Rada Warszawy: najważniejszym zadaniem jest stworzyć uchodźcom drugi dom

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trzaskowski o spotkaniu w Pałacu Prezydenckim
Trzaskowski o spotkaniu w Pałacu Prezydenckim TVN24
wideo 2/4
Trzaskowski o spotkaniu w Pałacu Prezydenckim TVN24

Rada Warszawy potępiła w czwartek atak Rosji na Ukrainę i zerwała współpracę z rosyjskimi miastami. W treści uchwały zapewniono też o gotowości do podjęcia kroków mających na celu zorganizowanie finansowego wsparcia dla Kijowa. Prezydent Rafał Trzaskowski przedstawił informacje na temat pomocy dla uchodźców przybywających do stolicy.

Czwartkowa sesja rady miasta został zwołana na wniosek grupy radnych, którzy oczekiwali od prezydenta stolicy informacji na temat pomocy humanitarnej dla osób uciekających z Ukrainy opierającej się przed rosyjską inwazją. Ratusz poinformował wieczorem, że prezydent Rafał Trzaskowski podkreślał w swoim wystąpieniu bezprecedensowy odruch pomocy i to, że to właśnie samorządy są na pierwszej linii frontu. Podziękował także radnym i wszystkim pracownikom miejskich jednostek oraz wolontariuszom. - Warszawa to miasto, które pamięć wojny ma w swoim DNA. Nam nie trzeba mówić, co oznacza wojna, bo nasze miasto było zniszczone w prawie 90 procentach. Ukraińcy walczą także o nasze wartości - powiedział w czwartek Rafał Trzaskowski.

Przekazał także, że w Warszawie działają punkty informacyjne dla uchodźców, skąd przewożeni są do miejsc zakwaterowania. Prowadzone są także zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. Odniósł się także do problemów, które wymagają systemowego uregulowania - chodzi między innymi o kwestie szczepień, edukacji czy zapewniania miejsc pracy. Te kwestie były także poruszane podczas czwartkowego spotkania samorządowców z parą prezydencką - Andrzejem Dudą i jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. - Przed nami trudne miesiące, a nawet lata. Jest potrzeba skoordynowania i zarządzania pomocą na różnych szczeblach samorządu i rządu - zapowiedział Trzaskowski, cytowany przez stołeczny ratusz.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Radni potępili inwazję Rosji na Ukrainę

Stołeczni radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, w której potępiono rosyjską agresję militarną wobec Ukrainy. W treści dokumentu stwierdzono, że atak Federacji Rosyjskiej jest "nieuzasadniony i barbarzyński, łamie wszelkie normy prawa międzynarodowego i uderza z całą brutalnością w ludność cywilną".

- Ukraina stawia opór. Determinacja i odwaga Ukraińców w walce o swoją wolność i przyszłość - o demokratyczne, suwerenne państwo i jego prozachodnie ambicje - zasługuje na najwyższy szacunek i bezwarunkowe wsparcie - powiedziała przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, cytowana w komunikacie ratusza.

Zniszczona Borodzianka, w obwodzie kijowskim (3.03.2022)

W uchwale przypomniano także, że niedawno minęła 28. rocznica podpisania między Warszawą a Kijowem umowy o przyjaźni i współpracy. "Czas rosyjskiej agresji zobowiązuje nas, aby partnerstwo zawiązane pomiędzy obydwoma miastami miało jak najbardziej realny wymiar. Jako Rada wyrażamy gotowość do podjęcia kroków mających na celu finansowe wsparcie mieszkanek i mieszkańców Kijowa, a także wysiłków odbudowy stolicy Ukrainy niezwłocznie po zakończeniu trwającej rosyjskiej agresji" - dodano.

"Wojna trwa. Solidarność i realna pomoc dla walczącej Ukrainy i uchodźców wojennych jest nie tylko naszym obowiązkiem, ale również potrzebą serca. Dziś tysiące mieszkańców stolicy mobilizuje się, by wspierać potrzebujących. Dla naszego miasta najważniejszym zadaniem na nadchodzące dni, tygodnie i miesiące jest stworzyć szukającym u nas bezpieczeństwa uchodźcom - tu na miejscu - drugi dom" - czytamy w uchwale.

Czytaj również: Jak pomóc uchodźcom? Lista organizacji i zbiórek

Warszawa zrywa współpracę z rosyjskimi miastami

Podczas czwartkowej sesji radni przyjęli także uchwałę dotyczącą zakończenia współpracy pomiędzy miastem stołecznym Warszawą a miastami Federacji Rosyjskiej: Moskwą, Groznym, Niżnym Nowogrodem, Sankt Petersburgiem i Smoleńskiem. 

W uzasadnieniu przyjętej uchwały wskazano, że to "nie tylko gest solidarności wobec miast partnerskich Warszawy na Ukrainie, ale stanowi również sygnał największego potępienia wszelkich działań zbrodniczych i ludobójczych w szczególności wymierzonych w ludność cywilną, których nasze miasto tak mocno doświadczyło w czasie II wojny światowej".

Zobacz również: W obliczu wojny. Informacje i porady dla uchodźców i osób, które chcą pomóc

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj wydanie specjalne w TVN24 GO:

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników zgromadziło się przy ulicy Stawki, by jak co roku oddać hołd ofiarom masowych wywózek Żydów z getta warszawskiego.

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl