Śródmieście

Śródmieście

Ratusz tłumaczy się z bulwarów: dofinansowanie nie przepadnie

- Warszawa wypowiedziała Hydrobudowie Gdańsk umowę na budowę bulwarów wiślanych m.in. z powodu braku gwarancji terminowego ukończenia prac. Fundusze europejskie na tę inwestycję nie są zagrożone - oświadczył wiceprezydent stolicy Michał Olszewski na czwartkowej sesji rady miasta.

Policyjne pomiary na Muranowie. "To testy nowego sprzętu"

Pomiary po wypadku? Przymiarki do fotoradaru? Policjanci wykonujący tajemnicze pomiary na skrzyżowaniu ul. Anielewicza z al. Jana Pawła II wzbudzili zainteresowanie mieszkańców. Zauważył ich też nasz reporter. - To testy nowego sprzętu - wyjaśnia Ewa Szymańska-Sitkiewicz.

Blokady Warszawy nie było. Rolnicy zostają na rogatkach

Miał być "marsz gwiaździsty", utrudnienia na wjazdach do Warszawy oraz spora demonstracja przed Ministerstwem Rolnictwa. Skończyło się głównie na problemach na jednej drodze wjazdowej do stolicy i protestem ok. 200 osób przed gmachem resortu. W środę protest rolników nie zablokował stolicy. Zapowiadają jednak kolejne, o wiele większe.

Ciągniki na rogatkach Warszawy. "Rolnicy zostają na noc"

W środę grupa rolników wjechała do Warszawy ciągnikami od strony Mińska Mazowieckiego. Na rogatkach stolicy zostali zatrzymani przez policję. Są utrudnienia w ruchu. Szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski zapowiedział, że rolnicy spędzą tutaj noc.

Sąd prawomocnie uniewinnił Biedronia

Robert Biedroń jest już prawomocnie uniewinniony od zarzutu naruszenia nietykalności policjanta w czasie zamieszek po manifestacji 11 listopada 2010 r. W środę Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił apelacje prokuratury i policjanta twierdzącego, że Biedroń go uderzył.

Ratusz: dokończymy bulwary. Data otwarcia nieznana

Stołeczny ratusz zapowiada, że jeszcze w lutym rozpoczną się ostatnie prace przy budowie pierwszego etapu bulwarów wiślanych. Na kilometrowym odcinku między mostem Śląsko-Dąbrowskim a ul. Boleść powstała m.in. droga rowerowa oraz miejsca do cumowania łodzi.

Rozbił porsche na latarni

Porsche rozbiło się na latarni przy ul. Słomińskiego. Kierowca trafił do szpitala. Utworzył się duży korek w kierunku ronda Radosława.

"Marsz gwiaździsty" na Warszawę. Tak przejadą rolnicy

O godz. 10 rozpocznie się rolnicza manifestacja, połączona z "marszem gwiaździstym" na Warszawę. Rolnicy domagają się spełnienia swoich postulatów, w przeciwnym razie będą żądać odwołania ministra rolnictwa. Manifestacja na tysiąc ciągników nie wjedzie jednak do miasta, ale i tak trzeba liczyć się z dużymi utrudnieniami.

Kraków bez Masy Krytycznej. Co na to Warszawa?

Krakowska Masa Krytyczna przestaje jeździć. Rowerzyści zadowolili się zapewnieniami urzędników, że ich postulaty będą realizowane. - Mamy nadzieję, że będziemy mogli pójść w ślady Krakowa, ale na razie nic na to nie wskazuje - komentują w rozmowie z tvnwarszawa.pl organizatorzy stołecznej masy.

Fałszywy alarm zablokował Wisłostradę

Około godziny 8.00 w tunelu Wisłostrady uruchomiła się czujka przeciwpożarowa. Strażacy byli na miejscu i nie stwierdzili pożaru. Ruch przywrócono po 8.30, ale nadal są duże korki.

Leżał na torach. Potrącił go tramwaj

Po godzinie 21 w al. Solidarności tramwaj potrącił człowieka, który leżał na torach - podała policja. Przez około 40 minut utrudniony był ruch tramwajów w tym miejscu.

Zamalowali hejty przy Nowym Świecie. "Będziemy to robić do skutku"

W ruch poszły wałki, pędzle i farby - aktywiści po raz drugi zamalowali obraźliwe hasła przy Punkcie Info dla Migrantów w centrum miasta. Po poprzedniej akcji obraźliwe napisy pojawiły się już po kilkunastu godzinach. - Będziemy zamalowywać do skutku - zapewnia Joanna Grabarczyk, koordynatorka akcji.

Kierowca autobusu szalał w stolicy. Czekają go "surowe konsekwencje"

Kierowca autobusu, który "szarpał" pojazdem, przeklinał, łamał przepisy i nie zatrzymywał się na przystankach może zapłacić za swoje wybryki stanowiskiem – dowiedział się nieoficjalnie portal tvnwarszawa.pl.Chodzi o wydarzenia, o których pisał w ubiegłym tygodniu Kontakt24.

Lek na dziką reprywatyzację? Senat przyjął projekt ustawy

Samorządy i Skarb Państwa będą miały prawo pierwokupu gruntów objętych roszczeniami, jeśli będą się na nich znajdować instytucje użyteczności publicznej - zakłada projekt ustawy, przyjęty w sobotę przez Senat i skierowany do Sejmu.

Dzielnica proponuje 60 tysięcy na remont kamienicy przy Noakowskiego

Burmistrz Śródmieścia po raz drugi spotkał się ze przedstawicielami wspólnoty ze zniszczonej kamienicy przy Noakowskiego 26. Przedstawił nową propozycję wsparcia finansowego na remont budynku po wybuchu - 60 tys. złotych. - Potrzeba co najmniej pięć razy tyle - przekonują mieszkańcy.

Pałac Prezydencki zaprasza. Wytworne wnętrza i obrazy mistrzów

Sala Kolumnowa, Sala Obrazowa czy Sala Chorągwiana to tylko cześć wnętrz Pałacu Prezydenckiego, które będzie można zobaczyć w czasie niedzielnego dnia otwartego. Siedziba głowy państwa stanie się także przestrzenią dla dzieł Chełmońskiego, Malczewskiego czy Gierymskiego z krakowskiego Muzeum Narodowego.

Sześć maratonów w weekend

W sobotę od południa, wszystkie osoby, które chcą napisać projekt w ramach budżetu partycypacyjnego, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać, mogą przyjść i spotkać się z urzędnikami i aktywistami. Rusza "Drugi Maraton Pisania Projektów do Budżetu Partycypacyjnego". W sumie przez weekend odbędzie się sześć takich spotkań w różnych dzielnicach stolicy.

Latarnie gazowe dla Starego Miasta? "Stworzą niebezpieczny precedens"

Na ulice Starego Miasta miały wrócić latarnie gazowe, ale cała operacja stanęła pod dużym znakiem zapytania. "Nie" powiedzieli pomysłowi eksperci z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Ich zdaniem instalacja takich latarni może być sprzeczna z zasadami wpisu Starówki na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Śpiewak musi przeprosić. 10 tys. zł za "mapę reprywatyzacji"

Sąd nakazał Janowi Śpiewakowi, liderowi organizacji Miasto Jest Nasze, przeprosić biznesmena Macieja Marcinkowskiego i jego syna Maksymiliana na portalu społecznościowym i na stronie "Tygodnika Solidarność", i usunąć z internetu "mapę reprywatyzacji". Działacz musi też wpłacić 10 000 złotych na cel charytatywny. Orzeczenie nie jest prawomocne.

Wydali prawie pół miliona, ratusz nie podał wszystkich kosztów. Dlaczego?

W oficjalnej odpowiedzi na pytanie radnego - 47 tysięcy. W rzeczywistości - jak ustalił portal tvnwarszawa.pl. - prawie dziesięciokrotnie więcej. Skąd różnica w kosztach organizacji dnia otwartego na II linii metra? Wiceprezydent, który podpisał się pod dokumentem nie wie, bo - jak twierdzi - zrobił to w tylko zastępstwie. Rzecznik ratusza przekonuje, że to wina radnego, bo pytał nieprecyzyjnie, a urząd nie ma nic do ukrycia.

Tramwaje tkwią w korkach. Lepiej nie będzie?

W środę opisaliśmy problem korków tramwajowych, które tworzą się przed rondem Dmowskiego. Przez to podróż w szczycie się wydłuża. Ta sytuacja raczej szybko się nie zmieni. Ratusz tłumaczy, że przez to skrzyżowanie przejeżdża dużo składów, które i tak mają pierwszeństwo. - W łatwy sposób niewiele można zrobić - ocenia ekspert z SISKOM.

Dzielnica pomoże w remoncie zniszczonej kamienicy?

Wspólnota z kamienicy przy Noakowskiego 26 zniszczonej przez wybuch nie dostanie pożyczki na remont mieszkań od władz dzielnicy. - Nie jest to możliwe ze względów formalnych - informuje Mateusz Dallali, rzecznik burmistrza Śródmieścia i dodaje: - Mamy propozycję innej formy pomocy. Kolejne spotkanie w sprawie finansowego wsparcia zaplanowano na czwartek.

Muzeum jak wielki mebel. W środku szuflady pełne skarbów

11 kamienic Muzeum Warszawy na Starówce opróżniono już z tysięcy eksponatów. Wkrótce wejdą tam robotnicy, którzy przeprowadzą generalny remont budynków. Część nowej ekspozycji zobaczymy w 2016 roku, na całość będzie trzeba poczekać rok dłużej. Plany są imponujące.