Na stacjach metra pojawiły się tajemnicze urządzenia

Beacony zostały zamontowane na stacjach metra
Beacony w metrze
Źródło: tvnwarszawa.pl
Na wszystkich stacjach warszawskiego metra pojawiły się beacony. To małe urządzenia nawigacyjne, które mają ułatwić poruszanie się po peronach osobom niewidomym. Podobne mają pojawić się w urzędach czy muzeach.

Urządzenia zamontowane w stołecznym metrze zwróciły uwagę naszego czytelnika. To beacony - urządzenia, które pomagają odnaleźć się w przestrzeni.

Technologia ma wiele zastosowań. Jest wykorzystywana w prywatnych domach, na przykład do lokalizowania zwierząt czy zgubionych kluczy. Wtedy ma wielkość guzika czy kamyka. W warunkach miejskich to skrzyneczka komunikująca się ze smartfonem poprzez aplikację. Ułatwia życie osobom niewidomym, pozwalając dojść pod drzwi konkretnego autobusu czy tramwaju, a w metrze poruszać się po peronie. Niewidomi mogą tam też dodawać dane, np. o niebezpieczeństwach. Takie opcje mają urządzenia zainstalowane w ramach programu "Virtualna Warszawa".

Zainstalowane urządzenia to elementy nadawcze mikronawigacji. Wdrożenie systemu nadzoruje Biuro Pomocy i Projektów Społecznych (PS) UM St. Warszawy.

Przetarg ogłoszony 10 lat temu

Jak czytamy na stronie firmy Innerweb, projekt polega między innymi na wprowadzeniu rozwiązań z udogodnieniami dla osób niewidomych, aby umożliwić im swobodne poruszanie się w przestrzeni publicznej i samodzielne załatwianie codziennych spraw. 

Urządzenia docelowo mają pojawić się w ponad 100 obiektach użyteczności publicznej: w około 60 urzędach i miejscach publicznych oraz na wszystkich stacjach metra.

Przetarg został ogłoszony już w 2014 roku. InnerWeb w roli podwykonawcy miał wykonać dostarczyć technologię (nadajniki) do wskazanych obiektów. Nad systemem w całości pracuje prawie 50-osobowy zespół programistów i inżynierów

W Warszawie oraz 16 okolicznych gminach

W realizację projektu zaangażowane są Warszawa oraz 16 gmin partnerskich: Czosnów, Góra Kalwaria, Izabelin, Karczew, Legionowo, Lesznowola, Marki, Milanówek, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Pruszków, Radzymin, Stare Babice, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

- Celem jest zapewnienie wsparcia w nawigacji we wnętrzach wybranych obiektów użyteczności publicznej oraz na terenie stacji metra. System będzie uwzględniał potrzeby osób o ograniczonej mobilności, w tym w szczególności osób z niepełnosprawnością wzroku o na przykład w zakresie nawigacji połączonej z komunikacją głosową oraz z wykorzystaniem wibracji urządzenia mobilnego - wyjaśnia Monika Beuth, rzeczniczka ratusza.

W systemie prezentowane będą dane opisowe wybranych obiektów położonych w Warszawie oraz gminach partnerskich. 95 obiektów ma opis i funkcję mikronawigacji, a 1600 obiektów tylko informacją opisową.

- Dane opisowe zawierają kompleksowy zestaw informacji o wybranym obiekcie takich jak: nazwa, adres, godziny otwarcia, telefon, adres e-mail, stronę www, link do deklaracji dostępności, informację o udogodnieniach oraz opis obiektu. Aby rozwiązanie było jak najbardziej przyjazne dla przyszłych użytkowników systemu wyłoniono w trybie otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego organizację pozarządową prowadzącą działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami wzroku. Współpraca w tym zakresie pozwoli na usprawnianie i rozwój systemu w sposób adekwatny do zgłaszanych potrzeb - dodała.

Zamontowano 11 tysięcy urządzeń

Fizycznie montaż urządzeń rozpoczął się w pierwszym kwartale 2023 roku. Zainstalowano około 11 tysięcy urządzeń. - Obecnie na stacjach metra prowadzone są prace dotyczące wzorcowania systemu mikronawigacji. Urządzenia zamontowano na wszystkich stacjach metra. Służą do wyznaczania lokalizacji i jednostronnej komunikacji z systemem mikronawigacji - wytłumaczyła Beuth.

Dlaczego od przetargu do realizacji minęło prawie 10 lat? Ratusz nie odpowiedział na to pytanie.

Czytaj także: