63 punkty wyjątkowego szlaku. Ślady Powstania Warszawskiego w aplikacji

TVN24 Clean_20230725132551(5748)_aac
Jan Ołdakowski o programie obchodów rocznicy powstania
Źródło: TVN24
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków opracował składający się 63 punktów szlak "Śladami Powstania Warszawskiego". Można go zobaczyć w aplikacji MonumentApp.

O szlaku "Śladami Powstania Warszawskiego" w MonumentApp opowiedziała Polskiej Agencji Prasowej Klaudia Obrębska, zastępczyni kierownika Wydziału Komunikacji i Promocji Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.

MonumentApp pozwala tworzyć listy miejsc

Jak przypomniała, darmowa aplikacja na smartfony zawiera informacje o zabytkach z terenu całej Polski, a także o związanych z nimi okresach historii, postaciach literackich i historycznych.

- Z aplikacji można korzystać na kilka sposobów. Można sprawdzić, jakie zabytki znajdują się w pobliżu i w ten sposób poznać okolicę. Czasami mieszkamy w pobliżu atrakcyjnych lokalizacji, miejsc z ciekawą historią i nie mamy o tym pojęcia. Jednak w MonumentApp możemy też podróżować palcem po mapie - tworzyć listy miejsc, które chcielibyśmy zobaczyć i wysyłać je rodzinie lub znajomym, z którymi planujemy podróżować. Możemy odklikiwać obiekty, które już zobaczyliśmy, tworzyć podzbiory - wyjaśniła. Dodała, że aplikacja zawiera też gotowe listy, chociażby "Szlakiem Dziedzictwa Żydowskiego" czy "Szlakiem Literatury".

63 obiekty. "Śladami Powstania Warszawskiego"

1 sierpnia udostępniony zostanie szlak "Śladami Powstania Warszawskiego" zawierający 63 obiekty w hołdzie 63 dniom sierpniowego zrywu.

- To są obiekty bardzo różne. W niektórych wypadkach po prostu ślady powstańcze, takie jak postrzeliny na murach. Ale znajdziemy tu też miejsca, w których działa się historia, a których już nie ma. Jednym z nich jest miejsce przy dzisiejszym rondzie de Gaulle’a, w którym była najsłynniejsza barykada powstańcza. Są także miejsca związane z konkretnymi osobami, z konkretnymi powstańcami, poetami. Miejsca, do których nie pomyślelibyśmy, aby wejść. Mam na myśli napis na murze w kamienicy przy ul. Brackiej "Antek Rozpylacz pochowany na Cmentarzu Powązki Wojskowe", który zrobiła jego mama w 1945 roku - powiedziała Obrębska.

Jak podaje NIKZ, wędrując powstańczym szlakiem, będzie można obejrzeć również "autentyczną kotwicę Polski Walczącej na dziedzińcu liceum im. Stefana Batorego; gąsienicę niemieckiego czołgu w murze Katedry Św. Jana; ślad po wybuchu na Rakowieckiej 41; nadpalony, XVII-wieczny krucyfiks w kościele św. Marcina; bunkier, relikty zniszczonego w 1944 roku pasażu Simonsa; rzeźby z wysadzonego przez Niemców Pałacu Bruehla czy postrzeliny w ważnych dla przebiegu Powstania miejscach takich jak Pasta"

Czytaj także: