Radni poparli rozpoczęcie prac nad trzecią linią metra. Jest zgoda na zmiany w budżecie

Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
"Zbudujemy jeden z najdłuższych mostów pieszo-rowerowych świata"
"Zbudujemy jeden z najdłuższych mostów pieszo-rowerowych świata"TVN24
wideo 2/4
"Zbudujemy jeden z najdłuższych mostów pieszo-rowerowych świata"TVN24

Radni zdecydowali w czwartek o zmianach w miejskim budżecie. Wyrazili zgodę na przesunięcie dodatkowych środków na budowę kładki pieszo-rowerowej nad Wisłą oraz rozpoczęcie pierwszego etapu prac projektowych nad trzecią linią metra.

Podczas czwartkowej sesji radni zajmowali się finansami Warszawy. Procedowane były zmiany w budżecie miasta na 2021 rok, wynikające między innymi z obniżenia planu dochodów w związku z następstwami pandemii COVID-19. 

Radni zdecydowali również o przesunięciu pieniędzy na pierwszy etap prac budowy trzeciej linii metra. Jak przekazała w tym tygodniu rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka, chodzi o 41 milionów złotych, które zostaną przeznaczone na prace przygotowawcze zakładające wykonanie odwiertów oraz prac geologicznych i hydrologicznych.

Zgodnie z proponowaną autopoprawką do budżetu pieniądze mają być również przesunięte na budowę kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę. Chodzi o kwotę prawie 187 mln złotych.

Zmiany w budżecie zostały przyjęte większością 46 głosów. 13 radnych wstrzymało się od głosowania, a jedna osoba nie oddała głosu w ogóle.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Pokażcie analizy, przekonajcie nas, że ta inwestycja ma sens"

Głosowanie nad zmianami w budżecie poprzedziła dyskusja. - Takie podejście, jak zgłaszanie nowych, istotnych inwestycji owocuje powszechnym przekonaniem, że sytuacja Warszawy jest bardzo dobra – zwrócił uwagę w wystąpieniu klubowym radny PiS Dariusz Figura. Odniósł się między innymi do planu przesunięcia środków na budowę kładki. 

- Ta inwestycja nie niesie za sobą istotnej poprawy sytuacji komunikacyjnej Warszawy. Ona ma znaczenie wizerunkowe. Jeżeli mamy robić taką inwestycję, to w dobrych czasach. Jak rozumiem, mamy teraz te dobre i na wszystko są pieniądze – zauważył Figura.

Mówił też o środkach na prace przygotowawcze w ramach budowy trzeciej linii metra. - Myślę, że sprawa metra jest jedną z niewielu, które nas łączą w radzie. Jako Prawo i Sprawiedliwość byliśmy zawsze za rozbudową sieci linii metra w Warszawie. Uważamy ten rodzaj transportu za niezbędny. Nasza ogólna deklaracja w tym zakresie jest oczywista – przekazał.

- Ale to decyzja, którą podejmujemy na pokolenia – ciągnął radny. - Zasługuje na znacznie ważniejsze potraktowanie niż wrzucenie tematu trzeciej linii metra jako autopoprawki, bez żadnej dyskusji i analiz – stwierdził Figura. - Ta inwestycja pojawiła się trochę jak królik z kapelusza – dodał. - Pokażcie analizy, przekonajcie nas, że ta inwestycja ma sens – apelował. 

Radny Figura pytał również o propozycje rozbudowy sieci metra składane przez prezydenta Trzaskowskiego w kampanii wyborczej w 2018 roku, m.in. plan przedłużenia pierwszej linii metra do kampusu UKSW i dalej na Tarchomin. 

Mniejsze wpływy z biletów komunikacji miejskiej

Wprowadzone zmiany w budżecie Warszawy na 2021 rok mają spowodować zmniejszenie planu dochodów ogółem o kwotę ponad pół miliarda złotych (566 053 164 zł) do kwoty 20 004 048 636 złotych, ale jednocześnie zwiększyć plan wydatków ogółem o kwotę prawie 400 milionów złotych (373 350 206 zł) do kwoty 22 008 250 638 złotych.

Jak tłumaczył podczas sesji rady miasta miejski skarbnik Michał Czekaj, główne przyczyny zmian w budżecie miasta na ten rok wynikają między innymi z wprowadzenia zmian wynikających z zamknięcia roku budżetowego 2020, ale też obniżenia planu dochodów w związku z ubytkiem dochodów w następstwie pandemii COVID-19. Te z kolei wynikają z korekty planu dochodów Zarządu Transportu Miejskiego, czyli z wpływów ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Biletów sprzedaje się znacznie mniej, a komunikacja miejska funkcjonuje na podobnym poziomie. Chodzi o kwotę ponad 480 milionów złotych.

Kolejne zmiany wynikają z weryfikacji planu dochodów pochodzących ze środków UE w związku z przyspieszeniem płatności, to znaczy realizacją w 2020 roku części dochodów planowanych na lata 2021-2022.

Więcej pieniędzy trafić ma także na akcję zimowego oczyszczania ulic oraz remonty dróg.

Jaka będzie trzecia linia metra?

Przesunięcie środków na rozpoczęcie prac projektowych nad trzecią linią metra zapowiedział na początku tygodnia prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Według zapowiedzi ratusza za kilka lat ma powstać sześć nowych stacji na Kamionku, Grochowie i Gocławiu. Docelowo trasa podziemnej kolejki ma połączyć Pragę Południe z centrum.

Częścią trzeciej linii będzie funkcjonująca już od kilku lat stacja Stadion Narodowy. Od niej w kierunku wschodnim metro pojedzie na stację Dworzec Wschodni, by dalej odbić na południe w stronę stacji: Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Gocław.

Trasa trzeciej linii metraUM Warszawa

Autorka/Autor:dg, kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Kroczewie koło Płońska na terenie parku znaleziono ciało mężczyzny. Policja ustaliła, że to 47-letni mieszkaniec powiatu płońskiego. Śledczy wyjaśniają okoliczności jego śmierci.

Ciało mężczyzny w parkowym stawie

Ciało mężczyzny w parkowym stawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nieporęcie koło Legionowa doszło do obywatelskiego zatrzymania kierowcy, który spowodował dwa niebezpieczne zdarzenia drogowe. 44-latek był pod wpływem alkoholu.

Pijany kierowca spowodował dwie kolizje w dwóch różnych miastach. Zatrzymali go świadkowie

Pijany kierowca spowodował dwie kolizje w dwóch różnych miastach. Zatrzymali go świadkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 26-letniego mieszkańca Warszawy podejrzanego o nadanie do Stanów Zjednoczonych przesyłki zawierającej środki psychotropowe. W jego mieszkaniu znaleziono marihuanę oraz haszysz.

W paczce był litrowy słoik z żywicą, a w niej środki psychotropowe

W paczce był litrowy słoik z żywicą, a w niej środki psychotropowe

Źródło:
PAP

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W najbliższy weekend, 19-21 kwietnia, drogowcy ułożą ostatnią warstwę asfaltu na jezdni ulicy Gagarina w kierunku Belwederskiej oraz na skrzyżowaniu z Czerniakowską. Kierowcy w obie strony będą jeździli po jednej nitce drogi. Uruchomienie trasy tramwajowej planowane jest na połowę maja.

W weekend zmiany dla kierowców na Gagarina. Ruch tylko jedną nitką

W weekend zmiany dla kierowców na Gagarina. Ruch tylko jedną nitką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Pacjenta prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie śmierci pacjentki szpitala Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Starsza kobieta poczuła się źle po zabiegu kardiologicznym, nikt nie odpowiadał jednak na jej wezwania o pomoc. Zrezygnowana miała zadzwonić pod numer alarmowy 112. Rzecznik sprawdza między innymi sprawność systemu do wzywania pomocy w placówce.

Rzecznik Praw Pacjenta bada sprawę śmierci kobiety, która ze szpitalnego łóżka miała dzwonić po pogotowie

Rzecznik Praw Pacjenta bada sprawę śmierci kobiety, która ze szpitalnego łóżka miała dzwonić po pogotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Gazeta Stołeczna, Super Express

Sąd Okręgowy w Radomiu podwyższył karę z dwóch do czterech lat więzienia dla sprawcy wypadku, w którym zginął 18-latek. Do tragedii doszło, gdy 35-letni Mateusz D. demonstrował możliwości auta potencjalnemu kupcowi.

18-latek szedł po chodniku, zginął pod kołami samochodu. Sąd podwyższył karę dla sprawcy

18-latek szedł po chodniku, zginął pod kołami samochodu. Sąd podwyższył karę dla sprawcy

Źródło:
PAP

W czwartek, 18 kwietnia, rozpocznie się przebudowa ulicy Spartańskiej na Mokotowie. Jezdnia zyska nową nawierzchnię, powstaną miejsca postojowe. Skorzystają też rowerzyści. Prace spowodują utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojadą autobusy.

Rusza przebudowa Spartańskiej. Prace do końca wakacji

Rusza przebudowa Spartańskiej. Prace do końca wakacji

Źródło:
PAP

Jedna ze studzienek kanalizacyjnych na Powstańców Śląskich na Bemowie straciła pokrywę. W niezabezpieczoną dziurę mogły wpaść przejeżdżające auta - interweniowali strażnicy miejscy.

"Głęboka na kilka metrów dziura" na jednej z głównych  ulic Bemowa

"Głęboka na kilka metrów dziura" na jednej z głównych ulic Bemowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nieznany sprawca zniszczył pasiekę na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. "Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin. Trzech z nich już nie ma. Stan pozostałych będziemy dopiero badać" - podało muzeum. Sprawę bada policja.

"Roztrzaskał ule. Wyjął ramki z pszczołami i rozrzucił je po okolicy". Policja ma nagrania z monitoringu

"Roztrzaskał ule. Wyjął ramki z pszczołami i rozrzucił je po okolicy". Policja ma nagrania z monitoringu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę wydobyto leżącą od ponad miesiąca na wawerskich mokradłach cessnę 150. Na prośbę prokuratury w trudnej operacji uczestniczyło wojsko. Najpierw zdemontowano skrzydła oraz ogon samolotu, a następnie przetransportowano jego kadłub na bardziej stabilny grunt.

Zdemontowali skrzydła i ogon, a kadłub przenieśli na łódź

Zdemontowali skrzydła i ogon, a kadłub przenieśli na łódź

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uszkodzony przez ciężarówkę tunel w Sulejówku daje się we znaki kierowcom, którzy od wczoraj muszą stać w korkach. Do wyboru mają jedynie objazdy w Wesołej i Józefinie. Zgodnie z przepisami oznakowanie mówiące o dozwolonej wysokości wjeżdżającego tu pojazdu nie jest potrzebne, ale po sugestiach kierowców władze miasta zamierzają to zmienić. Według wstępnych szacunków kierowcy będą mogli tędy przejeżdżać na początku przyszłego tygodnia.

Ciężarówka uszkodziła tunel w Sulejówku, będzie nowe oznakowanie. Kiedy wróci ruch?

Ciężarówka uszkodziła tunel w Sulejówku, będzie nowe oznakowanie. Kiedy wróci ruch?

Źródło:
tvnwarszawa.pl