Żoliborz: aktywistom bliżej do KO. "Poparcie PiS to dla nich obciach"

Sesja rady dzielnicy Żoliborztvnwarszawa.pl

Żoliborz jest jedną z ostatnich dzielnic Warszawy, gdzie wciąż nie wybrano nowego zarządu. Karty rozdają tu ruchy miejskie, bo bez nich nie da się stworzyć stabilnej większości. Oficjalnie aktywiści wciąż nie zdecydowali, czy będą rządzić z radnymi Prawa i Sprawiedliwości czy Koalicji Obywatelskiej. Ale środowa sesja nie pozostawia wątpliwości, że postawili na tych drugich.

Sesja rady dzielnicy odbyła się w środę. Radni wybrali przewodniczącego, którym został Piotr Wertenstein-Żuławski. Jego zastępcami będą: Izabela Rychter (Miasto Jest Nasze-Koalicja dla Żoliborza), Jolanta Zjawińska (Koalicja Obywatelska) oraz Robert Rogala (Prawo i Sprawiedliwość). Taki wybór wskazywałby na to, że ukonstytuowała się koalicja. Jednak burmistrza nie wybrano. Zaplanowano natomiast kolejną sesję. Ma się odbyć 13 grudnia.

To ostatni moment na wskazanie zarządu. Jeśli dzielnicowi radni tego nie zrobią, prezydent Rafał Trzaskowski podejmie tę decyzja za nich wprowadzając zarząd komisaryczny (wydarzyło się to już na przełomie 2006 i 2007 roku, gdy Hanna Gronkiewcz-Waltz mianowała komisarzem Janusza Warakomskiego).

"Materializuje się współpraca"

Przypomnijmy: na Żoliborzu żadne ugrupowanie nie zdobyło przewagi gwarantującej samodzielne rządy. Potrzebne jest 11 głosów, tymczasem Koalicja Obywatelska zdobyła 10 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość ma ich sześć, a Miasto Jest Nasze-Koalicja dla Żoliborza - pięć. Jak łatwo policzyć, bez tych ostatnich nie da się rządzić. Dlatego zarówno Koalicja Obywatelska, jak i Prawo i Sprawiedliwość zabiegały o ich względy.

Środowa sesja pokazuje, że aktywistom bliżej do Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Ale oficjalnie przyznać tego wciąż nie chcą. - Rozmowy trwają. Nic nie jest jasne. Mam nadzieję, że wszystko wyjaśni się w przyszłym tygodniu - mówi nam Konrad Smoczny z Miasto Jest Nasze.

Ale Piotr Wertenstein-Żuławski (KO) nie owija w bawełnę. - Dogadaliśmy program, wybraliśmy prezydium rady, teraz czas na (dalsze – red.) personalia – twierdzi. A jeszcze dwa tygodnie temu żoliborski MJN relacjonował w mediach społecznościowych, że spotkanie z Koalicją Obywatelską nie nastrajało pozytywnie. "Okazało się, że większość naszych postulatów nie da się zrealizować lub zajmie to wiele lat" – pisali aktywiści.

Dziś Wertenstein-Żuławski bagatelizuje tę kwestię. - Wszystko jest wyjaśnione. Był jeden niepotrzebny komunikat do opinii publicznej, który nie pomaga w rozmowach. Program jest dogadany, nie budzi kontrowersji – komentuje przewodniczący rady. - To było niedogadanie, a nie rozbieżność - przekonuje.

Czy w takim razie przesądzone jest wybranie zarządu 13 grudnia? - Taki jest plan. Dzisiejsze głosowanie świadczy o pierwszym kroku, że materializuje się współpraca – odpowiada.

"Nastawienie antypisowskie"

Także dla Adama Buławy z PiS, sprawa jest przesądzona. - Podstawowym problem polega na tym, że dla ruchów miejskich Prawo i Sprawiedliwość jest partią łamiąca demokrację, partią - powiedzmy szczerze - obciachową. Wyborcy by im tego nie darowali, dlatego uważam, że szanse na porozumienie z nami jest znikome. Co oczywiście nie wyklucza zmiany, ponieważ kadencja jest dług, trwa pięć lat – opisuje Buława.

Przekonuje, że nie chodzi o różnice programowe, bo te są "do dogadania". - Na Żoliborzu zwyciężyło nastawienie antypisowskie, zresztą tak. jak w większej części Warszawy był w tych wyborach samorządowych plebiscyt przeciwko partii rządzącej. Nie liczyły się kompetencje czy osiągnięcia konkretnych osób. Ważne było, żeby pokazać sprzeciw partii, która rządzi w kraju. My się z tym pogodziliśmy, dostaliśmy żółtą kartkę, co nie oznacza, że nie będziemy działać dla dobra Żoliborza - tłumaczy radny PiS.

Zobacz, jak wyglądało zaprzysiężenie nowego prezydenta stolicy:

[object Object]
Przemówienie Rafała TrzaskowskiegoTVN24
wideo 2/7

Klaudia Ziółkowska /b

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policjanci z grupy "Orzeł" rozbili grupę zajmującą się kradzieżami samochodów i paserstwem. Szajka działała w Warszawie i okolicach, ale też w Belgii czy Holandii. 10 mężczyzn usłyszało łącznie 108 zarzutów.

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Na warszawskim Lotnisku Chopina zatrzymano Łotyszkę, która próbowała przemycić ponad kilogram kokainy - przekazała Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa. Większość narkotyków kobieta przewoziła w 78 kapsułkach umieszczonych w żołądku.

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Bemowa zatrzymali mężczyznę, w mieszkaniu którego znaleźli dużą ilosć narkotyków. 22-latek trafił do policyjnej celi. Odpowie za posiadanie mefedronu, marihuany oraz haszyszu.

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łupem dwóch dorosłych mężczyzn i nieletniego padło 14 sztuk kaloryferów sprzed szkoły na terenie warszawskich Bielan. Skradzione fanty mieli następnie sprzedać na złom. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty kradzieży mienia. Grozi za to do pięciu lat pozbawienia wolności.

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl