Wodociągowcy zapewniają, że przełączyli transfer ścieków z tymczasowego układu na moście pontonowym do nowej instalacji, wykonanej metodą przewiertu pod dnem Wisły. Teraz ratusz szykuje się do drugiego przewiertu, a żołnierze do demontażu mostu pontonowego.
"W niedzielę, 13 grudnia, przepływ ścieków z tymczasowego układu przesyłowego ułożonego na moście pontonowym został przełączony do nowego, wydrążonego pod Wisłą rurociągu alternatywnego" - poinformowała Karolina Gałecka, rzeczniczka ratusza.
Jak przekazał w komunikacie prasowym ratusz, w ciągu 34 dni wykonano 792 m przewiertu i ułożono w nim rurociąg stalowy o średnicy 1,2 m, który przechodzi od 7 do 8 metrów pod dnem rzeki.
"Roboty prowadzone były 24 godziny na dobę, a na obu placach budowy po stronie ul. Świderskiej i ul. Farysa pracowało każdej doby średnio prawie 100 osób. Wykorzystano 500 ton ciężkiego sprzętu i materiałów. Zrealizowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pierwszy etap inwestycji to najdłuższy przewiert w technologii direct pipe w Polsce" - czytamy w komunikacie.
Jak twierdzi ratusz, zdolność do przesyłu ścieków nowego rurociągu jest porównywalna do tej, którą posiadają dwa rurociągi ułożone tymczasowo na moście pontonowym.
Demontaż mostu pontonowego
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował w poniedziałek na Twitterze, że w najbliższych dniach wojsko zdemontuje most, a także ruszą prace nad drugim przewiertem. "Zakończyliśmy prace nad nowym przewiertem pod Wisłą. Testujemy nowy kolektor, ścieki płyną już nim do #Czajka" - zaznaczył.
- W najbliższych dniach rozpoczniemy demontaż przeprawy. Realnym terminem jest środa – potwierdził we wtorek dowódca batalionu pontonowego ppłk Piotr Kranz. Wyjaśnił, że samo rozpięcie mostu potrwa do dwóch godzin. Natomiast przez kolejne dwa dni sprzęt będzie przygotowywany do transportu do jednostki macierzystej, czyli 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia. W operacji tej weźmie udział od 140 do 170 żołnierzy.
Szykują się do drugiego przewiertu
Zanim rozpoczną się prace nad drugim przewiertem, miasto musi jeszcze wyłonić wykonawcę. Przetarg ogłoszono 8 grudnia. Ratusz poinformował, że otwarcie ofert nastąpi 23 grudnia. Ułożony pod dnem rzeki rurociąg zostanie połączony z infrastrukturą kanalizacyjną: po lewej stronie rzeki – z zakładem Farysa, a po prawej – z zakładem Świderska.
Wykonanie drugiego przewiertu zakończy pierwszą fazę budowy nowego przesyłu ścieków z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni. W drugim etapie MPWiK zamierza wybudować nowe rurociągi, łączące obie nitki zlokalizowane pod dnem Wisły wraz z niezbędnymi obiektami towarzyszącymi takimi jak komory technologiczne. "Na to zadanie postępowanie zostanie ogłoszone w I połowie 2021 roku" - zapewnia ratusz.
Równolegle MPWiK rozpoczęło prace mające na celu zaprojektowanie i wykonanie robót demontażowych rurociągów technologicznych syfonu w tunelu pod Wisłą po tegorocznej awarii. Rozbiórka ma zakończyć się pod koniec przyszłego roku.
Dwie awarie rur do Czajki
Do drugiej awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni Czajka doszło 29 sierpnia - rok od poprzedniej. Do czasu uruchomienia awaryjnego układu przesyłowego na moście pontonowym ścieki, poddane ozonowaniu, MPWiK zrzucało do Wisły.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: MPWiK/Aneta Wasilewska