Co się udało, a co nie. Rafał Trzaskowski podsumował kadencję

Autor:
katke/b
Źródło:
PAP
Prezydent Trzaskowski o oczekiwaniu na otwarcie nowych stacji metra
Prezydent Trzaskowski o oczekiwaniu na otwarcie nowych stacji metraTVN24
wideo 2/5
TVN24Prezydent Trzaskowski o oczekiwaniu na otwarcie nowych stacji metra

Prezydent Rafał Trzaskowski podsumował swoją pięcioletnią kadencję. Wymienił najważniejsze inwestycje, jakie udało się ukończyć podczas jego rządów: otwarcie nowych stacji metra, zmiany na tzw. placu Pięciu Rogów czy remont placu Trzech Krzyży. Mówił też o tych, które są w trakcie realizacji, jak most pieszo-rowerowy przez Wisłę.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podsumował upływającą kadencję (kończy się wiosną przyszłego roku). W jej połowie, w 2021 roku, przedstawił spis 100 różnych działań, które mają się zakończyć przed jej upływem w 2023 roku. We wtorek omówił w skrócie realizację tych projektów.

Rafał Trzaskowski podkreślił, że podczas jego pięcioletniej kadencji otwarto 11 nowych stacji metra i planowane są kolejne. - Powstało 17 tysięcy nowych miejsc w żłobkach, a w programie in vitro urodziło się dwa tysiące dzieci. Odbetonowaliśmy miasto - tylko w ubiegłym roku usunięto 40 tysięcy metrów kwadratowych betonu - przekazał.

Remonty ulic i inwestycje w sektorze zdrowia

Zaznaczył, że nie zawsze po remoncie da się diametralnie zmienić wygląd ulic, bo to wiąże się z ogromnymi kosztami. - Często takie inwestycje rozłożone są na etapy - wyjaśnił. Jako przykład podał plac Trzech Krzyży, gdzie jak obiecał, zieleń pojawi się trochę później.

Przebudowa Placu Trzech Krzyży UM Warszawa

- Mamy kumulację remontów i po prostu niekiedy wolimy coś zrobić w wersji podstawowej i zejść z placu budowy szybciej, po to, żeby ta kumulacja nie trwała dłużej - podkreślił.

Wymienił też inwestycje w sektorze zdrowia, takie jak m.in oddanie Szpitala Południowego, czy modernizacje szpitali - bielańskiego i wolskiego. - Powstał Warszawski Instytut Kobiet, w którym zajmujemy się kobietami od dziewcząt do seniorek w kompleksowy sposób - dodał.

Szpital Południowy Urząd miasta

- Na większości budynków użyteczności publicznej będzie fotowoltaika. Nie na wszystkich, bo na niektórych się nie da zrobić, bo np. dach nie wytrzyma obciążenia albo są niewyjaśnione sytuacje własnościowe. Do tego dochodzą kwestie termomodernizacji. Gdybyśmy chcieli termoizolować wszystkie budynki, które są w zasobie miejskim, to byłby to koszt ponad 30 miliardów złotych - przekazał.

Szkoły, most pieszo-rowerowy, teren Skry

W czasie pięciu lat kadencji, zaznaczył prezydent Warszawy, wybudowano i zmodernizowano 25 przedszkoli, powstało 12 nowych szkół. - Zwłaszcza w nowych dzielnicach, np. na Białołęce powstały trzy szkoły. Jesteśmy też na finiszu z pierwszym liceum budowanym od przeszło 20 lat, w Wesołej - wyjaśnił.

- Koszt wybudowania szkoły od początku mojej kadencji wzrósł ponad dwukrotnie. Budowało się szkoły za niecałe 20 milionów złotych. W tej chwili czasami trzeba zapłacić 40 milionów i więcej - powiedział Trzaskowski.

Przekazał, że powstaje most pieszo-rowerowy przez Wisłę. - Jeżeli mamy na serio połączyć te oba miejsca, czyli bulwary wiślane z rewitalizującą się Pragą, to jest to symbol, który absolutnie trzeba zrobić - podkreślił.

Budowa mostu pieszo-rowerowego na Pragę
Budowa mostu pieszo-rowerowego na Pragę Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

- Wreszcie odzyskaliśmy teren Skry, który teraz wygląda zupełnie inaczej, jest uporządkowany i udostępniony mieszkańcom - przekazał.

Zaznaczył, że ze 100 projektów, 72 zostały zrealizowane, 20 jest w realizacji.

Ponad pół miliona drzew, remonty mieszkań komunalnych

- Posadziliśmy 620 tysięcy drzew z miliona obiecanych. Ale uważam, że wynik jest naprawdę dobry. Wyremontowaliśmy 10 tysięcy mieszkań komunalnych. W latach mojej kadencji oddaliśmy ponad tysiąc, a ponad 1,5 tysiąca jest w budowie. Z czego 600 to są inwestycje komunalne, a 900 to TBS. Do tego wydaliśmy ogromne pieniądze na mieszkania komunalne tzw. pustostany - wyliczył.

