Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Aktywiści z Ostatniego Pokolenia zablokowali Świętokrzyską
Aktywiści z Ostatniego Pokolenia zablokowali ŚwiętokrzyskąOlek Klekocki/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Aktywiści z Ostatniego Pokolenia zablokowali ŚwiętokrzyskąOlek Klekocki/tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

W poniedziałek aktywiści z Ostatniego Pokolenia poinformowali w informacji prasowej o "przełomowym wyroku", który zapadł w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Południe. - W zeszłym tygodniu ja i 12 innych osób z Ostatniego Pokolenia odebraliśmy wyroki nakazowe w sprawach blokowania ruchu: na moście Poniatowskiego i przed koncertem Taylor Swift. Sąd zadecydował ukaranie nas naganą, czyli najniższą możliwą karą w tej sprawie. Uzasadnienie dla tych wyroków jest przełomowe i może mieć historyczne znaczenie dla walki o świat bez zapaści klimatycznej w Polsce. Sędzia uznaje bowiem blokady za akt nieposłuszeństwa obywatelskiego oraz bierze pod uwagę kluczowy kontekst kryzysu klimatycznego - powiedziała cytowana w komunikacie prasowym Zofia Sobczak, jedna z ukaranych aktywistek.

Aktywiści z Ostatniego PokoleniaOstatnie Pokolenie

W tym samym komunikacie Ostatnie Pokolenie cytuje fragmenty uzasadnienia wyroku nakazowego. Zarzucone aktywistom czyny sąd "uznał za formę nieposłuszeństwa obywatelskiego, które służyło pokazaniu społeczeństwu wartości bliskich osobom obwinionym".

"W niniejszej sprawie było to oburzenie nadużywaniem transportu lotniczego, prywatnych samolotów generujących bardzo wysoką emisję CO2 w stosunku do liczby osób nimi podróżujących w tym gwiazd muzyki. Przekłada się to na ich niższą szkodliwość społeczną niż w przypadku tamowania ruchu poprzez np. nieprawidłowe parkowanie" - czytamy w zacytowanym przez Ostatnie Pokolenie uzasadnieniu.

Sąd, jak informuje Ostatnie Pokolenie, stwierdził również w uzasadnieniu, że "problem sygnalizowany przez osoby obwinione ma realny wpływ na życie obywateli może świadczyć choćby ostatnia powódź na południu Polski której skutki na dzień wydania niniejszego wyroku wciąż dotykają tysiące osób a w skali świata - miliony".

Wyrok utracił moc

O wyrok nakazowy (wydawany jest bez procesu - red.) i jego uzasadnienie zapytaliśmy w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Południe. Okazało się, że jest już nieważny.

"Pięcioro aktywistów zostało skazanych za tamowanie ruchu w dniu 2 sierpnia 2024 roku i niestosowanie się do wydawanych przez funkcjonariusza Policji poleceń określonego zachowania się wyrokiem nakazowym Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi– Południe w Warszawie z dnia 1 października 2024 roku" - poinformowała Katarzyna Brogosz z Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. "Z ustaleń wynika, iż pozostali uczestnicy zdarzenia mogli zostać skazani przez inne warszawskie sądy" - dodała przedstawicielka sądu.

Wyjaśniła też, dlaczego wyrok jest już nieważny. "Zawierał uzasadnienie, jednak z uwagi na to, że od wyroku nakazowego wniesiono sprzeciw, utracił on moc" - poinformowała Brogosz.

Jak wynika z artykułu 506 paragraf 3 Kodeksu postępowania karnego, "w razie wniesienia sprzeciwu wyrok nakazowy traci moc; sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych".

W tej sprawie będzie się więc toczył proces.

Aktywiści z Ostatniego Pokolenia Ostatnie Pokolenie

Jak się dowiedzieliśmy, z wyrokiem nie zgadza się policja z Pragi Południe, gdzie dochodziło w sierpniu do incydentów z udziałem aktywistów. - Organ, czyli komenda, ma prawo złożyć taki sprzeciw. I myśmy z tego prawa skorzystali. Sprzeciw został już złożony w sądzie i jest przyjęty - potwierdziła w rozmowie z tvnwarszawa.pl podinspektor Joanna Węgrzyniak, rzeczniczka prasowa Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII. Skąd taka decyzja? - Z uwagi, według naszej oceny, na niewspółmierność zasądzonej przez sąd kary wobec szkodliwości społecznej czynu - wytłumaczyła nam rzeczniczka.

Dlaczego Ostatnie Pokolenie protestuje?

Aktywiści i aktywistki pojawiają się na głównych stołecznych arteriach, ich blokady są zazwyczaj krótkie, ale wywołują emocje. Są szczególnie uciążliwe, bo odbywają się zwykle w porannym szczycie.

Ostatnie Pokolenie to kampania obywatelska, której członkowie i członkinie chcą zmusić rząd, żeby zaczął - jak mówią - poważnie traktować zdrowie i bezpieczeństwo obywateli w czasach zagrożonych zapaścią klimatyczną. Rozpoczęli działania w Polsce na początku marca. W kwietniu tego roku przeprowadzili kilka blokad ruchu. Siadali na jezdniach stołecznych mostów, ale również na Marszałkowskiej oraz w Alejach Jerozolimskich. Przyklejali się do asfaltu. Zazwyczaj blokady były natychmiast przerywane przez policję, która wynosi aktywistów.

ZOBACZ: Aktywistki z zarzutami dewastacji pomnika Syrenki.

Autorka/Autor:dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ostatnie Pokolenie

Pozostałe wiadomości

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Wiele osób wybiera się na groby bliskich wcześniej, dlatego już w najbliższy weekend zostanie ułatwiony dojazd do cmentarzy Północnego i Bródnowskiego. Na trasy wyjadą autobusy przegubowe - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu przy stołecznych cmentarzach

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu przy stołecznych cmentarzach

Źródło:
PAP

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Zadzwonił na policję i powiedział, że jest poszukiwany. Podał adres i poprosił o przyjazd patrolu. Trafił do aresztu, bo - jak powiedział - chciał zrobić "na złość" swojej partnerce.

"Na złość" partnerce trafił do aresztu

"Na złość" partnerce trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

22 października hala COS Torwar ponownie stanie się bokserskim sercem Polski! To będzie wydarzenie, które zachwyci nie tylko miłośników boksu, bo atrakcji będzie bardzo wiele.

Po roku przerwy Festiwal Boksu Olimpijskiego wraca do Warszawy

Po roku przerwy Festiwal Boksu Olimpijskiego wraca do Warszawy

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie uwzględnił zażalenia obrońców na zatrzymanie Michała O. - poinformowała Prokuratura Krajowa. Chodzi o prezesa Fundacji Profeto, która za prawie sto milionów złotych miała w warszawskim Wilanowie wybudować ośrodek pomocy dla ofiar przestępstw. Obrońca duchownego zapowiedział, że złoży skargę do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka.

Sąd zdecydował w sprawie księdza Michała O. Działanie służb "zasadne, legalne i przeprowadzone prawidłowo"

Sąd zdecydował w sprawie księdza Michała O. Działanie służb "zasadne, legalne i przeprowadzone prawidłowo"

Źródło:
PAP

W czwartek późnym wieczorem na warszawskich Bielanach zderzyły się dwa auta: karetka i taksówka. W wyniku uderzenia pojazd uprzywilejowany przewrócił się na bok.

Po zderzeniu z taksówką karetka przewróciła się na bok

Po zderzeniu z taksówką karetka przewróciła się na bok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od połowy grudnia 2024 roku będzie więcej połączeń kolejowych - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury w komunikacie. Podróżni będą mieli do dyspozycji 505 połączeń, w tym 34 sezonowe. Według zapewnień resortu, ma skrócić się czas przejazdu na wielu popularnych trasach, między innymi ze stolicy do Szczecina czy Białegostoku.

Z Warszawy do Szczecina w rekordowym czasie

Z Warszawy do Szczecina w rekordowym czasie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę, 19 października, w Rembertowie odbędzie się 12 edycja biegu "RUNbertów". Z kolei w niedzielę, 20 października biegacze spotkają się na starcie Biegu Przez Most ulicami Białołęki oraz mostem północnym. W związku z biegami mieszkańców czekają utrudnienia.

W sobotę bieg w Rembertowie, w niedzielę na Białołęce

W sobotę bieg w Rembertowie, w niedzielę na Białołęce

Źródło:
PAP

Odcinek Alej Jerozolimskich w kierunku centrum zostanie zamknięty dla ruchu na wysokości Dworca Zachodniego. Powodem jest budowa trasy tramwajowej. Kierowcy pojadą jezdnią północną. Będą na niej trzy pasy w każdą stronę – po dwa pasy ogólnodostępne i buspasy. Utrudnienia potrwają nawet 10 miesięcy.

Budują tunel tramwajowy. Zamkną fragment Alej Jerozolimskich prawie na rok. Szczegóły

Budują tunel tramwajowy. Zamkną fragment Alej Jerozolimskich prawie na rok. Szczegóły

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ile wart jest zakaz prowadzenia pojazdów? Łukasz Ż. poszedł siedzieć po trzecim wyroku

Ile wart jest zakaz prowadzenia pojazdów? Łukasz Ż. poszedł siedzieć po trzecim wyroku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Piesi w kapturach i słuchawkach wchodzą na torowisko, zupełnie nie słyszą, czy tramwaj nadjeżdża i nie reagują na dzwonek motorniczego - takie sytuacje to w Warszawie codzienność. Tramwaje Warszawskie ruszają z kampanią społeczną. Pokazują niebezpieczne zachowania pieszych, które mogły doprowadzić do tragedii.

"Człowiek ze słuchawkami w uszach wchodzi pod tramwaj"

"Człowiek ze słuchawkami w uszach wchodzi pod tramwaj"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Guzów niedaleko Żyrardowa. Kierujący samochodem osobowym potrącił na przejściu dla pieszych 14-latkę. Nastolatkę przekazano pod opiekę pogotowia ratunkowego.

14-latka potrącona na przejściu dla pieszych

14-latka potrącona na przejściu dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych.

Tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zamknięty na jedną noc

Tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zamknięty na jedną noc

Źródło:
PAP

W sobotę i niedzielę wyłączone z ruchu zostaną trzy stacje: Pole Mokotowskie, Racławicka i Wierzbno. Ale utrudnienia zaczną się już w piątek po północy na znacznie dłuższym odcinku metra. Uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa i tramwajowa.

Wymiana starych urządzeń w metrze. W weekend zamkną kilka stacji

Wymiana starych urządzeń w metrze. W weekend zamkną kilka stacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na dożywocie skazał Sąd Okręgowy w Radomiu ojca zakatowanego na śmierć trzyletniego Kubusia. Matka chłopca otrzymała karę 25 lat pozbawienia wolności. Wyrok nie jest prawomocny.

Ojciec katował trzyletniego Kubusia przez ponad rok, matka nie reagowała. Wyrok

Ojciec katował trzyletniego Kubusia przez ponad rok, matka nie reagowała. Wyrok

Źródło:
PAP