Z danych przekazanych przez urząd miasta wynika, że w Warszawie żyje około 30 tysięcy zarejestrowanych, wolno żyjących kotów. Ratusz stara się dbać o bezpańskie zwierzęta przez cały rok, finansując jedzenie oraz leczenie zwierząt. Tylko w dwóch ostatnich latach Warszawa zakupiła blisko 460 tysięcy kilogramów karmy suchej i mokrej, którą dzielnicowe urzędy przekazały społecznym opiekunom zwierząt.
Zimą jednak zwierzaki potrzebują dodatkowego wsparcia.
Piwnice dla kotów
– Wspierajmy koty, których domem jest ulica, aby w mroźne dni mogły schronić się w cieple i bezpiecznie napić się wody. Prosimy zarządców budynków, administratorów nieruchomości, jak również wszystkich warszawiaków, by umożliwili zwierzętom swobodny dostęp do pomieszczeń piwnicznych - apeluje Justyna Glusman, koordynatorka do spraw zrównoważonego rozwoju i zieleni Warszawy.
Mieszkańcy mogą wydzielić dla zwierząt nieużywane pomieszczenie piwniczne, w którym będą miały dostęp do czystej wody i jedzenia. Warto włączyć się do akcji, ponieważ wolno żyjące koty są naturalnym wrogiem dla roznoszących choroby i powodujących szkody gryzoni.
Zasady dokarmiania ptaków
Kiedy temperatura na zewnątrz spada, naszego wsparcia potrzebują również ptaki. Przez całą zimę można brać czynny udział w ich dokarmianiu. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Karma powinna być czysta, sucha i wydawana w ograniczonej ilości, aby nie zamarzła. Ponadto istniejące karmniki należy na bieżąco oczyszczać, a nowe zakładać w miejscach z dala od drapieżników. Ptaki najczęściej poszukują pożywienia w parkach oraz podwórzach.
Kosy i kwiczoły żywią się też jabłkami oraz zostawionymi na gałązkach krzaków owocami. Gołębie, wrony, gawrony i kawki można dokarmiać pszenicą lub kaszą (z wyjątkiem prażonej kaszy gryczanej). Ptaki krukowate są smakoszami orzechów włoskich. Z kolei łabędzie i kaczki najchętniej jedzą ziarna zbóż, np. pszenicę i mieloną kukurydzę, a także surowe lub gotowane, drobno pokrojone warzywa. Mieszanki te nie powinny być wrzucane do wody, tylko pozostawiane na brzegu zbiornika.
Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o wysychającym jeziorze Zgorzała:
Jezioro Zgorzała wysycha
Autorka/Autor: dg/r
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Warszawa