Znów awaria rury do Czajki. Ścieki znów trafiają do Wisły

Autor:
kz/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Od godziny 14 Warszawa znów zrzuca ścieki do Wisły
Od godziny 14 Warszawa znów zrzuca ścieki do WisłyArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/12
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plOd godziny 14 Warszawa znów zrzuca ścieki do Wisły

Prezydent Warszawy poinformował w sobotę o awarii rury przesyłowej do Czajki. Powołano sztab kryzysowy. Do poprzedniej awarii doszło rok i jeden dzień temu.

"Właśnie dowiedziałem się, że doszło do awarii rury przesyłowej do Czajki. Właściwe służby już zostały poinformowane. Na czas awarii uruchomiliśmy ozonowanie. Powołałem sztab kryzysowy – po posiedzeniu i pierwszych ustaleniach poinformujemy o skali problemu i dalszych działaniach" - napisał na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Godzinę później dodał: Aby zapewnić bezpieczny odbiór ścieków od mieszkańców na czas awarii MPWiK rozpoczął awaryjny zrzut ścieków do Wisły. Tak jak informowałem – dla zminimalizowania skutków zrzutu uruchomiliśmy ozonowanie. Spółka rozpoczęła także mechaniczne oczyszczanie ścieków.

Ratusz uruchomił również codzienne badanie wody w Wiśle na odcinku warszawskim oraz Warszawa – Płock. "Wyniki badań będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej MPWiK oraz w mediach społecznościowych spółki" – zapewnił Rafał Trzaskowski. 

Rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka w rozmowie z tvnwarszawa.pl podała, że poinformowano już wojewodę i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Więcej szczegółów obiecała podać po posiedzeniu sztabu. - Wtedy będziemy wiedzieć, jaka jest skala problemu - powiedziała.

Dokąd trafiają ścieki w Warszawie? tvnwarszawa.pl

Kolejna awaria

Rok temu, również w sierpniu, doszło do awarii kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do znajdującej się na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka". MPWiK podjęło wtedy decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły. W reakcji premier Mateusz Morawiecki zlecił budowę alternatywnego systemu przesyłowego. 9 września rozpoczęło się tłoczenie ścieków do "Czajki" zastępczym rurociągiem.

Pod koniec lipca Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podało przyczynę ubiegłorocznej awarii układu przesyłowego w oczyszczalni ścieków "Czajka". Jak podał jeden z autorów ekspertyzy, bezpośrednią przyczyną awarii była ukryta wada rurociągu.

W czasie, gdy działał tymczasowy rurociąg, na zlecenie MPWiK naprawiono kolektory. Od połowy listopada ścieki do "Czajki" znów płynęły w układzie przesyłowym pod dnem rzeki. Naprawa kosztowała miasto ponad 40 mln zł. Ponadto Wody Polskie naliczyły MPWiK ponad 10 mln zł opłaty za zrzut ścieków.

Autor:kz/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN

Pozostałe wiadomości