ogniu na trasie S8

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Nową nawierzchnię zyska ulica Myśliwiecka. Remont będzie się wiązał jednak z utrudnieniami. Zamknięta zostanie pętla Torwar. Autobusy zmienią trasy. Nieczynny będzie też parking hali COS Torwar. Dla kierowców wyznaczono objazd.

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Źródło:
PAP

Autobus zaparkowany w niedzielę na terenie Uniwersytetu Warszawskiego stoczył się z górki i uderzył w taksówkę oraz budynek. Przy okazji obchodów Święta Niepodległości przechodziło tędy sporo ludzi, nikomu nic się nie stało.

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednej z kamienic na warszawskiej Pradze odkryto ślady po dawnym areszcie komunistycznym. Inskrypcje więźniów mają zostać wpisane do rejestru zabytków.

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad 300 milionów złotych ma kosztować renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman w Warszawie. Będzie to nowa przestrzeń Muzeum Getta Warszawskiego ze stałą wystawą.

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Źródło:
PAP

We wtorek, 12 listopada, w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta, który wraz z drugim funkcjonariuszem wiózł radiowozem nastolatki w Dawidach Bankowych. Doszło do wypadku, obie dziewczyny zostały ranne. Sprawa wróciła na wokandę po pięciu miesiącach. Prokurator i oskarżyciel posiłkowy wnioskowali o wyłączenie jawności procesu karnego. Obrona oskarżonego złożyła wniosek o przeprowadzenie mediacji.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

23-letni kierujący przejechał swoim bmw przez skrzyżowanie ulic Serockiej z Komisji Edukacji Narodowej w Wyszkowie. Uszkodził znak drogowy i swoje auto. Policja pokazała nagranie ze zdarzenia, ostrzegając kierowców, którzy nie zdejmują nogi z gazu.

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu 11 listopada, zostali nagrodzeni przez szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka. Funkcjonariusze otrzymali nagrody finansowe.

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Źródło:
PAP

W czwartek około południa Łukasz Ż. zostanie przekazany na granicy stronie polskiej – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Łukasz Ż. jest podejrzany o spowodowanie we wrześniu śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina w ręce straży granicznej wpadły dwie osoby. Konflikt z prawem miał mężczyzna, który przyleciał ze Stambułu. Ścigany był Europejskim Nakazem Aresztowania. Z kolei kobieta, poszukiwana czerwoną notą Interpolu za przestępstwa narkotykowe, chciała lecieć do Londynu. Oboje podróż zakończyli w areszcie.

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło w niedzielę w Skaryszewie. Jak wynika z ustaleń policji, 17-latek wjechał autem w ogrodzenie. Nie miał prawa jazdy. Samochodem podróżowało czterech nastoletnich Bułgarów, trafili do szpitala. Jeden z nich nie przeżył. Śledztwo w sprawie prowadzi prokuratura.

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

Źródło:
tvnwarszawa.pl,, PAP

31-latek w plecaku miał grzybnię halucynogennej łysiczki kubańskiej, a w mieszkaniu gotowe, już ususzone grzyby tego gatunku. Mężczyzna usłyszał zarzuty. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Poważny zarzut z powodu grzybków

Poważny zarzut z powodu grzybków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna z powiatu ciechanowskiego po raz drugi padł ofiarą internetowych oszustów. Kilka miesięcy temu stracił tysiąc złotych. Teraz dostał ofertę odzyskania pieniędzy i wpadł w kolejną pułapkę. Tym razem stracił 50 tysięcy złotych.

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie tylko zabezpieczali marsz. Stołeczna komenda informuje, że policjanci pomogli w poniedziałek sześciolatkowi, który zgubił się na stacji metra. Reanimowali też rocznego chłopca.

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z poszkodowanych potknął się, idąc Krakowskim Przedmieściem. Drugi leżał na chodniku w alei "Solidarności". Obaj doznali urazów głowy i trafili do szpitali. Policjanci pomogli też kobiecie, która na Chmielnej straciła przytomność i upadła. Wystosowali także apel.

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Marsz, organizowany przez narodowców, przeszedł przez stolicę pod hasłem "Wielkiej Polski moc to my". Wzięli w nim udział między innymi politycy PiS oraz Konfederacji. Według policji przemarsz był spokojny, choć zabezpieczono wiele, zakazanych w tym roku, materiałów pirotechnicznych. Były też kontrmanifestacje, między innymi "Za wolność Naszą i Waszą!" oraz "Antyfaszyzm bez granic!", zorganizowane przez Koalicję Antyfaszystowską.

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa w tegorocznym Marszu Niepodległości organizowanym przez narodowców wzięło udział około 90 tysięcy osób - przekazała po godzinie 17 zastępca rzecznika stołecznego ratusza Marzena Gawkowska. Według organizatorów, uczestników było "co najmniej 250 tysięcy". Policja nie komentuje danych o frekwencji.

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

"To nie jest polityczny marsz" - mówią politycy, którzy w Sejmie zajmują miejsca klubu PiS i którzy 11 listopada w Warszawie wzięli udział w Marszu Niepodległości. Inaczej jednak widzą to politycy Konfederacji, którzy mówią o politycznym cynizmie.

"Próbują być koło nas i zgrywać tych, którzy zawsze świętowali w Warszawie niepodległość"

"Próbują być koło nas i zgrywać tych, którzy zawsze świętowali w Warszawie niepodległość"

Źródło:
Fakty TVN

Stołeczni policjanci zatrzymali w poniedziałek, 11 listopada, w Warszawie 36 osób. Głównym powodem były narkotyki, ale sześć osób było poszukiwanych. Policjanci podjęli też interwencje wobec 75 osób posiadających materiały pirotechniczne.

Stołeczna policja: 36 osób zatrzymanych, 75 interwencji w sprawie pirotechniki

Stołeczna policja: 36 osób zatrzymanych, 75 interwencji w sprawie pirotechniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, prezydent Andrzej Duda uroczyście wręczył odznaczenia państwowe w Belwederze. Order Orła Białego otrzymali prof. Ryszard Legutko oraz prof. Henryk Skarżyński. W trakcie uroczystości wręczono również inne odznaczenia.

Odznaczeni przez prezydenta Orderem Orła Białego

Odznaczeni przez prezydenta Orderem Orła Białego

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali pijanego kierowcę. Jak wynika z ich ustaleń, spowodował on kolizję, po czym uciekł z miejsca zdarzenia. Gdy go zatrzymali, miał w organizmie ponad trzy promile alkoholu.

Po kolizji odjechał, po chwili "wydmuchał" ponad trzy promile

Po kolizji odjechał, po chwili "wydmuchał" ponad trzy promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Makowscy policjanci otrzymali informację o zaginięciu 66-letniego mieszkańca gminy Różan. Mężczyzna wyszedł z domu po godzinie 13. Widziany był po raz ostatni około 15 przez mieszkańców Chełst. Zaginiony cierpi na zaburzenia pamięci, dlatego komendant powiatowy policji w Makowie Mazowieckim ogłosił alarm dla całej jednostki.

Wyszedł z domu i zaginął. Odnaleźli go następnego dnia

Wyszedł z domu i zaginął. Odnaleźli go następnego dnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bił w twarz, popychał, uderzał po całym ciele. Tak atakował kobiety 28-latek. Do tej pory ustalono tożsamość kilku pokrzywdzonych. Wiadomo, że było ich więcej. Policja prosi, by się zgłaszały.

Na ulicy atakował kobiety. Apelują do pokrzywdzonych, by się zgłaszały

Na ulicy atakował kobiety. Apelują do pokrzywdzonych, by się zgłaszały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejny incydent przy pomniku smoleńskim na placu Piłsudskiego. W niedzielę wieczorem policjanci zatrzymali mężczyznę z bronią - poinformowała Komenda Stołeczna Policji w Warszawie.

Przy pomniku smoleńskim zatrzymano mężczyznę z bronią

Przy pomniku smoleńskim zatrzymano mężczyznę z bronią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd ustalił, że dzień wcześniej piła. Rano wsiadła za kierownicę, jechała na rozmowę o pracę. Nie ustąpiła pierwszeństwa motocykliście. 47-latek zginął na miejscu, miał dwójkę dzieci. Prowadząca bmw 27-latka była jeszcze pijana. Zapadł wyrok w jej sprawie, dobrowolnie poddała się karze.

Wieczorem wypiła trzy piwa i dwa drinki. Rano pijana jechała na rozmowę o pracę, śmiertelnie potrąciła motocyklistę

Wieczorem wypiła trzy piwa i dwa drinki. Rano pijana jechała na rozmowę o pracę, śmiertelnie potrąciła motocyklistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku na Targówku. Pijany kierowca wjechał z dużą prędkością z drogi podporządkowanej na skrzyżowanie. Uderzył w przejeżdżające auto, później uszkodził jeszcze dwa. Groźnie wyglądającą kolizję nagrał jeden z kierowców. Sam sprawca został zatrzymany. Nie miał prawa jazdy, a w aucie, które prowadził, policjanci znaleźli kokainę.

Pijany kierowca i wypadek w oku kamery. Cztery auta rozbite, brak prawa jazdy, kokaina

Pijany kierowca i wypadek w oku kamery. Cztery auta rozbite, brak prawa jazdy, kokaina

Źródło:
tvnwarszawa.pl