Wyjaśnił, że w tym czasie prawie trzykrotnie powiększyła się strefa płatnego parkowania, wybudowano 200 kilometra ścieżek rowerowych. - Mnóstwo pieniędzy wydaliśmy na nowy tabor niskoemisyjny - dodał.

Co się nie udało? Obwodnica i TR Warszawa

Przekazał, że być może za rok, dwa kolejarze rozpoczną remont tunelu średnicowego metodą odkrywkową, co spowoduje, że powstanie ogromny tunel w środku Warszawy pomiędzy placem Zawszy a Powiślem.

W tym kontekście nawiązał do liczby remontów w stolicy i ich kumulacji.

- Mieliśmy rozplanowane remonty, ale doszła pandemia, wszystko stanęło itd. Jest więc jasna sytuacja, albo wszystko zrobimy pomiędzy końcem pandemii a początkiem remontu linii średnicowej, albo po prostu część z tych remontów zahaczyłaby o remont kolejarzy i wtedy byłoby bardzo ciężko. Stąd poza tramwajem musieliśmy robić i wiadukty Trasy Łazienkowskiej, plac Trzech Krzyży i parę innych remontów. Bo potem byśmy po prostu nie zdążyli - tłumaczył prezydent Warszawy.

Wyraził nadzieję, że w przyszłym roku zakończy się budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej i placu Centralnego.

- Zachęcam do odrobiny cierpliwości. Plac Pięciu Rogów na początku był krytykowany, a dzisiaj jest pozytywnie oceniany - podkreślił.

Dyrektor ZDM o pracach na placu Centralnym: firma zaczęła od rozbiórki nawierzchni
Dyrektor ZDM o pracach na placu Centralnym: firma zaczęła od rozbiórki nawierzchni Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Na pytanie, czego nie udało się zrealizować, wymienił kwestię obwodnicy śródmiejskiej oraz budowę nowej siedziby Teatru Rozmaitości. (TR Warszawa) - Nie stać nas, żeby dzisiaj wydać ponad pół miliarda złotych na TR. To mnie martwi, bo przez to powstanie pewnego rodzaju wyrwa w projekcie centrum - dodał.

Rafał Trzaskowski w październiku 2018 roku został wybrany na pięcioletnią kadencję prezydenta stolicy. W listopadzie zeszłego roku prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawy

Pozostałe wiadomości

Podczas prac drogowych przy ulicy Przyokopowej odkryto fragmenty torów technicznych prowadzących do elektrowni tramwajowej. Obecnie znajduje się tu Muzeum Powstania Warszawskiego.

Kiedyś była tu elektrownia tramwajowa, teraz jest muzeum. Spod warstwy asfaltu wyłoniły się tory

Kiedyś była tu elektrownia tramwajowa, teraz jest muzeum. Spod warstwy asfaltu wyłoniły się tory

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

W sobotę rano na Mokotowie zderzyły się dwa auta osobowe. Potem jedno z nich wpadło na kolejne, zaparkowane przy ulicy. Jeden kierowca trafił do szpitala, drugi uciekł z miejsca zdarzenia.

Kilka aut uszkodzonych. "Kierowca oddalił się w nieznanym kierunku"

Kilka aut uszkodzonych. "Kierowca oddalił się w nieznanym kierunku"

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło w sobotę rano w Wilanowie. Kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu.

Na łuku drogi wpadł do rowu

Na łuku drogi wpadł do rowu

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna został potrącony przez dwa samochody w Alejach Jerozolimskich. Do wypadku doszło w miejscu, gdzie nie ma przejścia dla pieszych. Ranny trafił do szpitala.

Mężczyzna potrącony przez dwa samochody trafił do szpitala

Mężczyzna potrącony przez dwa samochody trafił do szpitala

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie tylko zarzuty, ale też nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnych mieszkań i zakaz zbliżania się do bliskich grożą sprawcom przemocy domowej. Mogę je wydać interweniujący policjanci lub prokurator. Ostatnio mieszkania z tego powodu musieli opuścić 55-latek z powiatu zwoleńskiego i mieszkaniec podwarszawskich Starych Babic. 

Sprawcy przemocy z zarzutami i nakazami natychmiastowego opuszczenia mieszkań

Sprawcy przemocy z zarzutami i nakazami natychmiastowego opuszczenia mieszkań

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wystartowała 11. edycja budżetu obywatelskiego. Od 1 grudnia do 25 stycznia można składać projekty, zarówno online, jak i w urzędzie dzielnicy. Do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Rekordowa kwota w 11. edycji budżetu obywatelskiego. Można już składać wnioski

Rekordowa kwota w 11. edycji budżetu obywatelskiego. Można już składać wnioski

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wirażowej zderzyło się pięć samochodów. Dwie osoby zostały przetransportowane do szpitala. Trzy samochody są mocno rozbite. Droga jest zablokowana.

Zderzenie pięciu aut. Dwa mocno rozbite leżą w rowie

Zderzenie pięciu aut. Dwa mocno rozbite leżą w rowie

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Interwencją straży miejskiej zakończyło się parkowanie przed siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej w Ożarowie Mazowieckim. Pozostawiony przed bramą remizy samochód blokował wyjazd strażakom. Kierowcę ukarano mandatem.

Zablokował wyjazd strażakom. "Kogoś poniosła fantazja"

Zablokował wyjazd strażakom. "Kogoś poniosła fantazja"

Autor:
arw/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstał plan miejscowy dla rejonu Parku Ujazdowskiego. Co zawiera? Ochronę dla domków fińskich i Osiedla Jazdów, a także Parku Ujazdowskiego czy Parku Tadeusza Mazowieckiego. Mieszkańcy będą mogli zabrać głos w sprawie planu ratusza. Ruszają konsultacje społeczne, które potrwają do 8 stycznia 2024 roku.

Powstał plan miejscowy dla Parku Ujazdowskiego i jego okolic, ruszają konsultacje

Powstał plan miejscowy dla Parku Ujazdowskiego i jego okolic, ruszają konsultacje

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po ataku w szkole w Kadzidle prokuratura przedstawiła 18-letniemu Albertowi G. zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Dwie spośród trzech ranionych przez niego osób są w stanie ciężkim. Świadkowie relacjonowali, że G. wyszedł w czasie lekcji do łazienki, wrócił zamaskowany i zaczął atakować "pierwsze napotkane osoby".

Zaatakował nożem w szkole. 18-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób i został aresztowany

Zaatakował nożem w szkole. 18-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób i został aresztowany

Aktualizacja:
Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Trzy osoby uniewinnione, jedna uznana za sprawcę i skazana na 15 lat więzienia - taki prawomocny wyrok zapadł w piątek w sprawie dotyczącej zabójstwa podczas transakcji nielegalnej sprzedaży broni w Ostrowi Mazowieckiej. Sąd odwoławczy zupełnie zmienił orzeczenie pierwszej instancji.

Było czterech skazanych, po apelacji został jeden. Ten, który "oddał w głowę ofiary dwa strzały z pistoletu"

Było czterech skazanych, po apelacji został jeden. Ten, który "oddał w głowę ofiary dwa strzały z pistoletu"

Autor:
pop
Źródło:
PAP

Policjanci zwracają uwagę na groźne konsekwencje wychłodzenia organizmu. Mogą one doprowadzić do utraty życia lub zdrowia. Jak podkreślają policjanci, szczególnie narażeni są bezdomni, osoby starsze i nietrzeźwe. Apelują, by nie być obojętnym. "Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie" - przypominają.

"Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie"

"Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie"

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ma 15 lat, mimo to wsiadł za kierownicę auta i wyjechał na ulicę. Gdy został zatrzymany, odrzucił kluczyki. Policjanci wezwali jego matkę.

Zatrzymali kierowcę i wezwali jego matkę

Zatrzymali kierowcę i wezwali jego matkę

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali kierowcę bmw, który podczas kontroli trzeźwości "wydmuchał" ponad dwa promile alkoholu. Po sprawdzeniu w bazie danych okazało się, że ma już dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. 64-latkowi grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Z dwoma promilami i dożywotnim zakazem kierował autem

Z dwoma promilami i dożywotnim zakazem kierował autem

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

20-latek doprowadził do kolizji i uszkodził znaki drogowe. Do tego zdarzenia doszło prawdopodobnie dlatego, że przed wyruszeniem w podróż zapomniał o odpowiednim przygotowaniu swojego auta. Został ukarany mandatem.

Uderzył w znaki drogowe, "szyby w aucie nie były odmrożone"

Uderzył w znaki drogowe, "szyby w aucie nie były odmrożone"

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 50-letnią mieszkankę Ciechanowa, która wdarła się do mieszkania swojej 75-letniej sąsiadki i kilka razy ją uderzyła. Następnie zaatakowała 25-latkę, wobec której miała orzeczony prokuratorski zakaz zbliżania. Kobiecie przedstawiono zarzuty uporczywego nękania, naruszenia nietykalności cielesnej, naruszenia miru domowego oraz uszkodzenia mienia - poinformowała tamtejsza policja.

Wdarła się do mieszkania sąsiadki, łamiąc zakaz zbliżania się. Trafiła do aresztu

Wdarła się do mieszkania sąsiadki, łamiąc zakaz zbliżania się. Trafiła do aresztu

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zostały poszkodowane w zderzeniu dwóch tramwajów przy Dworcu Wieleńskim. Ruch był wstrzymany.

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim. Poszkodowane dwie osoby

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim. Poszkodowane dwie osoby

Autor:
katke
Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu będą przechodzić nad południową Polską w nocy z piątku na sobotę i w sobotę. Na terenie dwóch województw, gdzie obowiązują czerwone alerty wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pokrywa śnieżna ma wzrosnąć nawet o około pół metra. IMGW ostrzega również przed gołoledzią i intensywnymi opadami deszczu.

Spadnie nawet pół metra śniegu. Alerty najwyższego stopnia

Spadnie nawet pół metra śniegu. Alerty najwyższego stopnia

Aktualizacja:
Autor:
anw,dd,ps
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia