Wylotówka na Lublin w budowie. Zbliża się otwarcie nowego odcinka S17

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP
Jesienią kierowcy będą mogli skorzystać z nowego odcinka S17

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chwali się postępami prac na trasie S17 na odcinku od węzła Warszawa Wschód (Zakręt) do węzła Lubelska. - Szacujemy, że kierowcy z nowego węzła i fragmentu S17 skorzystają jesienią tego roku - poinformowała rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA.

Małgorzata Tarnowska przypomniała, że łączna długość budowanego odcinka pomiędzy węzłami Warszawa Wschód (Zakręt) a węzłem Lubelska wynosi około 2,5 kilometra. - Obecnie realizowane są roboty mostowe związane z budową stumetrowych estakad w ciągu trasy głównej oraz konstrukcji oporowych w ciągu drogi krajowej - zaznaczyła rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA.

Ekrany dźwiękochłonne, kanalizacja, oświetlenie

- W zakresie robót drogowych układane są ostatnie odcinki nawierzchni betonowej jezdni głównej. Na drogach lokalnych układana jest nawierzchnia bitumiczna. Prowadzone są również prace związane z przebudową DK2. Po ostatniej zmianie organizacji ruchu rozpoczęto rozbiórkę starej nawierzchni jezdni na wysokości stacji paliw - podkreśliła.

Przekazała, że wzdłuż nowej trasy powstają ekrany dźwiękochłonne. - Prowadzone są też prace związane z budową kanalizacji deszczowej, kanału technologicznego, oświetlenia, urządzeń melioracyjnych. Przy realizacji kontraktu wykorzystano około trzy tysiące ton stali. W obiekty inżynierskie i nawierzchnię drogi wbudowano prawie 60 tysięcy metrów sześciennych betonu. To wystarczyłoby do napełnienia 19 basenów olimpijskich - wyliczyła.

Poinformowała, że na nowym odcinku powstał węzeł Warszawa Wschód w Zakręcie. - Trzypoziomowy węzeł umożliwi relacje we wszystkich kierunkach - zaznaczyła.

- Na najniższym poziomie –1 poprowadzono jezdnię z dwoma pasami ruchu, obsługującą szlak Warszawa - Mińsk Mazowiecki. Na poziomie 0 powstaje rondo, pod którym budowane są przejścia podziemne dla pieszych oraz rowerzystów. Z ronda będzie można wjechać na łącznice węzła. Na poziomie +1 ulokowano drogę ekspresową S17, stanowiącą fragment Wschodniej Obwodnicy Warszawy, który w przyszłości zostanie połączony z S8 na wysokości Marek - tłumaczyła.

Budowa trasy S17GDDKiA

Wykonawca chce więcej czasu na dokończenie

Przypomniała, że umowa na zaprojektowanie i budowę 2,5 kilometra odcinka Wschodniej Obwodnicy Warszawy pomiędzy węzłami Warszawa Wschód (Zakręt) a węzłem Lubelska została podpisana w listopadzie 2017 roku. Wartość podpisanej umowy wynosi ponad 240 milionów złotych.

- W procedowaniu są roszczenia wykonawcy, w których oczekuje on wydłużenia czasu na ukończenie lub dodatkowych środków finansowych. Dotyczą one na przykład długotrwałej procedury uzyskiwania decyzji ZRID oraz procesu uzgadniania i przebudowy kolizji uzbrojenia terenu. Termin może zostać przesunięty w sytuacji, gdy wykonawca uzasadni, że w czasie realizacji nastąpiły okoliczności, na które nie miał wpływu, a uniemożliwiły prowadzenie robót - podsumowała rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA.

Informowaliśmy również o otwarciu tunelu POW pod Ursynowem:

Otwarcie tunelu POW pod Ursynowem

"Otwieramy najnowocześniejszy i najdłuższy tunel w Polsce"
"Otwieramy najnowocześniejszy i najdłuższy tunel w Polsce" TVN24
wideo 2/5

Autor:kz/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Pozostałe wiadomości