Najnowsze

100 policjantów w akcji, 12 osób zatrzymanych

Najnowsze

Autor:
kk/gp
Źródło:
PAP
Policjanci zatrzymali 12 osób podejrzanych o udział w grupie handlującej narkotykami
Policjanci zatrzymali 12 osób podejrzanych o udział w grupie handlującej narkotykami

12 osób zostało zatrzymanych w związku z podejrzeniem udziału w grupie zajmującej się produkcją i handlem narkotykami na terenie Warszawy i powiatów ościennych. W trakcie przeszukania mieszkań policjanci zabezpieczyli marihuanę, mefedron i heroinę. Śledztwo w tej sprawie toczy się już od kilku lat. Dotychczas zarzuty usłyszało już 130 osób.

Sprawę grupy zajmującej się produkcją i handlem znacznymi ilościami narkotyków na terenie Warszawy i powiatu wołomińskiego badają od dłuższego czasu kryminalni z Wołomina, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Z ustaleń śledczych wynika, że przestępcza działalność grupy obejmuje teren całego garnizonu warszawskiego, czyli stolicy oraz dziewięciu powiatów ościennych oraz województwa mazowieckiego.

Jak przypomniał Tomasz Sitek, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Wołominie, grupa co najmniej od 2011 do 2017 roku wprowadziła do obrotu ponad 400 kilogramów środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci heroiny, kokainy, marihuany, amfetaminy i mefedronu. - Grupa składająca się zarówno z kobiet, jak i z mężczyzn, w różnym wieku, zajmowała się również produkcją amfetaminy i marihuany. Dodatkowo z posiadanych informacji wynika, że osoby zamieszane w ten proceder mogły brać również udział w innych przestępstwach w tym, między innymi, handlu bronią, rozbojach, wymuszeniach rozbójniczych i włamaniach - tłumaczył.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Policja zatrzymała 12 osób podejrzanych o udział w grupie handlującej narkotykamiKPP Wołomin

Zatrzymanym grozi do 12 lat więzienia

W akcję zatrzymania zaangażowano w ubiegłym tygodniu 100 policjantów, w tym funkcjonariusze z Wołomina, Komendy Stołecznej Policji, komend rejonowych w Warszawie oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Radomiu i Bydgoszczy. Zatrzymanych zostało 12 osób w wieku od 31 do 57 lat. Podczas przeszukania śledczy zabezpieczyli motocykl, zegarek i telefony komórkowe o łącznej wartości około 35 tysięcy złotych oraz 6,5 tysiąca złotych w gotówce. - Funkcjonariusze zabezpieczyli również marihuanę, mefedron i heroinę - wyliczył.

Po zatrzymaniu wobec 10 zatrzymanych sąd zdecydował o dozorze policyjnym oraz poręczeniu majątkowym na łączną kwotę 150 tysięcy złotych. - Zatrzymane osoby podejrzane są o udział w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancjami psychotropowymi oraz o posiadanie ich w miejscu zamieszkania, za co zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii może grozić kara od dwóch do 12 lat pozbawienia wolności - podkreślił policjant.

- Funkcjonariusze podczas powadzonych działań zatrzymali dodatkowo 45-latka. W policyjnym systemie widniał jako osoba poszukiwana do odbycia kary 10 lat pozbawienia wolności w związku z orzeczonym wyrokiem sądu za przestępstwo rozbójnicze - dodał.

Zarzuty w tej sprawie usłyszało już 130 osób

Rzecznik wołomińskiej policji przypomniał, że w tej sprawie już w czerwcu i wrześniu 2017 roku, a następnie w lutym, maju 2018 roku zatrzymanych zostało ponad 110 osób, spośród których 69 zostało tymczasowo aresztowanych, a wobec 12 zastosowano dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe. - Policjanci zabezpieczyli wówczas między innymi broń palną oraz amunicję, półprodukty służące do produkcji środków odurzających oraz heroinę, kokainę i mefedron, znaczne ilości gotówki oraz biżuterię i wartościowe zegarki - podał.

Do kolejnej akcji doszło w kwietniu 2019 roku, kiedy policjanci zatrzymali 9 podejrzanych w wieku od 27 do 46 lat związanych z grupą przestępczą okradającą nieruchomości. - Jak ustalili śledczy, mężczyźni w okresie od marca 2013 roku do maja 2018 roku mogli dopuścić się blisko 80 takich czynów, a straty powstałe w wyniku ich działalności mogą sięgnąć kwoty ponad miliona sześciuset tysięcy złotych - powiedział, dodając, że w maju i czerwcu 2019 roku funkcjonariusze zatrzymali kolejnych 11 osób w wieku od 26 do 49 lat.

- Do chwili obecnej zarzuty w prowadzonym śledztwie usłyszało już 130 osób, wobec których już zostały skierowane do sądu akty oskarżenia. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone kolejne zatrzymania - dodał.

Policja zatrzymała 12 osób podejrzanych o udział w grupie handlującej narkotykamiKPP Wołomin

Autor:kk/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPP Wołomin

Pozostałe wiadomości