Ring autostradowy i kolej do nowego lotniska. Wpłynęło 80 tysięcy uwag

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Warianty nowej obwodnicy WarszawyCPK / Google Maps / tvn24.pl

Przebieg obwodnicy aglomeracyjnej oraz kolei dużych prędkości do Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie najpierw wywołał protesty, potem przyniósł falę wniosków. Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, tych drugich wpłynęło ponad 80 tysięcy.

- Spółka CPK jest w trakcie analizy uwag i opinii, które wpłynęły w ramach konsultacji Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mieszkańcy nadesłali ponad 80 tysięcy wniosków - przekazał nam Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Co ważne, dane dotyczą całego kraju. Dlatego zapytaliśmy ministerstwo między innymi o to, czego dotyczyły zgłoszone wnioski, a także ile z nich pochodziło z województwa mazowieckiego. Jak zaznaczył Huptyś, do czasu przygotowania raportu, resort nie podaje szczegółów treści uwag. -  Zgodnie z założeniami raport będzie gotowy do końca czerwca bieżącego roku - dodał.

Glinki protestują przeciwko autostradzie A50

Poseł Olszewski: obiecuję, że przez Glinki nic nie przejdzie
Poseł Olszewski: obiecuję, że przez Glinki nic nie przejdzieMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

"Włączanie mieszkańców jest dobrą praktyką"

Jak przypomniał przedstawiciel resortu, celem konsultacji Strategicznego Studium Lokalizacyjnego (SSL) było wytyczenie korytarzy, w których będą realizowane inwestycje kolejowe o łącznej długości ponad 1600 kilometrów. Konsultowano także przebieg Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej i drogi ekspresowej S10.

Rządowe plany wywołały szereg protestów wśród mieszkańców wielu podwarszawskich gmin. Nakreślone na mapie warianty OAW w co najmniej kilkunastu miejscach przechodzą przez wsie i chronione tereny zielone, takie jak parki krajobrazowe czy bagna. Mieszkańcy obawiają się, że realizacja inwestycji będzie wiązać się z licznymi wyburzeniami, także nowo powstałych domów. Planami zaskoczeni byli również samorządowcy, którzy jeszcze przed upływem terminu konsultacji organizowali naprędce spotkania z mieszkańcami.

Resort zastrzegł jednak, że "celem Strategicznego Studium Lokalizacyjnego CPK było określenie korytarzy dla inwestycji kolejowych i drogowych. Dokument nie przesądza jednak o lokalizacji tras. Wyznaczone korytarze będą podstawą do dalszych prac studialno-projektowych". - Włączenie mieszkańców w proces prac przygotowawczych na tak wczesnym etapie jest dobrą praktyką - zauważa Szymon Huptyś.

Za budowę ringu autostradowego w odległości około 40-50 km od stolicy ma odpowiadać Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Na obwodnicę będzie składać się autostrada A50 na południe od obecnej trasy A2 oraz trasa ekspresowa S50, która połączy teren północnego Mazowsza z nowym lotniskiem centralnym. Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury, inwestycja pozwoli na przejęcie ruchu tranzytowego i odciążenie układu drogowego w rejonie Warszawy.

CPK jako integrator infrastruktury
CPK jako integrator infrastruktury TVN24

Porozumienie GDDKiA i CPK

Zaraz po zakończeniu konsultacji SSL przedstawiciele CPK oraz GDDKiA podpisali porozumienie o współpracy, którego efektem będzie nie tylko budowa OAW, ale także rozbudowa istniejącej autostrady, która będzie sąsiadować z nowym lotniskiem.

Według rządowych założeń, poszerzona zostanie autostrada A2 na odcinku Łódź Północ - Konotopa, czyli od skrzyżowania z autostradą A1 pod Łodzią do granicy Warszawy. Na odcinku od węzła Łódź Północ do Pruszkowa GDDKiA ma wybudować trzeci pas, a od Pruszkowa do Konotopy - czwarty pas ruchu w każdą stronę.

Elementem drogowych planów związanych z CPK jest też trasa ekspresowa S10 w kierunku Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej i CPK od strony Płocka i Torunia. Docelowo ta trasa połączy Warszawę ze Szczecinem.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: CPK / Google Maps / tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Są utrudnienia w kursowaniu pociągów metra linia M2. Według komunikatu problemy techniczne występiły na stacji Księcia Janusza. Policja przekazała natomiast, że prawdopodobnie doszło do samozapłonu komory silnika pociągu.

Pożar w metrze. Pięć stacji zamkniętych, linia M2 kursuje w pętli

Pożar w metrze. Pięć stacji zamkniętych, linia M2 kursuje w pętli

Źródło:
PAP

Na Białołęce na ulicy Fajnej ruszy budowa kanalizacji, a u zbiegu ulic Czeremchowej i Prząśniczek powstanie rondo. Na Woli wyremontowane zostaną ulice Pereca i Waliców, a na Wawrze ulica Wydawnicza. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 22 kwietnia. Spowodują zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojedzie też komunikacja miejska.

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest w ciąży, pobił ją partner, z którym mieszka. Uciekła przez okno i poprosiła przechodnia o pomoc. Kobieta trafiła do szpitala, a jej partner do aresztu. 

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zdarzenia doszło w parku Morskie Oko na Mokotowie. To tam mężczyzna obrażał, a później miał uderzyć w twarz nieznaną mu kobietę. 33-latek został zatrzymany.

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina działa punkt paszportowy, w którym można wyrobić tymczasowy dokument. Podróżni korzystają z niego w różnych sytuacjach: gdy zapomnieli paszportu z domu, został on ukradziony lub stracił ważność. Powodem bywa też sytuacja rodzinna. Od otwarcia punktu wydano już 15 tysięcy paszportów tymczasowych.

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stolicy przybywa doświetlonych przejść dla pieszych. To rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo. Na niektórych z nich pojawiły się Bezpieczne Punkty Oświetleniowe. Wykorzystano w nich latarnie ze wzmocnionym słupem i oprawą oświetleniową. To nowe rozwiązanie testowane w pięciu dzielnicach.

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypalanie traw może zakończyć się pożarem, przenieść na las lub zabudowania oraz zagrozić ludziom i zwierzętom. Policjanci przypominają, że może zostać uznane za wykroczenie, a nawet przestępstwo.

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w niedzielę, 21 kwietnia, w stolicy zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Jego uczestnicy przejdą trasą warszawskiego szlaku martyrologii żydowskiej, odmawiając psalmy. Marsz organizuje Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Dziś Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Dziś Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę po raz pierwszy od 1973 roku tramwaj skręcił z ulicy Puławskiej w Goworka. To testowy przejazd, w drugiej połowie maja z otwartej po latach drodze z Dolnego na Górny Mokotów będą mogli skorzystać pasażerowie.

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Źródło:
tvn24.pl

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl