Warszawa odda hołd powstańcom. Sprawdź, co będzie się działo w najbliższych dniach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jan Ołdakowski o programie obchodów rocznicy powstania
Jan Ołdakowski o programie obchodów rocznicy powstaniaTVN24
wideo 2/8
Jan Ołdakowski o programie obchodów rocznicy powstaniaTVN24

1 sierpnia Warszawa zatrzyma się, by uczcić bohaterów i bohaterki Powstania Warszawskiego. W 79. rocznicę powstańczego zrywu w mieście odbędzie się wiele różnych wydarzeń. Tegorocznym hasłem obchodów jest "Miłość istnieje zawsze".

Najważniejsze wydarzenia związane z obchodami Powstania Warszawskiego odbędą się 1 sierpnia, czyli w dniu wybuchu zrywu. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 9, przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera", dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Znajduje się ona przy ulicy Filtrowej 68, gdzie dawniej mieściła się siedziba konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej.

Od godziny 9.30 do 12.30 składane będą kwiaty pod pomnikiem Stanisława Jankowskiego "Agatona". To zbieg ulic Karowej i Browarnej. W tych samych godzinach kwiaty zostaną złożone także pod pomnikiem Kobietom Powstania Warszawskiego, zlokalizowanym na placu Krasińskich oraz pod pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego "Motyla" w parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.

Na godzinę 10 zaplanowano uroczystość pod pomnikiem Mokotów Walczący 1944. Flaga państwowa zostanie podniesiona na maszt, rozpalony zostanie "Ogień pamięci" oraz włączona iluminacja pomnika na 63 dni, w parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera. Po tej uroczystości, około godziny 11.00 odbędzie się Marsz Mokotowa. Uczestnicy przemaszerują z parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera przez ulicę Puławską do ulicy Dworkowej.

Przeczytaj także: 79. rocznica Powstania Warszawskiego. Zmiany w organizacji ruchu już od soboty >>>

O godz. 11 prezydent Andrzej Duda upamiętni ofiary niemieckiego obozu przejściowego na Zieleniaku na warszawskiej Ochocie. Zaplanowano wystąpienie prezydenta. W tym samym czasie na kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 60 odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Pereca i Samuela Willenbergów.

Premier Mateusz Morawiecki przed południem odwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie złoży kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu oraz przy Dzwonie "Montera" - przewidziane jest też wystąpienie szefa rządu. Premier złoży również wieniec na grobie gen. Antoniego Chruściela, a wieczorem weźmie udział w koncercie „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek najpierw w Muzeum Powstania Warszawskiego złoży kwiaty przy Dzwonie "Montera" oraz pod tablicą pamiątkową poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Wczesnym popołudniem weźmie udział w uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie przewidziano jej wystąpienie. W uroczystości tej będzie też uczestniczył marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Wieczorem weźmie on udział w uroczystości przed pomnikiem „Polegli – Niepokonani”.

Przed południem z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego odbędzie się uroczystość "Energetycy w Powstaniu", podczas której złożone zostaną wieńce pod tablicą poświęconą Dowódcom Obrony Elektrowni Warszawskiej oraz zaprezentowany będzie film "Rozkaz: Zdobyć Elektrownię".

Około godziny 11.30 kwiaty zostaną złożone pod obeliskiem Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa, zlokalizowanym przy ulicy Dworkowej, a o godzinie 13.15 pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota", położonym u zbiegu ulic Fryderyka Chopina i Alej Ujazdowskich.

O godzinie 14 rozpocznie się uroczystość przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, u zbiegu ulic Wiejskiej i Matejki. Z kolei 16:30 - 18:30 to czas na złożenie kwiatów na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (lokalizacja: kw. D 18, rz. L 01, gr. 1).

W godzinach 16.30-18.30 złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Matki, przy tablicy upamiętniającej Szare Szeregi oraz przy kamieniu poświęconym Powstańcom i Ludności Cywilnej Warszawy Wywiezionym i Zamordowanym w Obozach Koncentracyjnych przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

Przeczytaj także: "Szybko żeśmy dojrzewali. Staraliśmy się zrozumieć, co to jest wolność" >>>

Godzina "W"

Punktualnie o godzinie 17 zawyją syreny, a miasto stanie, by uczcić pamięć bohaterów i bohaterek. O godne uczczenie tego wydarzenia zaapelował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Wzywamy, aby tego dnia i o tej godzinie szczerze i w sposób godny uczcić rocznicę tego bohaterskiego zrywu. To jest dla nas moment bardzo szczególny, gdy o godzinie 17 zamiera cała Warszawa - apelował na wtorkowej konferencji prasowej Trzaskowski.

- Dostajemy sygnały, że na to wydarzenie przyjeżdżają turyści z zagranicy, by zobaczyć ten niesamowity moment, rodzaj spektaklu, fleszmobu na kilkaset tysięcy osób. Myślę, że w większości państw europejskich byłoby niemożliwe, żeby ludzie umówili się na coś oddolnie w takiej skali - wyjaśnił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Hołd Powstańcom zostanie oddany przy pomniku Gloria Victis, a także na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie obowiązują zaproszenia.

O godz. 16.45 prezydent Andrzej Duda złoży wieniec na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera". O godz. 17, w godzinę "W", przed Pomnikiem Gloria Victis hołd powstańcom złożą przedstawiciele władz państwowych - obok prezydenta Andrzeja Dudy obecni będą też premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu - Elżbieta Witek i Senatu - Tomasz Grodzki, ministrowie, m.in. szef MKiDN Piotr Gliński oraz szef MON Mariusz Błaszczak - a także władze Warszawy z prezydentem Rafałem Trzaskowskim, kombatanci oraz mieszkańcy stolicy. W całym mieście rozlegną się syreny.

O godzinie 17 wystartuje także Akcja "Wolność łączy", podczas której wolontariusze oraz harcerze biorący udział w Zlocie Harcerskim, w wybranych miejscach, upamiętniających akcje i wydarzenia z Powstania Warszawskiego będą pełnić służbę i rozdawać przypinki z symbolem Polski Walczącej, opatrzone krótką historią znaku. - W miejscach pamięci, tam, gdzie są tablice upamiętniające dramatyczne wydarzenia z okresu Powstania Warszawskiego, staną warty złożone z harcerzy i wolontariuszy, którzy będą rozdawać pamiątkowe kotwiczki. Niektóre z tych miejsc znajdują się przy głównych ulicach, ale cześć jest ukryta w głębi drugiego czy trzeciego podwórka. Żeby dotrzeć, trzeba się postarać, ale my chcemy, żeby wszystkie takie miejsca były pamiętane - wyjaśniał Jan Ołdakowski.

Przeczytaj także: "Warszawa podnosiła się z gruzów powoli". Tworzą Archiwum Odbudowy Stolicy, czekają na zdjęcia >>>

Śpiewanie powstańczych pieśni oraz spektakl

Na godzinę 18:30 zaplanowano złożenie kwiatów na kurhanie, w którym znajdują się prochy ponad 50 tysięcy mieszkańców stolicy i ich powstańczego wojska. Uroczystości będzie towarzyszyć modlitwa ekumeniczna przy pomniku Polegli Niepokonani, na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Na wydarzenie obowiązują zaproszenia.

O godzinie 20:30 przewidziano wspólne śpiewanie pieśni powstańczych podczas koncertu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" na placu Piłsudskiego. Orkiestrę i chór poprowadzi Janusz Stokłosa. Wspólnie będzie można zaśpiewać "Warszawiankę", "Marsz Mokotowa" czy "Sanitariuszkę Małgorzatkę".

Z kolei o północy, w sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego, odbędzie się uroczysta premiera spektaklu teatralnego "Cisza" w reżyserii Michała Zadary. Na wydarzenie obowiązują zaproszenia. Spektakl będzie można zobaczyć także od 3 do 6 sierpnia, o godzinie 20. Jak podano na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego, "Cisza" składa się z dwóch części. W jednej jest dużo słów, w drugiej ani jednego dźwięku. "Obie części to próba artystycznej analizy naszego doświadczenia jako spadkobierców ludobójstwa w Polsce i świadków zbrodni rosyjskich w Ukrainie" - podano na stronie. Z uwagi na drastyczne treści wstęp dzieci poniżej 16. roku życia wyłącznie na odpowiedzialność rodziców. Na spektakl można nabyć bilety.

