Grzywny, nagany, prace społeczne. Sprawdziliśmy, jak sądy karzą aktywistów z Ostatniego Pokolenia

Ostatnie Pokolenie
"Musimy protestować w taki sposób". Demonstracje Ostatniego Pokolenia budzą kontrowersje
Źródło: Jacek Tacik/Fakty TVN
Już kilkadziesiąt razy sądy rejonowe w Warszawie orzekały w sprawie protestów aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Wiemy, jakie decyzje zapadały.

Od ponad tygodnia aktywiści klimatyczni z organizacji Ostatnie Pokolenie ponownie blokują Wisłostradę, a także inne arterie stolicy. Premier Donald Tusk napisał w poniedziałek na portalu X, że "blokowanie dróg, niezależnie od politycznych intencji, stwarza zagrożenie dla państwa i wszystkich użytkowników dróg". Poinformował, że wezwał "dziś odpowiednie służby do zdecydowanego reagowania i przeciwdziałania takim akcjom".

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak, odnosząc się do blokad, podkreślił, że policja będzie stanowczo walczyć "z tego rodzaju patologią". - Żaden cel nie usprawiedliwia takiego działania i takiego zachowania – dodał.

PRZECZYTAJ: Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw.

Jak to wygląda w praktyce? Podczas każdej blokady na miejscu interweniują policjanci. Aktywiści są legitymowani przez funkcjonariuszy, a o karze dla nich decyduje sąd.

Takich spraw, jak informuje nas Robert Szumiata, było w warszawskich sądach rejonowych 61. Jak się zakończyły?

Ostatnie Pokolenie
Ostatnie Pokolenie
Źródło: TVN24

Grzywny, nagany, prace społeczne

- Mamy już 25 spraw prawomocnie zakończonych karą grzywny w wymiarze od stu do tysiąca złotych. Dziewiętnaście spraw zostało zakończonych karą nagany, a jedna wyrokiem miesiąca ograniczenia wolności, polegającego na wykonywaniu nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 40 godzin - mówi nam rzecznik policji.

Kilkanaście wyroków wciąż nie jest prawomocnych. - Jedna sprawa została zakończona karą grzywny w kwocie pięciuset złotych, ale decyzji sądu sprzeciwił się obwiniony. Czternaście spraw zostało zakończonych karą nagany, ale wówczas sprzeciwiła się policja - przekazuje Robert Szumiata.

Ponadto, jak dodaje, jedną sprawę Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ przekazał do rozpatrzenia Sądowi Rejonowemu dla Warszawy Śródmieścia, zgodnie z właściwością.

Ostatnie Pokolenie zablokowało Wisłostradę
Ostatnie Pokolenie zablokowało Wisłostradę
Źródło: TVN24

Aktywiści z Ostatniego Pokolenia są też odpowiedzialni m.in. za oblanie farbą pomnika warszawskiej Syrenki i za opóźnienie startu pierwszej w sezonie gonitwy na Służewcu. Aktywistki wtargnęły także podczas koncertu na scenę filharmonii.

Czytaj także: