"Rok 2020 był trudny i nieprzewidywalny". Ogromny spadek liczby pasażerów i wpływów z biletów

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Pierwszy przejazd miejskiego autobusu covidowego do Szpitala Narodowego
Pierwszy przejazd miejskiego autobusu covidowego do Szpitala NarodowegoTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.plPierwszy przejazd miejskiego autobusu covidowego do Szpitala Narodowego

W ubiegłym roku o 40 procent spadła liczba pasażerów Warszawskiego Transportu Publicznego, podobnie jak wpływy ze sprzedaży biletów. Coraz mniej osób kupowało bilety długookresowe, przerzucając się najchętniej na 20-minutowe. - Niestety pierwsze miesiące 2021 roku również nie napawają nas optymizmem - przyznaje Zarząd Transportu Miejskiego.

Zarząd Transportu Miejskiego podsumował podczas środowej konferencji prasowej rok 2020. - Rok 2020 był bardzo trudny. Jesteśmy już przez ponad rok w trudnym momencie pandemii COVID-19. Natomiast rok 2019 był bardzo dobry, jeżeli chodzi o liczbę przewiezionych pasażerów i wpływy ze sprzedaży biletów. Niestety w marcu 2020 roku wszystko się zmieniło. Spadki liczba przewożonych pasażerów były z miesiąca na miesiąc coraz bardziej dotkliwe. 40 procent - tyle pasażerów mniej skorzystało w roku 2020 z Warszawskiego Transportu Publicznego - poinformowała Katarzyna Strzegowska, dyrektorka ZTM.

Praca przewozowa operatorów WTP w roku 2020ZTM

W roku 2019 pojazdy WTP przewiozły w sumie 1,2 miliarda pasażerów. W 2020 ich liczba spadła do 700 milionów. - Najwięcej osób skorzystało z komunikacji autobusowej, w drugiej kolejności były tramwaje, a w trzeciej metro i Szybka Kolej Miejska oraz pociągi Kolei Mazowieckich oraz WKD w ramach wspólnego biletu - mówiła Strzegowska.

Mimo to, po Warszawie i całej aglomeracji kursował cały dostępny tabor ZTM. - Po to, abyśmy mogli bezpiecznie zapewnić transport warszawiakom oraz wywiązać się z limitów podaży miejsc, które zostały narzucone przez restrykcje rządowe - zaznaczyła. Przez cały rok w porannym szczycie na ulice wyjeżdżało 1500 autobusów i 798 wagonów tramwajowych.

Liczba pasażerów WTP w roku 2020ZTM

Spadły wpływy z zakupu biletów

- Spadki są gigantyczne, jeżeli chodzi o sprzedaż biletów - na poziomie 40 procent. Zmieniła się również tendencja kupowanych przez pasażerów biletów. Spadło zainteresowanie biletami długookresowymi. Natomiast odnotowaliśmy większe zainteresowanie biletami krótkookresowymi, zwłaszcza 20-minutowymi - przekazała dyrektor ZTM.

W ubiegłym roku wartość sprzedaży biletów wyniosła 601 027 773 złotych. Rok wcześniej było to odpowiednio 994 588 850 złotych.

Wyjaśniła też, że w roku 2019 niemal 40 procent budżetu ZTM pokrywały wpływy ze sprzedaży biletów. - Rok 2020 to niespełna 25 procent, które udało nam się pokryć ze sprzedaży biletów. Pozostałą część zapewniało miasto stołeczne Warszawa ze środków w budżecie na komunikację miejską, gdzie przypominam: cały tabor stuprocentowo jeździł po ulicach Warszawy - podkreśliła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Pierwsze miesiące 2021 roku nie napawają optymizmem"

- Rok 2020 był trudny i nieprzewidywalny. Niestety pierwsze miesiące 2021 roku również nie napawają nas optymizmem. Liczyliśmy na to, że pandemia zacznie nas opuszczać, ale cały czas jesteśmy w trudnej sytuacji. Nasz tabor jeździ, nasi pracownicy są w pełni dostępni dla mieszkańców Warszawy. Robimy wszystko, żeby bezpiecznie, koncertowo i jak najlepszej jakości świadczyć usługi przewozowe i realizować proces inwestycyjny - zapewniła.

Wyliczyła też, że w styczniu tego roku wpływy ze sprzedaży biletów spadły o 52 procent w porównaniu do stycznia 2020, natomiast w lutym o 46 procent w stosunku do poprzedniego roku. - Od poniedziałku w Warszawie obowiązuje kolejny lockdown i rzeczywiście jest zauważalny spadek liczby pasażerów w Warszawskim Transporcie Publicznym, a także spadek zainteresowania kupnem biletów - dodała.

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości