Otwarte bramki i nowe oznaczenia na peronach. Zniechęcają pasażerów do ciasnego łącznika

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Nowe oznaczenia i otwarte bramki na stacji Świętokrzyska
Nowe oznaczenia i otwarte bramki na stacji Świętokrzyska
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Nowe oznaczenia i otwarte bramki na stacji ŚwiętokrzyskaMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Miasto próbuje poradzić sobie z problemem zbyt ciasnego łącznika między pierwszą a drugą linią metra. Na peronie stacji Świętokrzyska pojawiły się kolejne strzałki, które mają przekierować strumień pasażerów na okrężną drogę, przez antresolę. Otwarto także część bramek, co w porannym szczycie wywołało pewne zamieszanie.

W środę na stacji metra Świętokrzyska otwarto niektóre bramki. Na miejscu był reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter. - Na obu liniach otwarte są tylko niektóre bramki. W przypadku stacji pierwszej linii otwarte są boczne, szerokie bramki, gdzie skanuje się bilety z kodem QR. Bramki starszego typu, z kołowrotkami są zamknięte. Przy wejściu na drugą linię otwarte są bramki bliżej łącznika prowadzącego do antresoli - opisał nasz reporter.

Jak dodał, na peronie pierwszej linii wzdłuż krawędzi wymalowano strzałki, które kierują podróżnych chcących przesiąść się na drugą linię. Wcześniej podobne drogowskazy zostały naklejone na filary. Cel mają ten sam: zniechęcić pasażerów do używania ciasnego łącznika, którym trasa jest najkrótsza.

Szmelter zauważył, że otwarte bramki wywołały wśród niektórych podróżnych dezorientację. - Niektórzy zastanawiali się, czy jeśli bramka jest otwarta, to czy muszą kasować bilet. Na miejscu są obecni pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego, którzy udzielają informacji pasażerom - przekazał.

Chcą rozdzielić strumień pasażerów

Dopiero około południa ratusz wydał w tej sprawie komunikat. Jak przekazał, zastosowane rozwiązania mają poprawić bezpieczeństwo na stacji i rozładować tłok, który pojawia się tu w godzinach szczytu. "Nowe oznakowanie pozwoli rozdzielić strumień przesiadających się na dwa przejścia – z M1 do M2 przez antresolę, a z M2 do M1 przez przejście peronowe. Zostało ono wybudowane – i spełniało swoją rolę – kiedy funkcjonował tylko centralny odcinek drugiej linii metra z siedmioma stacjami. Dziś, gdy pasażerów jest więcej, w niektórych sytuacjach przechodzenie nim jest utrudnione" - czytamy w komunikacie.

- Część bramek jest otwarta i są to bramki dedykowane pasażerom przesiadającym się z linii M1 na M2. To, że bramki są otwarte, nie oznacza, że nie należy kasować biletu. Zasada jest taka, że po przekroczeniu linii bramek trzeba mieć skasowany bilet lub aktywną kartę miejską. To wynika z regulaminu przewozowego, który obowiązuje w Warszawie – powiedział nam Tomasz Kunert, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. Podkreślił, że przy otwartej bramce nie ma możliwości skasowania biletu. – Dlatego część bramek pozostała zamknięta i tam można normalnie skasować bilet. Na miejscu są nasi informatorzy, którzy na bieżąco udzielają informacji – dodał Kunert. 

Ponadto w pociągach nadawany jest specjalny komunikat skierowany do osób, które chcą przesiąść się do linii M2.

Wprowadzone rozwiązanie to próba. Ratusz zaznaczył w komunikacie, że "specjaliści z Metra Warszawskiego i Zarządu Transportu Miejskiego będą teraz obserwować, czy zmienią się przyzwyczajenia pasażerów odnośnie drogi przejścia pomiędzy stacjami". "W przypadku, gdy natężenie ruchu w przejściu na poziomie peronów nadal będzie duże, podjęte zostaną kolejne działania mające usprawnić przesiadanie się na stacji Świętokrzyska" - podkreślają urzędnicy.

Ścisk w łączniku to codzienność

Ścisk w łączniku pomiędzy pierwszą a drugą linią metra to codzienność. Żeby przedostać się między peronami najkrótszą drogą, trzeba przejść przez klatkę schodową złożoną ze schodów zwykłych i ruchomych. Miejsca jest mało, więc pasażerowie w godzinach szczytu poruszają się powoli, panuje tłok. Tłum przeciskający się przez wąskie przejście rośnie wraz z oddawanymi do użytku kolejnymi stacjami linii M2. W czerwcu otwarto dwie stacje na Woli i Bemowie, we wrześniu trzy na Zaciszu i Bródnie. A będą kolejne. Kolejnych pasażerów wtłoczyłaby tam trzecia linia, którą chcą budować władze Warszawy.

Pod koniec października Rafał Trzaskowski był pytany o to, jaki pomysł ma miasto na rozładowanie tłoku. Stwierdził, że kłopotliwy łącznik "był rozwiązaniem dodatkowym". - Ta przesiadka miała następować górą. My widzimy ten tłok i analizujemy sytuację. Będziemy zachęcać pasażerów, żeby korzystali z przejścia górą - powiedział. - Ze względów konstrukcyjnych tego przejścia (podziemnego łącznika - red.) nie da się powiększyć - dodał.

W powietrzu wisi - o czym oficjalnie urzędnicy nie mówią - wprowadzenie w łączniku ruchu jednokierunkowego albo wręcz jego całkowite zamknięcie.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

52-latek został zatrzymany do kontroli przez drogówkę z Piaseczna. Okazało się, że prowadził pijany, miał w organizmie dwa promile. Prawo jazdy stracił w 2020 roku za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Awanturujący się w samolocie pasażer nie odleciał z Lotniska Chopina. Zamiast tego trafił do izby wytrzeźwień. "Dowieziony samochodem, a nie samolotem, z pomocą strażników miejskich, a nie pilotów" - podała straż miejska.

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Otwocku pieszy przebiegał przez pasy i został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Za całe zajście obwiniał kierowcę. Przejście było objęte monitoringiem, a zarejestrowane wideo rozwiało wątpliwości policji. 23-letni pieszy został ukarany mandatem. Policja pokazuje też nagranie ze zdarzenia.

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek, że wyznaczono termin ekstradycji Łukasza Ż. Niemcy zgodziły się wydać polskim służbom podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy kobiety z uczelni w Odessie. Jak ustalili, w zamian za łapówkę chciały uzyskać fałszywe dokumenty ukończenia studiów w Collegium Humanum dla ponad 60 osób. Usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
PAP

Na Krakowskim Przedmieściu trzy sceny - muzyczna, taneczne i dziecięca - oraz kolorowe parady. Na Cytadeli Warszawskiej wyjątkowy koncert folkowy i możliwość darmowego zwiedzenia znajdujących się tam dwóch muzeów. W Łazienkach Królewskich pokazy kawaleryjskie. Warszawskie instytucje przygotowały szereg atrakcji z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Oto przegląd najważniejszych.

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Schronisko na Paluchu udostępniło zdjęcie biało-czarnego koziołka, który został znaleziony na ulicy Głębockiej. Zwierzęciem zaopiekowała się na razie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 21-latka kierującego bmw. Auto nie miało przedniej rejestracji i było niesprawne technicznie. Mężczyzna wrócił do stolicy biedniejszy o 1500 złotych i bez dowodu rejestracyjnego.

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok temu zmarła mama ośmioletniego Emila. Później okrutną diagnozę usłyszał również jego tata - u ojca chłopca zdiagnozowano nowotwór płuc w zaawansowanym stadium. Umierający ojciec szuka teraz dla swojego synka nowej, kochającej rodziny. Materiał "Uwagi!" TVN.

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Źródło:
TVN Uwaga!

Straż Graniczna w Warszawie zatrzymała czterech cudzoziemców. To efekt kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy na terenie stolicy i powiatu pruszkowskiego.

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stanowisko wiceprezydenta pozostaje nieobsadzone. Zgodnie z umową powinno przypaść osobie z klubu Polski 2050. Tu kandydatem jest Jacek Wiśnicki, który obecnie pracuje w Centrum Komunikacji Społecznej. - Jestem kandydatem, ale na dziś przede wszystkim jestem urzędnikiem stołecznego ratusza - podkreślił sam zainteresowany.

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Źródło:
PAP

Z nowej trasy tramwajowej do Wilanowa skorzystało w tydzień prawie pół miliona osób. Prawie 75 tysięcy pasażerów podróżowało nią w dniu otwarcia. Największą popularnością cieszy się przystanek Miasteczko Wilanów. Z kolei z dwóch linii obsługujących trasę: 14 i 16, ta druga ma więcej podróżnych.

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odblokowano już drogę krajową numer 50 po czołowym zderzenia auta dostawczego z osobowym, do którego doszło w miejscowości Ostrówek. Co najmniej jedna osoba została ranna.

Czołowe zderzenie auta dostawczego z osobowym

Czołowe zderzenie auta dostawczego z osobowym

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Śródmiejscy policjanci zatrzymali 24-latka podejrzanego o rozbój. W rozmowie z policjantami tłumaczył, że pokłócił się z dziewczyną, po czym zaatakował przypadkowego mężczyznę, próbując ukraść mu słuchawki.

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl