OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>
Od poniedziałku na bulwarach pojawili się już pierwsi rowerzyści i spacerowicze. Można też biegać. Nie oznacza to jednak zakończenia rządowych działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Każdy musi korzystać z terenów rekreacyjnych z zasłoniętą twarzą, zachowując bezpieczny odstęp. Obostrzenie dotyczące zasłonięcia ust i nosa obowiązuje do odwołania. Stołeczny ratusz zapowiedział już, że sezon, który zwykle rozpoczynał się nad Wisłą już w maju, nie będzie wyglądać tak, jak do tej pory.
Nie będzie promów. Przez niski poziom Wisły i obostrzenia
W związku z epidemią, Warszawskie Linie Turystyczne zostały zawieszone, przede wszystkim z powodu ograniczeń związanych z liczbą osób w pojazdach komunikacji miejskiej wprowadzonych przez rząd. Zapowiadane przez władze centralne obostrzenia w wakacyjnej turystyce odbiją się również na liczbie gości, którzy w tym roku odwiedzą stolicę. Ponadto prognozowany niski stan wody w Wiśle może utrudnić regularną żeglugę. W ostatnich dniach na tvnwarszawa.pl podawaliśmy, że poziom rzeki wynosi nieco ponad pół metra, a według prognoz - jej stan ma się jeszcze obniżać.
Turystyka może mocno ucierpieć. Na Wiśle nie będzie więc promów, statku do Serocka, a na ulicach zabytkowych autobusów czy tramwajów.
KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL>>>
Zamknięte instytucje kultury, zakaz spożywania alkoholu
– W naszych działaniach kierujemy się przede wszystkim troską o bezpieczeństwo oraz zdrowie warszawianek i warszawiaków. Dziś nie potrafię odpowiedzialnie powiedzieć, kiedy nad Wisłę wrócą promy, rekreacyjne sporty wodne czy animacje. Gdy zagrożenie epidemiczne minie, będziemy mogli znów korzystać z atrakcji stolicy - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Władze stolicy wyjaśniły też, że w tej chwili, w związku z ograniczeniami, instytucje kultury, które działają nad Wisłą, są zamknięte do odwołania. Obowiązuje też tymczasowy zakaz spożywania alkoholu. Mieszkańcy, decyzją rządu, mają obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowania dystansu dwóch metrów w przestrzeni publicznej. Lokale gastronomiczne przymierzają się do otwarcia i dostaw na wynos.
Jak zapowiedział ratusz, gdy sytuacja wróci do normy, Dzielnica Wisła wraz z organizacjami pozarządowymi ma w planach organizację bezpłatnych spływów kajakowych, rejsów edukacyjnych, przyrodnicze spacery, treningi nordic walking, warsztaty ekologiczne oraz nadwiślańską grę plenerową
Autorka/Autor: katke/pm
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl