"Żaden powstańczy grób nie jest dziś zagrożony likwidacją"

[object Object]
"Powinniśmy dbać o nasze miejsca pamięci"TVN24
wideo 2/2

Wspólnie z wojewodą mazowieckim, który opiekuje się grobami wojennymi, wybudowano i poddano renowacji 366 miejsca pamięci. Obecnie żaden grób w Warszawie nie jest zagrożony likwidacją - poinformował dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski.

Podczas konferencji prasowej poinformowano, że dotychczas udało się zakończyć rewitalizację kwater żołnierzy batalionów "Zośka", "Gozdawa", "Chrobry I" oraz "Gustaw-Harnaś" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Przeprowadzono także całościowy remont pierwszej powstańczej nekropolii w stolicy - Cmentarza Powstańców Warszawy w Powsinie. Renowacje grobów sfinansowane zostały ze środków wojewody mazowieckiego w kwocie 750 tys. zł.

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera podkreślił, że prowadzona od lat współpraca z Muzeum Powstania Warszawskiego okazała się w tym roku "bardzo obfita i przerastająca oczekiwania", ponieważ - jak poinformował - udało się wybudować i poddać renowacji 366 miejsc pamięci.

Przyznał jednocześnie, że jest jeszcze "trochę pracy przed nami". Podziękował także muzeum, które - jego zdaniem - "w sposób doskonały" zajmuje się sprawami dotyczącymi Powstania Warszawskiego. - To, co było często informacją bardzo powierzchowną, dzisiaj jest pogłębiane i pokazywane. O tym, co najważniejsze, dowiadują się ludzie nie tylko z Polski, ale także ze świata, co stanowi ogromną wartość - zaznaczył wojewoda mazowiecki.

Betonowe krzyże i tabliczki z piaskowca

Poddane renowacji mogiły wykonano według projektu artysty-rzeźbiarza Dariusza Kowalskiego. Są to szare betonowe krzyże, z tabliczkami z symbolem Polski Walczącej z czerwonego piaskowca oraz tabliczkami epitafijnymi z piaskowca szydłowieckiego. Wojewoda wsparł remont kwotą 500 tys. zł, którą przeznaczono na renowację krzyży oraz odnowienie zieleni.

Ołdakowski przypomniał, że rozpoczynając pracę nad prowadzonym przez niego muzeum, powstańcy Warszawy mówili: "pamiętajcie o naszych towarzyszach; o tych, którzy zginęli w czasie Powstania Warszawskiego".

"Żaden grób nie jest zagrożony likwidacją"

- Muzeum Powstania Warszawskiego od początków swojego działania rozpoczęło opiekę nad powstańczymi grobami w Warszawie. Pierwsze zbiórki przyniosły pieniądze, dzięki którym mogliśmy zacząć remontować te groby. Zrobiliśmy pełną kwerendę wszystkich grobów powstańczych na wszystkich warszawskich cmentarzach. Okazało się, że wiele z nich już nie istnieje. (...) Skupiliśmy się na przywracaniu tych grobowców i opłaceniu kosztów w stosunku do cmentarza. Do 2016 roku muzeum (...) za zebrane kwoty wyremontowało 123 mogiły powstańcze na warszawskich cmentarzach, również te zagrożone likwidacją - mówił dyrektor MPW.

Podkreślił, że obecnie żaden grób w Warszawie nie jest zagrożony likwidacją.

- Muzeum płaci za te grobowce, co do których cmentarz wymaga opłat. Mamy nadzieję, że w momencie pojawienia się zmiany ustawowej będą one traktowane jako grobowce wojenne i nie będą zagrożone likwidacją - dodał.

W ramach tegorocznych prac zakończono także całościowy remont kwatery zgrupowania "Gustaw-Harnaś", dzięki czemu zyskała ona nową granitową nawierzchnię, podjazd dla osób z niepełnosprawnościami, trawniki i nowe ławki. Na kwaterze batalionu "Zośka" wymieniono wszystkie 150 brzozowych krzyży.

Dzięki środkom wojewody mazowieckiego wykonano również instalację tekstu wiersza "Modlitwa Bonawentury" Jana Romockiego na murze Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli.

Zrealizowano też całkowity remont Cmentarza Powstańców Warszawy w Powsinie. 28 marca 1945 r. uroczyście pochowano tam powstańców warszawskich z Powsina, Wilanowa, Jeziorny, Mirkowa, Konstancina, Klarysewa, Kabat, Skolimowa i Słomczyna.

"Walka była ciężka i nierówna"

Obecny podczas konferencji kpt. Janusz Walendzik ze zgrupowania "Chrobry II" przyznał, że walka w Powstaniu Warszawskim była "ciężka, nierówna; brakowało amunicji, żywności, ale jednak sercem byliśmy razem z Warszawą i walczyliśmy o wolność stolicy".

- Wielu z nas zginęło. Ci co przeżyli, dostali się do niewoli, ale wrócili do umiłowanej Warszawy, by ją odbudować. (...) Dobrze, że jest tylu ludzi, którzy pamiętają o tylu dniach naszej walki i nas wspomagają. Powinniśmy jak najwięcej grobów obudować i dbać o nie - nasze miejsca pamięci - wspominał żołnierz AK.

Weryfikacja danych

Pełnomocnik Wojewody do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Piotr Oleńczak poinformował, że od ubiegłego roku pracownicy MPW dokonali weryfikacji danych osobowych, stopni wojskowych, ponieważ - jak mówił - stare nagrobki zawierały mnóstwo błędów z okresu PRL, przeinaczeń. Tutaj mamy prawdę na nagrobkach - zaznaczył Oleńczak.

Muzeum uznaje zachowanie pamięci o powstańcach za jedno ze swoich głównych zadań, dlatego od początku angażuje się w renowację mogił uczestników zrywu. Organizuje coroczne publiczne zbiórki wspólnie ze Społecznym Komitetem ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku (Komitet '44). Do 2017 r. MPW wyremontowało 123 powstańcze mogiły.

mn/PAP/mś

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na chodniku, na zakazie, tuż przy skrzyżowaniu, na trawniku, miejscu dla osób z niepełnosprawnościami, drodze pożarowej, w bramie czy na przejściu dla pieszych - niektórzy kierowcy wciąż uważają, że przy parkowaniu obowiązuje brak zasad.

Dla tych kierowców przy parkowaniu nie ma zasad

Dla tych kierowców przy parkowaniu nie ma zasad

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód osobowy oraz tramwaj zderzyły się na nowej trasie do Wilanowa. Uszkodzony został sygnalizator świetlny. Na miejscu pracowały służby.

Zderzenie na nowej trasie tramwajowej

Zderzenie na nowej trasie tramwajowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Piasecznem zderzyły się trzy samochody. Dwa z nich są mocno rozbite. Jak wynika z ustaleń policji, do zdarzenia doszło, kiedy jeden z kierowców skręcał w lewo. Jedna osoba trafiła do szpitala. Okazało się, że jednym z aut kierował 17-latek, który nie miał prawa jazdy.

Dwa samochody mocno rozbite. Jeden z kierowców nie miał prawa jazdy

Dwa samochody mocno rozbite. Jeden z kierowców nie miał prawa jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Mińskiem Mazowieckim czołowo zderzyły się dwa samochody. Cztery osoby odniosły obrażenia, trafiły do szpitali. Służby wyjaśniają okoliczności wypadku.

Czołowe zderzenie pod Mińskiem Mazowieckim. Cztery osoby w szpitalu

Czołowe zderzenie pod Mińskiem Mazowieckim. Cztery osoby w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w domku letniskowym pod Wyszkowem. Strażacy ewakuowali dwie osoby. Niestety, ich życia nie udało się uratować. Jedna osoba trafiła do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Tragedia pod Wyszkowem, dwie osoby zginęły w pożarze

Tragedia pod Wyszkowem, dwie osoby zginęły w pożarze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

28-latek ugodził nożem kobietę podczas domowej imprezy i uciekł, a 23-latka groziła znajomym poszkodowanej. Ranna kobieta trafiła do szpitala. Podejrzani usłyszeli zarzuty, mężczyzna trzy miesiące spędzi w areszcie.

Ciosy nożem na imprezie, ranna kobieta w szpitalu

Ciosy nożem na imprezie, ranna kobieta w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze komendy stołecznej "wszczęli czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie" byłego ministra - przekazała w piątek wieczorem policja, dodając, że informacje o "niebezpiecznej jeździe" polityka w centrum Warszawy pojawiły się w mediach.

Policjanci sprawdzają, jak "były minister" jechał przez centrum Warszawy

Policjanci sprawdzają, jak "były minister" jechał przez centrum Warszawy

Źródło:
tvn24.pl, "Fakt"

W Powstaniu Warszawskim walczyli o wolność. O wyzwolenie stolicy Polski spod niemieckiej okupacji. Często byli jeszcze nastolatkami. - Oczywiście, że słysząc gwizd spadającej bomby czy nadlatującego pocisku, to się bałem, ale gdzieś wewnątrz zawsze tkwiła świadomość złożonej przysięgi i poczucie, że jestem żołnierzem. A także strach przed wstydem (…), gdybym się sprzeniewierzył wpajanym latami wartościom - mówił Stanisław Majewski ps. "Stach". W dniu Wszystkich Świętych wspominamy powstańców, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku.

Powstańcy warszawscy, których pożegnaliśmy w minionym roku

Powstańcy warszawscy, których pożegnaliśmy w minionym roku

Źródło:
tvn24.pl

Na Cmentarzu Powązkowskim trwa 50., jubileuszowa kwesta. Pieniądze na ratowanie zabytkowych nagrobków zbierają znani artyści, dziennikarze, politycy i rekonstruktorzy w strojach historycznych.

Od pół wieku kwesta ma ten sam cel: ratowanie zabytkowych nagrobków

Od pół wieku kwesta ma ten sam cel: ratowanie zabytkowych nagrobków

Źródło:
PAP

Małżeństwo policjantów spod Warszawy spędzało wolny dzień w stolicy. Kiedy rozpoznali na ulicy poszukiwanego listem gończym 32-latka, po chwili był on już obezwładniony. Dalsze działania policjantów w tej sprawie doprowadziły do zatrzymania kolejnej osoby. Odzyskano też kradzione bmw warte 160 tysięcy złotych.

Małżeństwo policjantów rozpoznało przestępcę. Po chwili był obezwładniony

Małżeństwo policjantów rozpoznało przestępcę. Po chwili był obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poszukiwani listami gończymi niemal zawsze są zaskoczeni widokiem zatrzymujących ich policjantów. Tak było też w przypadku 48-latka i 57-latka. Oni sądzili, że - by uniknąć kary - wystarczy zamieszkać w innych miastach.

Sądzili, że przeprowadzka do innego miasta wystarczy, by uniknąć kary

Sądzili, że przeprowadzka do innego miasta wystarczy, by uniknąć kary

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Targówka pracują nad sprawą kradzieży w galeriach handlowych. Łupem złodziei padły drogie perfumy. Na stronie pojawiły się zdjęcia dwóch osób: kobiety i mężczyzny, którzy mogą mieć związek ze sprawą. Policja prosi pomoc w ich identyfikacji.

Kradzieże drogich perfum w galeriach handlowych. Policja szuka tych osób

Kradzieże drogich perfum w galeriach handlowych. Policja szuka tych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Podtrzymujemy nasze stanowisko w sprawie odbudowy centrum handlowego przy Marywilskiej. Jesteśmy na końcowym etapie koncepcji - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Małgorzata Konarska, prezes zarządu spółki Marywilska 44. Hala targowa przy Marywilskiej w Warszawie spłonęła 12 maja. - Myślę, że w drugim półroczu przyszłego roku uda się wbić łopatę i rozpocząć pracę - dodaje Konarska.

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

Źródło:
tvn24.pl