Od 20 kwietnia rząd zniósł część ograniczeń w związku trwającą epidemią. Można wyjść do parków, lasów czy na bulwary. Stołeczny ratusz jednak przypomina, że do odwołania nie będzie atrakcji nad Wisłą.
Od poniedziałku na bulwarach pojawili się już pierwsi rowerzyści i spacerowicze. Można też biegać. Nie oznacza to jednak zakończenia rządowych działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Każdy musi korzystać z terenów rekreacyjnych z zasłoniętą twarzą, zachowując bezpieczny odstęp. Obostrzenie dotyczące zasłonięcia ust i nosa obowiązuje do odwołania. Stołeczny ratusz zapowiedział już, że sezon, który zwykle rozpoczynał się nad Wisłą już w maju, nie będzie wyglądać tak, jak do tej pory.
Nie będzie promów. Przez niski poziom Wisły i obostrzenia
W związku z epidemią, Warszawskie Linie Turystyczne zostały zawieszone, przede wszystkim z powodu ograniczeń związanych z liczbą osób w pojazdach komunikacji miejskiej wprowadzonych przez rząd. Zapowiadane przez władze centralne obostrzenia w wakacyjnej turystyce odbiją się również na liczbie gości, którzy w tym roku odwiedzą stolicę. Ponadto prognozowany niski stan wody w Wiśle może utrudnić regularną żeglugę. W ostatnich dniach na tvnwarszawa.pl podawaliśmy, że poziom rzeki wynosi nieco ponad pół metra, a według prognoz - jej stan ma się jeszcze obniżać.
Turystyka może mocno ucierpieć. Na Wiśle nie będzie więc promów, statku do Serocka, a na ulicach zabytkowych autobusów czy tramwajów.
Zamknięte instytucje kultury, zakaz spożywania alkoholu
– W naszych działaniach kierujemy się przede wszystkim troską o bezpieczeństwo oraz zdrowie warszawianek i warszawiaków. Dziś nie potrafię odpowiedzialnie powiedzieć, kiedy nad Wisłę wrócą promy, rekreacyjne sporty wodne czy animacje. Gdy zagrożenie epidemiczne minie, będziemy mogli znów korzystać z atrakcji stolicy - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Władze stolicy wyjaśniły też, że w tej chwili, w związku z ograniczeniami, instytucje kultury, które działają nad Wisłą, są zamknięte do odwołania. Obowiązuje też tymczasowy zakaz spożywania alkoholu. Mieszkańcy, decyzją rządu, mają obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowania dystansu dwóch metrów w przestrzeni publicznej. Lokale gastronomiczne przymierzają się do otwarcia i dostaw na wynos.
Jak zapowiedział ratusz, gdy sytuacja wróci do normy, Dzielnica Wisła wraz z organizacjami pozarządowymi ma w planach organizację bezpłatnych spływów kajakowych, rejsów edukacyjnych, przyrodnicze spacery, treningi nordic walking, warsztaty ekologiczne oraz nadwiślańską grę plenerową
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl