Poniedziałek z nowymi buspasami. "To rozwiązanie się sprawdza"

Nowe buspasy w stolicy
Nowe buspasy w stolicy
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Nowe buspasy w stolicyArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Buspasy na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego oraz zamknięty dla kierowców wjazd na most - poniedziałek to pierwszy dzień z nową organizacją ruchu, wprowadzoną w związku z zamknięciem mostu Łazienkowskiego. - To rozwiązanie się sprawdza - podsumował na konferencji prasowej wicedyrektor ZTM.

Nowe buspasy powstały na Wale Miedzeszyńskim, na odcinku od ulicy Zwycięzców do wjazdu na most Poniatowskiego (przy Stadionie Narodowym) oraz na moście Poniatowskiego, na odcinku od ronda Waszyngtona do obecnie funkcjonującego odcinka buspasa w Alejach Jerozolimskich. Te pasy dla autobusów obowiązują tylko w godzinach porannego szczytu - 7.00 – 10.00. To nie jedyna zmiana. W tych godzinach jedynie komunikacja miejska może wjechać z Wału na most Poniatowskiego.

Autobusy wypełnione w 70 procentach

Według Zarządu Transportu Miejskiego nowe buspasy w porannym szczycie zdały egzamin. – To rozwiązanie się sprawdza – stwierdził Andrzej Franków, dyrektor pionu przewozów ZTM.

Na dowód tego podał statystki. – W pierwszym tygodniu bez mostu Łazienkowskiego zapełnienie autobusów jadących z Trasy Łazienkowskiej Wałem Miedzeszyński do centrum wynosiło 40-50 procent. Ludzie chętniej wybierali tramwaje. Natomiast w poniedziałek rano, po uruchomieniu buspasu, autobusy były zapełnione w 70 procentach. To świadczy, że więcej osób zdecydowało się na komunikację autobusową – poinformował Franków.

ZTM: buspasy się sprawdzają
ZTM: buspasy się sprawdzająTVN24
Korki na Wale, most Poniatowskiego przejezdny
Korki na Wale, most Poniatowskiego przejezdnyArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Rano było ciężko

W popołudniowym szczycie paraliżu nie było. - Wał Miedzeszyński w obie strony jest przejezdny. Mostem poniatowskiego w stronę centrum jedzie się bez utrudnień, w przeciwną stronę jest gorzej. Tempo jazdy od ronda de Gaulle'a do ronda Waszyngtona jest bardzo niskie - ostrzegał po godz. 16 Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

Przypomnijmy, w ciągu Alej Jerozolimskich – od ronda de Gaulle’a do zjazdu na Wał Miedzeszyński oraz na Wale Miedzeszyńskim (lewy pas) od zjazdu z mostu Poniatowskiego do al. Stanów Zjednoczonych buspas obowiązuje w godzinach 15.00 - 19.00.

Gorzej było rano. Sytuację sprawdzał wtedy nasz reporter Artur Węgrzynowicz. - Na Wale Miedzeszyńskim, od mostu Łazienkowskiego do mostu Poniatowskiego, na lewym pasie utworzył się korek - relacjonował po 7.00 Węgrzynowicz.

Jak dodał, kierowcy nie łamali przepisów. - Nie zauważyłem, żeby ktoś próbował jechać pasem przeznaczonym tylko dla komunikacji miejskiej. Natomiast na moście Poniatowskiego ruch odbywa się płynnie - mówił.

Wyłapywali kierowców

Po 8.00 policja zaczęła wyłapywać niektórych kierowców, którzy zdecydowali się pojechać buspasem.

Notorycznie łamane prawo było także na wjeździe z Wału na most Poniatowskiego. Łącznica do 10.00 otwarta jest tylko dla autobusów, jednakże kierowcy normalnie z niej korzystali.

Po 7.00 na miejsce przyjechała policja, która rozpoczęła kierowanie ruchem. - Policjanci nakazują kierowcom jechać prosto. Niektórzy nic sobie z tego nie robią, objeżdżają funkcjonariuszy i wjeżdżają z Wału na most - poinformował reporter tvnwarszawa.pl. Jak uważał Węgrzynowicz, dwóch policjantów to zdecydowanie za mało, żeby opanować tę sytuację.

Jak zaznaczył nasz reporter, taka organizacja ruchu zdecydowanie poprawiła ruch komunikacji miejskiej. - Przepełnione autobusy bardzo sprawnie przejeżdżają do centrum - mówił.

Od 10.00 kierowcy mogą już korzystać z buspasa, otwarty został także wjazd na most.

Policja poczua kierwcówArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pożar mostu

Zmiany maja usprawnić ruch komunikacji miejskiej, na czas zamknięcia mostu Łazienkowskiego. W sobotę, 14 lutego, doszło pod przeprawą do pożaru.

Na most weszli eksperci oraz prokuratura. 20 lutego Hanna Gronkiewicz-Waltz przekazała, że skala zniszczeń jest na tyle duża, że trzeba wymienić konstrukcję mostu. Koszt inwestycji może pochłonąć około 130 milionów złotych.

Most może być zamknięty nawet przez rok.

su/jb

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24