2 sierpnia

Na godzinę 9 przewidziano apel, kończący Zlot Harcerski w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wygłoszony zostanie w bazie Zlotu na Wybrzeżu Gdyńskim.

O godzinie 18 odbędzie się wernisaż wystawy "Podróż bohaterek. Powstanie kobiet", na który obowiązuje wstęp z zaproszeniem. Opowiada ona o Powstaniu Warszawskim, widzianym ich oczami. "Walka kobiet w Powstaniu Warszawskim odbywała się zarówno na linii ognia, jak i w powstańczej codzienności. Zabijały i umierały. Przeżyły i zapamiętały. Kobieca zatem – nie tylko męska – opowieść jest równie ważna. Nie sposób w pełni zrozumieć Powstania Warszawskiego bez tego elementu" - napisano na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystawa jest otwarta dla zwiedzających od 3 sierpnia 2023 roku do lipca 2024 roku. Można ją obejrzeć, na podstawie biletu, w sali pod Liberatorem, w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przeczytaj także: 63 punkty wyjątkowego szlaku. Ślady Powstania Warszawskiego w aplikacji >>>

5 sierpnia

Na godzinę 14 zaplanowano uroczystość upamiętniającą zdobycie przez Batalion "Zośka" obozu Gęsiówka. Odbędzie się ona na skwerze między ulicą Anielewicza i ulicą Okopową.

Z kolei o godzinie 18, na skwerze Pamięci, w rozwidleniu ulic Leszno i alei "Solidarności", rozpocznie się uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli.

O godzinie 19, ze skweru Pamięci, w rozwidleniu ulicy Leszno i alei "Solidarności" wyruszy Marsz Pamięci. Będzie to uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy, upamiętniające mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. W trakcie marszu będą wyczytywane ich nazwiska. Zakończenie Marszu Pamięci przewidziano na godzinę 20.30, w parku Powstańców Warszawy. Zapalone zostaną znicze.

6 sierpnia

O godzinie 17, szlakiem II Obwodu Żoliborz, przejedzie Masa Powstańcza. Rowerzyści wystartują z parku Wolności.

"Będziemy jechać obok historycznych miejsc związanych z powstańczym Żoliborzem, m.in. obok dawnego Chemicznego Instytutu Badawczego, który był jednym z głównych punktów wyprowadzania ataków niemieckich, Klasztoru i Gimnazjum ss. Zmartwychwstanek (w Powstaniu Szpital Polowy nr 100, następnie jeden z bastionów obrony Żoliborza – Twierdza Zmartwychwstanek), Parku im. Żołnierzy "Żywiciela" i pomnika Żołnierzy "Żywiciela", Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (reduta powstańcza), pl. Wilsona (który był m.in. miejscem koncentracji wychodzących oddziałów po kapitulacji) czy obok pomnika żołnierzy AK poległych w ataku na Dworzec Gdański (z rzeźbą Kobiety z Różą symbolizującą ból polskich kobiet, które utraciły na wojnie swoich mężów, synów i braci)" - przekazano w komunikacie na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Meta zlokalizowana będzie na ulicy Przyokopowej. Dystans, który pokonają uczestnicy, wyniesie ponad 11 kilometrów.

2 października

O godzinie 18 odbędzie się uroczystość zakończenia obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego. Opuszczona zostanie flaga państwowa. "Ogień pamięci" zostanie przeniesiony do Grobu Nieznanego Żołnierza. Zgaśnie także iluminacja pomnika w parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera.

Hasło obchodów mówi o miłości

W oprawie graficznej plakatów promujących obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego znalazły się zdjęcia młodych ludzi połączonych uczuciami. - Są to zdjęcia z Powstania Warszawskiego oraz inspirowane nimi współczesne zdjęcia wykonane w Warszawie. Pokazują młodość, radość, a przede wszystkim miłość, uczucie najmocniejsze - opowiadał Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Film "Miłość zawsze jest"
Film "Miłość zawsze jest"Muzeum Powstania Warszawskiego

"Miłość istnieje zawsze" - to także hasło przewodnie tegorocznych obchodów. - Chcieliśmy zaprosić w ten sposób młodych ludzi, dla których tak ważny jest świat uczuć i relacji. Chcemy, żeby zauważyli coś, co było wyjątkowe w pokoleniu żołnierzy Armii Krajowej. Oni nigdy nie byli samotni, zawsze działali z innymi ludźmi. A gwałtowność Powstania Warszawskiego pokazywała też gwałtowność uczuć - podsumował dyrektor Ołdakowski.

Przeczytaj także: "Tej miłości w powstaniu było bardzo dużo i to jest coś niezwykłego" >>>

Obchodom towarzyszy krótki film w reżyserii Tadeusza Śliwy z piosenką Wojtka Sokoła "Miłość zawsze jest". Inspiracją do stworzenia wyjątkowego klipu był powstańczy ślub, udokumentowany przez Eugeniusza Lokajskiego. "W filmie jesteśmy świadkami ceremonii zaślubin z sierpnia 1944 roku plutonowego podchorążego Bolesława Biegi 'Pałąka' i sanitariuszki Alicji Treutler 'Jarmuż' uwiecznionej m.in. w kronikach powstańczych i na zdjęciach Eugeniusza Lokajskiego 'Broka'. Pełna emocji scena ukazuje moment, w którym miłość miesza się ze śmiercią" - informowało Muzeum Powstania Warszawskiego.

79. rocznicę Powstania Warszawskiego upamiętnił także zespół Sorry Boys. Z tej okazji powstała płyta "Moje serce w Warszawie". - Codziennie rano, kiedy patrzę na horyzont Warszawy, witam się z miastem, którego mogło nie być. A ona odżyła dzięki miłości. I z miłości do tego miasta powstał nasz album - mówiła wokalista Bela Komoszyńska. Koncertowa premiera albumu odbyła się 21 lipca w Parku Wolności.

Autorka/Autor:mg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości

Jeden sąd umorzył postępowanie, drugi orzekł, że sprawę trzeba zbadać bardziej szczegółowo. Ciągnie się sprawa doktora Marka Michalewicza, naukowca, który zarzucał nieprawidłowości podkomisji smoleńskiej. Prokuratura oskarżyła go o przestępstwo. Co jeszcze sprawdzają śledczy?

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Aktywny, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz wypity alkohol, nie przeszkodziły wsiąść mężczyźnie za kierownicę citroena i ruszyć w drogę - mówi Magdalena Gąsowska, rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Przejażdżka zakończyła się wypadkiem.

Zderzenie auta z motocyklem. Jeden z prowadzących pijany

Zderzenie auta z motocyklem. Jeden z prowadzących pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot lecący do Grecji musiał wrócić do Warszawy. Powodem była usterka techniczna. Lądowanie, jak zapewnia nas rzecznik LOT, odbyło się "w normalnym trybie".

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Źródło:
Kontakt 24

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w sobotę na moście Siekierkowskim w Warszawie. Autokar, w którym były głównie dzieci i kilka osób dorosłych, uderzył w busa. Niektóre z dzieci mają niegroźne obrażenia.

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Źródło:
tvn24.pl

- Równość małżeńska, godność osób transpłciowych, prawa dzieci wychowywanych w tęczowych rodzinach czy też skuteczne ściganie przestępstw z nienawiści to sprawy pilne, wymagające konkretów - podkreślają organizatorzy sobotniej Parady Równości. W sobotę swoje postulaty manifestowali na warszawskich ulicach. Ruszyli o godzinie 14.

Parada Równości na ulicach Warszawy. "Nie chcemy obietnic, chcemy konkretów"

Parada Równości na ulicach Warszawy. "Nie chcemy obietnic, chcemy konkretów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zdarzenia w jednej ze szkół w Przasnyszu. W kwietniu z budynku ewakuowano 340 osób, a 15 trafiło do szpitala z objawami zatrucia. Śledczy próbują ustalić, co było przyczyną.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Próbują ustalić, co było przyczyną zatrucia

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Próbują ustalić, co było przyczyną zatrucia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili pożar poddasza w domu rodzinnym pod Piasecznem. Jak dowiedział się nasz reporter, przyczyną było uderzenie pioruna. Nikt nie ucierpiał.

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczny manewr zauważył czytelnik Kontaktu 24. Zamontowana w jego aucie kamera nagrała, jak kierowca nagle zjeżdża ze skrajnie lewego pasa trzypasmowej jezdni, żeby zaparkować. - Mignął kierunkowskazem i bez oglądania się na cokolwiek i kogokolwiek, przejechał przez dwa pasy, żeby wjechać na miejsce parkingowe - opisuje autor nagrania.

Mignął kierunkowskazem i przejechał przez dwa pasy, by zaparkować

Mignął kierunkowskazem i przejechał przez dwa pasy, by zaparkować

Źródło:
Kontakt 24

Sezon wakacyjny dopiero się rozpoczyna, a niektórym już udało się zrujnować urlopowe plany "żartami". Tylko na mazowieckich lotniskach było kilku takich "dowcipnisiów". Przepraszali, ale było na to za późno. Za każdym razem kończyło się to tak samo: wstydem wobec innych pasażerów, wycofaniem z rejsu i mandatem "na pamiątkę".

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-letni kierowca volkswagena po kontroli drogowej trafił do więzienia. Okazało się bowiem, że ma cztery czynne zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, a do tego jest poszukiwany listem gończym za niestosowanie się do wyroków sądu.

Zatrzymany do kontroli kierowca miał cztery zakazy prowadzenia i był poszukiwany za ich łamanie

Zatrzymany do kontroli kierowca miał cztery zakazy prowadzenia i był poszukiwany za ich łamanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Józefowie (powiat legionowski) działa od 27 lat. Teraz może przestać istnieć. Już siedem lat powiatowy lekarz weterynarii stwierdził bowiem, że placówka nie spełnia wymogów. Teraz władze gminy zaczęły to egzekwować. Dyrekcja placówki chce prosić wójta o możliwość działania jeszcze przez dwa lata.

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Kolonia Śliwice powstała w latach 30. XX wieku. Miała być zalążkiem dużej dzielnicy mieszkaniowej, sięgającej Pelcowizny i nasypu kolejowego na Golędzinowie. Powstałe budynki są modernistyczne, oszczędne w formie, tym większe zdziwienie wzbudziły odkryte wymalowania na jednej z klatek schodowych - opisuje stołeczny konserwator zabytków.

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę oficjalnie ruszył sezon nad Wisłą. Ratownicy WOPR przyznają, że w sobotę nie mają dużo pracy przez pogodę, a straż miejska przypomina o zasadach bezpieczeństwa nad wodą.

"Sobotni poranek nie zachęca do wypoczynku"

"Sobotni poranek nie zachęca do wypoczynku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Nie tylko bezpośredni sprawcy wykroczeń na drodze mogą zostać ukarani mandatem. Również właściciele pojazdów ponoszą odpowiedzialność, jeżeli nie wskażą danych osoby, której powierzyli pojazd" - przypominają radomscy policjanci i podają przykład 31-letniego mieszkaniec Radomia, który został ukarany mandatem karnym w wysokości ośmiu tysięcy złotych.

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Archidiecezja warszawska ostrzegła przed nieprawdziwą reklamą z udziałem kardynała Kazimierza Nycza. "To deepfake. Metropolita warszawski nigdy nie wziąłby udziału w reklamie" - napisano w oświadczeniu opublikowanym w piątek.

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zostawił w mieszkaniu bez opieki, wody i żywności sześć kotów. Martwe zwierzęta znaleziono po dziewięciu miesiącach. Właściciel kotów został skazany na rok więzienia za znęcanie się nad nimi ze szczególnym okrucieństwem.

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Źródło:
PAP

Ponad dwa tysiące roślin zamiast przestrzeni wypełnionej wyłącznie betonem - tak wygląda plac wejściowy w Parku Akcji "Burza", z którego mogą już korzystać mieszkańcy. Jak zapowiada ratusz, w pełnej krasie ujrzą go również uczestnicy sierpniowych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać przebiegającego tuż przed samochodem łosia. Kierowcy udało się uchwycić zwierzę na drodze niedaleko Zwolenia.

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl