Najnowsze

Ratusz będzie namawiać mieszkańców do oszczędzania wody w wakacje

Najnowsze

Autor:
mp,
kk/ran
Źródło:
PAP, TOK FM, tvnwarszawa.pl
Niski poziom wody w Wiśle
Niski poziom wody w WiśleMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Niski poziom wody w Wiśle

Wisła przy bulwarach sięgnęła poziomu 60 centymetrów, a - według prognoz - jej stan ma się obniżać. Ratusz zapewnia, że nie ma zagrożenia, jeżeli chodzi o dostawę wody w Warszawie, szykuje się jednak do kampanii informacyjnej, która ma nakłaniać mieszkańców do jej oszczędzenia.

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski nawiązał w radiu TOK FM do zapowiedzi rządu o przygotowywanym projekcie specustawy, która ma przyspieszyć inwestycje zabezpieczające Polskę przed suszą. - Na razie nie ma żadnego zagrożenia, jeżeli chodzi o dostawę wody. W tej chwili proszę się nie denerwować - uspokajał Trzaskowski mieszkańców stolicy.

Przyznał jednak, że miasto na pewno będzie apelowało do mieszkańców stolicy, aby w miesiącach letnich oszczędzali wodę. Zapowiedział, że ratusz szykuje się do kampanii informacyjnej na temat zaleceń związanych z suszą.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

60 centymetrów przy bulwarach

We wtorek Wisła przy bulwarach miała 60 centymetrów. Według prognoz hydrologów jej stan będzie się jeszcze obniżał. W najbliższych dniach ma sięgnąć poziomu 50 cm.

O alarmująco niskim stanie Wisły pisaliśmy na tvnwarszawa.pl w ubiegłym tygodniu. Rzecznik prasowy IMGW hydrolog Grzegorz Walijewski na potrzeby tego artykułu porównywał dla nas dane dotyczące wtorkowego poziomu Wisły z analogicznymi pomiarami prowadzonymi na przestrzeni ostatnich lat. 14 kwietnia 2020 roku o godzinie 8 stan wody przy bulwarach wynosił 72 centymetry. Tego samego dnia w 2019 roku było to 98 centymetrów. Wcześniej w 2015 - 213 cm, a w 2010 - 262 cm.

- Świadczy to o gorszej sytuacji hydrologicznej niż w latach ubiegłych. Warto zaznaczyć, że w marcu i w kwietniu stany wody na rzekach w Polsce powinny rosnąć z powodu zasilania rzek wodami roztopowymi. Zaistniała obecnie sytuacja jest więc bardzo niekorzystna w perspektywie dalszych miesięcy - ocenił Grzegorz Walijewski.

Przyznał też, że letnie miesiące upłyną w tym roku pod znakiem suszy. - Prognozy hydrologiczne dla całej Polski nie są optymistyczne. Jest to jedna z najgorszych sytuacji w historii pomiarów hydrologicznych w kraju, które robione są od ponad stu lat. 42 stacje mierzące przepływ wód w rzekach na 500 istniejących w Polsce odnotowały stan poniżej normy. W zeszłym roku było ich około 10 - wskazał Walijewski.

CZYTAJ WIĘCEJ O SUSZY W POLSCE NA TVNMETEO.PL >>>

Rząd zapowiada dodatkowe miliony na walkę z suszą

- Został przygotowany projekt specustawy, która przyśpieszy inwestycje zabezpieczające Polskę przed suszą. Na walkę z suszą trafi dodatkowo ponad 150 milionów złotych - poinformował w poniedziałek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Przyznał też, że w ramach przeciwdziałania skutkom suszy na 2020 rok zostało zabezpieczonych prawie 400 milionów złotych na realizację ponad czterech tysięcy zadań utrzymaniowych na ciekach wodnych. Inwestycje te prowadzą Wody Polskie. Minister poinformował też, że w związku ze złymi prognozami na ten rok, na walkę z suszą przeznaczone zostanie dodatkowe 154,7 mln zł, a inwestycje mają być zrealizowane w ciągu trzech lat.

Autor:mp, kk/ran

Źródło: PAP, TOK FM, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości