Rada Warszawy: najważniejszym zadaniem jest stworzyć uchodźcom drugi dom

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trzaskowski o spotkaniu w Pałacu Prezydenckim
Trzaskowski o spotkaniu w Pałacu Prezydenckim TVN24
wideo 2/4
TVN24Trzaskowski o spotkaniu w Pałacu Prezydenckim

Rada Warszawy potępiła w czwartek atak Rosji na Ukrainę i zerwała współpracę z rosyjskimi miastami. W treści uchwały zapewniono też o gotowości do podjęcia kroków mających na celu zorganizowanie finansowego wsparcia dla Kijowa. Prezydent Rafał Trzaskowski przedstawił informacje na temat pomocy dla uchodźców przybywających do stolicy.

Czwartkowa sesja rady miasta został zwołana na wniosek grupy radnych, którzy oczekiwali od prezydenta stolicy informacji na temat pomocy humanitarnej dla osób uciekających z Ukrainy opierającej się przed rosyjską inwazją. Ratusz poinformował wieczorem, że prezydent Rafał Trzaskowski podkreślał w swoim wystąpieniu bezprecedensowy odruch pomocy i to, że to właśnie samorządy są na pierwszej linii frontu. Podziękował także radnym i wszystkim pracownikom miejskich jednostek oraz wolontariuszom. - Warszawa to miasto, które pamięć wojny ma w swoim DNA. Nam nie trzeba mówić, co oznacza wojna, bo nasze miasto było zniszczone w prawie 90 procentach. Ukraińcy walczą także o nasze wartości - powiedział w czwartek Rafał Trzaskowski.

Przekazał także, że w Warszawie działają punkty informacyjne dla uchodźców, skąd przewożeni są do miejsc zakwaterowania. Prowadzone są także zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. Odniósł się także do problemów, które wymagają systemowego uregulowania - chodzi między innymi o kwestie szczepień, edukacji czy zapewniania miejsc pracy. Te kwestie były także poruszane podczas czwartkowego spotkania samorządowców z parą prezydencką - Andrzejem Dudą i jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. - Przed nami trudne miesiące, a nawet lata. Jest potrzeba skoordynowania i zarządzania pomocą na różnych szczeblach samorządu i rządu - zapowiedział Trzaskowski, cytowany przez stołeczny ratusz.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Radni potępili inwazję Rosji na Ukrainę

Stołeczni radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, w której potępiono rosyjską agresję militarną wobec Ukrainy. W treści dokumentu stwierdzono, że atak Federacji Rosyjskiej jest "nieuzasadniony i barbarzyński, łamie wszelkie normy prawa międzynarodowego i uderza z całą brutalnością w ludność cywilną".

- Ukraina stawia opór. Determinacja i odwaga Ukraińców w walce o swoją wolność i przyszłość - o demokratyczne, suwerenne państwo i jego prozachodnie ambicje - zasługuje na najwyższy szacunek i bezwarunkowe wsparcie - powiedziała przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, cytowana w komunikacie ratusza.

Zniszczona Borodzianka, w obwodzie kijowskim (3.03.2022)

W uchwale przypomniano także, że niedawno minęła 28. rocznica podpisania między Warszawą a Kijowem umowy o przyjaźni i współpracy. "Czas rosyjskiej agresji zobowiązuje nas, aby partnerstwo zawiązane pomiędzy obydwoma miastami miało jak najbardziej realny wymiar. Jako Rada wyrażamy gotowość do podjęcia kroków mających na celu finansowe wsparcie mieszkanek i mieszkańców Kijowa, a także wysiłków odbudowy stolicy Ukrainy niezwłocznie po zakończeniu trwającej rosyjskiej agresji" - dodano.

"Wojna trwa. Solidarność i realna pomoc dla walczącej Ukrainy i uchodźców wojennych jest nie tylko naszym obowiązkiem, ale również potrzebą serca. Dziś tysiące mieszkańców stolicy mobilizuje się, by wspierać potrzebujących. Dla naszego miasta najważniejszym zadaniem na nadchodzące dni, tygodnie i miesiące jest stworzyć szukającym u nas bezpieczeństwa uchodźcom - tu na miejscu - drugi dom" - czytamy w uchwale.

Czytaj również: Jak pomóc uchodźcom? Lista organizacji i zbiórek

Warszawa zrywa współpracę z rosyjskimi miastami

Podczas czwartkowej sesji radni przyjęli także uchwałę dotyczącą zakończenia współpracy pomiędzy miastem stołecznym Warszawą a miastami Federacji Rosyjskiej: Moskwą, Groznym, Niżnym Nowogrodem, Sankt Petersburgiem i Smoleńskiem. 

W uzasadnieniu przyjętej uchwały wskazano, że to "nie tylko gest solidarności wobec miast partnerskich Warszawy na Ukrainie, ale stanowi również sygnał największego potępienia wszelkich działań zbrodniczych i ludobójczych w szczególności wymierzonych w ludność cywilną, których nasze miasto tak mocno doświadczyło w czasie II wojny światowej".

Zobacz również: W obliczu wojny. Informacje i porady dla uchodźców i osób, które chcą pomóc

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj wydanie specjalne w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości