Pierwsi pasażerowie odjechali ze stacji Bródno. Nowy odcinek metra oficjalnie otwarty

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trzy nowe stacje metra otwarte
Trzy nowe stacje metra otwarteTVN24
wideo 2/4
Trzy nowe stacje metra otwarteTVN24

W środę o godzinie 14 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski otworzył nowy odcinek metra linii M2 na Bródnie. Mieszkańcy skorzystają z trzech stacji: Zacisze, Kondratowicza oraz Bródno. 

Uroczystość otwarcia nowego odcinka podziemnej kolejki odbyła się na stacji Bródno. Tam kilka minut po godzinie 14 pierwsi pasażerowie wraz z przedstawicielami stołecznego ratusza wsiedli do pociągu odjeżdżającego w kierunku stacji Trocka. Wcześniej odbyła się krótka konferencja prasowa.

- Udało się. Mamy wszystkie pozwolenia. W związku z tym możemy otworzyć już dla warszawianek i warszawiaków kolejne trzy stacje. Mieszkańcy Bródna będą mogli dojechać do centrum tak samo szybko, jak ja z Kabat - w 20 minut - mówił Rafał Trzaskowski. - Nie byłoby tej inwestycji bez pieniędzy Unii Europejskiej - podkreślił prezydent stolicy. 

Prace przy budowie metra na Bródno zakończyły się w sierpniu. Powstały trzy stacje: Zacisze – zlokalizowana pod Figara przy skrzyżowaniu z ulicami Codzienną, Rolanda i Spójni (długa na 176 metrów), Kondratowicza – zlokalizowana pod ul. Kondratowicza między skrzyżowaniami z ul. Malborską i 20 Dywizji Piechoty WP a ul. Św. Wincentego (długa na 314 m), Bródno – zlokalizowana w ul. Kondratowicza pomiędzy skrzyżowaniami ulic Bazyliańską/Rembielińską i Łabiszyńską (długa na 697,5 m – wraz z komorami rozjazdów i torów odstawczych).

Aby dopuścić tu ruch pasażerski Metro Warszawskie musiało zgromadzić komplet pozwoleń wydanych przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla stacji oraz odcinków tunelowych wraz wentylatorniami.

Długość odcinka wschodnio-północnego to 3,9 kilometra, a jego tuneli to blisko 5,8 km. Na szlaku powstały również trzy wentylatornie. Na nowych stacjach po raz pierwszy zastosowano system wspomagania słuchu. Zainstalowane zostały pętle indukcyjne, czyli urządzenia, które łączą się bezpośrednio z aparatami słuchowymi. Komunikaty nadawane na stacjach (w głośnikach) będą równolegle wzmacniane w aparatach. Dzięki temu osoby używające tego typu urządzeń nie będą narażone na szumy, zakłócenia i echa.

Na posadzkach wytyczono linie prowadzące, które ułatwiają poruszanie się osobom niewidomym lub słabowidzącym. Z kolei przy krawędziach peronów zainstalowano tzw. guzki. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dostosowane są także toalety. Jest tu też miejsce na przewijaki. Z kolei na stacji Kondratowicza zainstalowano znane z lotnisk ruchome chodniki.

Dzięki nowym stacjom podróż z Bródna na Świętokrzyską w centrum miasta potrwa około 20 minut.

Stacje na Bemowo "jak w dobrym filmie"

30 czerwca do użytku warszawiakom oddano dwie stacje na zachodnim odcinku: Ulrychów i Bemowo. W dniu otwarcia na antresoli stacji Bemowo zorganizowano konferencję z udziałem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i unijnej komisarz ds. spójności i reform Elisy Ferreiry. Jeszcze w trakcie trwania konferencji stołeczny ratusz nie miał kompletu dokumentów, które dopuszczały nowe stacje do użytku.

Te nadeszły pół godziny po rozpoczęciu konferencji. Wtedy prezydent Trzaskowski ogłosił, że właśnie dostał sygnał z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego o wydaniu pozwolenia na użytkowanie. - Jak w dobrym filmie, synchron idealny. Minutę temu właśnie się okazało, że mamy wszystkie pieczątki i pozwolenia, tak że normalnie będziemy mogli otworzyć stację - mówił prezydent. Chwilę później z nowych stacji skorzystali pierwsi pasażerowie.

Zaczęło się w 2016 roku

Można przyjąć, że kilkuletnia historia budowy pięciu stacji drugiej linii metra rozpoczęła się pod koniec lutego 2016 roku, kiedy ówczesne władze Warszawy ogłosiły, kto zaprojektuje dwa nowe odcinki drugiej linii metra. Dla fragmentu przebiegającego przez Wolę i Bemowo sąd konkursowy wybrał konsorcjum Biura Projektów "Metroprojekt" z pracownią AMC Chołdzyński. Natomiast na projektanta trzech stacji na Targówku wybrano ILF Consulting Engineers Polska. 

Oficjalne podpisanie umowy na budowę trzech stacji na Targówku odbyło się 28 września 2018 roku nieopodal zbiegu ulic Kondratowicza, Rembielińskiej i Bazyliańskiej. Wtedy ówczesna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz informowała, że trzy stacje podziemnej kolei Zacisze, Kondratowicza i Bródno powstaną w ciągu 36 miesięcy.

Koronawirus i niewybuchy

Zapowiadanych terminów nie udało się dotrzymać. W marcu 2020 roku do Polski dotarł koronawirus Sars-CoV-2, który wywrócił plany w wielu branżach, w tym budowlanej. Na początku sierpnia 2020 roku stołeczny ratusz oficjalnie poinformował o opóźnieniach. Dla zachodniego odcinka wyniosło ono 8 miesięcy, natomiast dla wschodniego - 10. Jak wyjaśniał wówczas ratusz, obostrzenia i wprowadzony reżim sanitarny wpłynęły na zmniejszenie liczby dostępnych pracowników oraz wymusił zmiany w organizacji i tempie pracy. Najbardziej problematyczne okazało się zebranie obsady do tarcz drążących tunele metra. Obsługiwali je robotnicy z trzech kontynentów. Zamknięcie granic skutkowało brakiem wykwalifikowanych ekip. Okresowo prace wstrzymywały też niewybuchy z okresu drugiej wojny światowej znajdowane na placu budowy. Na przełomie listopada i grudnia 2019 w przeciągu zaledwie dwóch tygodni wykopano trzy niebezpieczne pociski.

Prehistoryczne znaleziska

Znalezisk, nie tylko wojennych, było więcej. W 2020 roku ratusz kilka razy informował o odkopaniu szczątków prehistorycznych zwierząt. W grudniu 2020 roku w budowanej komorze torów odstawczych za stacją Bródno znaleziono ponadmetrowe poroże należące najprawdopodobniej do prażubra. Wcześniej na wysokości bloku położonego przy Kondratowicza 19, na głębokości około 15 metrów, odkryto wśród mas piasku rzecznego czaszkę kolejnego prażubra. Z kolei na stacji Zacisze w trakcie prac na poziomie –2 (na głębokości około dziewięciu metrów) odkryto dwa dobrze zachowane kręgi oraz kilka drobnych fragmentów kości. Szczątki pochodzą prawdopodobnie znów od prażubra bądź tura. Na tej samej stacji wykopano fragmenty ciosu ssaka słoniowatego.

Anna i Maria wydrążyły tunele

Za kluczowy element przy budowie tuneli metra na Bródnie odpowiadały dwie tarcze TBM - Anna i Maria. Do szybów obie maszyny opuszczono w marcu 2020 roku. Pierwsza pracę rozpoczęła Maria - na początku maja. Do szybu działającej stacji Trocka tarcza dotarła w połowie stycznia 2021. Z kolei Anna przebiła się tam pod koniec lutego.

Sztuka na nowych stacjach

Betonowe korpusy są podobne na wszystkich stacjach M2, różni je wystrój wnętrza, dekory i elementy małej architektury. Najbardziej charakterystycznym elementem są ściany zatorowe, czyli panele pokrywające boczne ściany stacji. Wygląd niektórych zawdzięczamy artystom. Na stacjach Zacisze, Kondratowicza oraz Bródno ściany pokryte są grafikami autorstwa Piotra Młodożeńca. Grafiki mają uproszczoną formę, ale można odszukać na nich elementy charakterystyczne dla otoczenia stacji. Każda ze stacji ma inny motyw plam, z których się składa: kropki, linie i kwadraty. Ponadto mają też inną kolorystykę. Na Zaciszu dominuje zieleń. Na Kondratowicza najwięcej jest żółtego, a końcową stację na Bródnie utrzymano w tonacji niebiesko-fioletowej.

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Metro Warszawskie

Pozostałe wiadomości

Polska policja we współpracy z niemiecką namierzyła i ujęła sprawcę wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Mężczyznę czeka teraz procedura wydania Polsce w ramach Europejskiego Nakazu Aresztowania – wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl. Wieczorem potwierdziła je Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpoczął montaż się ponad 100 elektronicznych tablic na przystankach tramwajowych. Zainstalowano w nich kilka nowości.

Będą nowe wyświetlacze na przystankach. Już nie pokażą "???". Mapa

Będą nowe wyświetlacze na przystankach. Już nie pokażą "???". Mapa

Źródło:
PAP

Na skrzyżowaniu ulic Odrowąża i Matki Teresy Kalkuty na Bródnie doszło do wypadku z udziałem rowerzystki oraz tramwaju. Kobieta została zabrana do szpitala.

Rowerzystka wjechała pod tramwaj

Rowerzystka wjechała pod tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek wieczorem na ulicy Połczyńskiej doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. Kierujący jednośladem trafił do szpitala. Okoliczności wypadku wyjaśnia policja.

Zderzenie auta i motocykla na Bemowie. Jedna osoba ranna

Zderzenie auta i motocykla na Bemowie. Jedna osoba ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Żelechowie (województwo mazowieckie) doszło do obywatelskiego zatrzymania 50-latka, który prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Z jednej strony auto nie miało opon, a mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania.

"Z dużą prędkością jechał bez opon". Nie miał prawa jazdy, wydmuchał dwa promile

"Z dużą prędkością jechał bez opon". Nie miał prawa jazdy, wydmuchał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czwartkowej sesji radni i radne Warszawy jednogłośnie przyjęli uchwały o pomocy finansowej czterem gminom poszkodowanym przez powódź. Nysa, Lądek-Zdrój, Kłodzko i Głuchołazy dostaną od Warszawy po pięć milionów złotych.

Warszawscy radni jednogłośni w sprawie pomocy gminom poszkodowanym przez powódź

Warszawscy radni jednogłośni w sprawie pomocy gminom poszkodowanym przez powódź

Źródło:
PAP

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie świętuje 10. urodziny - z tej okazji przygotowano urodzinowy program, w ramach którego w dniach 26-30 września odbędą się koncerty, autorskie oprowadzania, noc filmowa, debata i warsztaty.

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności niebezpiecznego zdarzenia na Pradze Południe. Kierowca range rovera miał próbować umyślnie rozjechać kierującego skuterem, a gdy to się nie udało, z grupą innych osób go pobił. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa.

Próba umyślnego przejechania autem, a później pobicie. Zarzut usiłowania zabójstwa dla kierowcy

Próba umyślnego przejechania autem, a później pobicie. Zarzut usiłowania zabójstwa dla kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

62-latka została okradziona w jednym ze sklepów odzieżowych. Policja publikuje nagranie z tego zdarzenia. Widać na nim kobietę, która miała wyjąć portfel z plecaka klientki. Jest poszukiwana.

Zakryła ręce sukienką i portfel klientki sklepu zniknął

Zakryła ręce sukienką i portfel klientki sklepu zniknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym okiem. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o kilkadziesiąt centymetrów

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o kilkadziesiąt centymetrów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Porwał ją nurt Wisły, unosiła się na powierzchni wody twarzą do dołu. Kobietę wyciągnęli z wody policjanci z komisariatu rzecznego i przeprowadzili resuscytację. Na brzegu czekali już na nią ratownicy medyczni.

Nurt Wisły porwał kobietę

Nurt Wisły porwał kobietę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratownicy medyczni opisali w mediach społecznościowych dramatyczną akcję na Mokotowie. Policjanci zostali tam zaatakowani podczas interwencji, padły strzały. Trzy osoby trafiły do szpitala. W czwartek rano prokuratura poinformowała o śmierci 35-letniego mężczyzny, który zaatakował policjantów.

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty matce noworodka, którego znaleziono martwego w koszu na śmieci. Podejrzanymi w sprawie są też "osoby z bliskiego otoczenia dziewczyny". Mieli utrudniać śledztwo.

Martwy noworodek w śmietniku. "Dziecko urodziło się żywe". Zarzuty i wniosek o areszt

Martwy noworodek w śmietniku. "Dziecko urodziło się żywe". Zarzuty i wniosek o areszt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca zasnął za kierownicą, blokując przejazd przez skrzyżowanie na Młocinach. Próbowali go obudzić strażnicy miejscy, a potem policjanci i ratownicy medyczni. Nie udało się, trafił do szpitala.

Zasnął na skrzyżowaniu. Próbowali go obudzić strażnicy, policjanci i ratownicy. Bezskutecznie

Zasnął na skrzyżowaniu. Próbowali go obudzić strażnicy, policjanci i ratownicy. Bezskutecznie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaje boisko do rugby, kształtów nabiera bieżnia stadionu. Stawiane są trybuny, zbudowana została szatnia. Trwają też prace związane ze zbiornikiem rekreacyjnym. Ciekawostką jest ocalała fontanna, z której już niedługo popłynie woda. Postępy prac w kompleksie sportowym Skra.

Stawiane są trybuny, widać zarys stawu. Trwają prace w kompleksie sportowym Skra

Stawiane są trybuny, widać zarys stawu. Trwają prace w kompleksie sportowym Skra

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura w Płocku postawiła zarzut pedofilii lekarzowi. Zarzucono mu między innymi dopuszczenie się innej czynność seksualnej wobec małoletniej. Został tymczasowo aresztowany.

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Źródło:
PAP

W Parku Skaryszewskim trwają prace archeologiczne w ramach projektu odtworzenia ogrodu daliowego. "Zostały zalecone przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków i mają na celu wyznaczenie oryginalnego układu rabat i dróg oraz odkrycie śladów oryginalnej nawierzchni z okresu powstania ogrodu" – wyjaśnia Zarząd Zieleni Warszawy.

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas gaszenia pożaru domu w miejscowości Wolkowe strażacy znaleźli spalone ciało 77-letniego mężczyzny. Z ustaleń prokuratury wynika, że to 41-letni syn zmarłego podłożył ogień. Podejrzany usłyszał zarzut zabójstwa oraz znęcania się nad ojcem.

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kręcono w nim "Pana Tadeusza", nowi właściciele zapowiadali powstanie luksusowego hotelu. Deweloperowi przerwała prace sprawa w sądzie. Został oskarżony o uszkodzenie zabytkowego spichlerza, dziś zapadł wyrok. Sąd uniewinnił dewelopera. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl