"Szybko żeśmy dojrzewali. Staraliśmy się zrozumieć, co to jest wolność"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Jerzy Mindziukiewcz o roli wolności i niepodległości
Jerzy Mindziukiewcz o roli wolności i niepodległościTVN24
wideo 2/4
Jerzy Mindziukiewcz o roli wolności i niepodległościTVN24

- Co roku spotykamy się w miejscach, które są ważne dla Powstania Warszawskiego - powiedział Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej, poświęconej programowi obchodów 79. rocznicy wybuchu powstania. Zaznaczył, że takich miejsc będą dziesiątki, "o ile nie setki". Powstańcy zaapelowali o zatrzymanie się 1 sierpnia o godzinie 17.00.

- Chcemy przekazać młodym ludziom tradycję i doświadczenia. Mieliśmy po 13-14 lat, byliśmy swobodni. Wybuchła wojna i wszystko się skończyło. Mając 13 lat, weszliśmy w życie dorosłych ludzi. Zaczęły się bombardowania, zaczęły się łapanki, rozstrzeliwania. Szybko żeśmy dojrzewali. Staraliśmy się zrozumieć, co to jest wolność, co to jest niepodległość - podkreślił Jerzy Mindziukiewcz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

Jak dodał, zadaniem związku jest zaszczepienie w młodzieży przekonania, że nie ma nic ważniejszego w życiu człowieka niż wolność i niepodległość. - Jak tego nie ma, to nie ma prawdziwego życia - powiedział kombatant.

Tradycyjnie odczytano też apel. "Apelujemy do mieszkanek i mieszkańców stolicy, do naszych gości, do odwiedzających Warszawę turystów, by dołączyli do tego hołdu. Zatrzymajcie się w samochodach, przystańcie na chwilę na chodnikach i na ścieżkach rowerowych, bądźmy razem w tym niezwykłym momencie" - napisali powstańcy. "Oddajmy cześć bohaterkom i bohaterom powstania, zarówno żołnierzom jak i cywilom, tym, którzy stanęli do walki jak i niewinnym ofiarom" - zaapelowali powstańcy.

Powstanie Warszawskie w naszym DNA

- Co roku spotykamy się w tych miejscach, które są ważne dla Powstania Warszawskiego. W miejscach pamięci, na Cmentarzu Powązkowskim oraz na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Będziemy się spotykali w dziesiątkach, o ile nie setkach miejsc, które dla powstania są ważne - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Zapewnił również, że jak co roku powstańcy będą honorowani na sesji rady miasta.

Zaznaczył, że pamięć o powstaniu jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. - Ono jest dla nas niesłychanie istotne i zawsze będzie dla nas istotne. Będzie w DNA każdej warszawianki i każdego warszawiaka - podkreślił prezydent stolicy.

Zaapelował także o uczczenie 1 sierpnia, o godzinie 17.00. - Wzywamy, aby tego dnia i o tej godzinie szczerze i w sposób godny uczcić rocznicę tego bohaterskiego zrywu. To jest dla nas moment bardzo szczególny, gdy o godzinie 17 zamiera cała Warszawa - apelował Trzaskowski.

"Miłość istnieje zawsze" - hasło obchodów

Prezydent stolicy nawiązał też do hasła tegorocznych obchodów: "Miłość istnieje zawsze". Zwrócił uwagę na krótki film w reżyserii Tadeusza Śliwy do piosenki Wojtka Sokoła "Miłość zawsze jest". Inspiracją do niego był powstańczy ślub, udokumentowany przez Eugeniusza Lokajskiego. - Teledysk przypomina, że uczucia i emocje odgrywały niezwykle istotną rolę podczas Powstania Warszawskiego. Uczucie przyjaźni i solidarności to jest coś, co jest zawsze przypominane przez naszych powstańców. Cieszę się, że to zdjęcie zyskało taką oprawę - powiedział Rafał Trzaskowski.

O filmie opowiadał także Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Podkreślił, że istotne jest, by opowiedzieć o uczuciach: o miłości, o szacunku, o przyjaźni młodym ludziom, bo "w tych uczuciach jest też nadzieja na to, że przyszłość będzie dobra albo lepsza". Przypomniał także płytę "Moje serce w Warszawie".

Program obchodów 79. rocznicy powstania

Jan Ołdakowski streścił program obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zapowiedział sześciodniowy zlot harcerski, w którym udział weźmie 700 harcerzy i harcerek. Przewidziano spotkania, gry plenerowe oraz zwiedzanie Warszawy.

30 lipca o godzinie 11 powstańcy i powstańczynie warszawskie spotkają się z prezydentami Andrzejem Dudą oraz Rafałem Trzaskowskim w Parku Wolności obok muzeum. W spotkaniu będą uczestniczyć także rodziny, wolontariusze oraz harcerze.

Przeczytaj także: "Miłość istnieje zawsze". 79. rocznica Powstania Warszawskiego >>>

1 sierpnia po godzinie "W" w większości miejsc pamięci będą rozdawane pamiątkowe znaczki - małe kotwice Polski Walczącej. - Celem akcji jest przypominanie tych miejsc - wyjaśnił dyrektor Ołdakowski. Z kolei wieczorem na placu Piłsudskiego odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". W Muzeum Powstania Warszawskiego obejrzeć będzie można także spektakl "Cisza" w reżyserii Michała Zadara.

Na 2 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego zaplanowano wernisaż wystawy "Podróż bohaterek. Powstanie kobiet", która pokazuje powstańczy zryw ich oczami.

Z kolei 5 sierpnia przejdzie "Marsz pamięci", będący hołdem dla ludności cywilnej, która zginęła w sierpniu 1944 roku. Wyruszy ze skweru na rozwidleniu ulicy Leszno i alei "Solidarności". Jak przekazał Ołdakowski, na marszu zostaną wysłuchane imiona i nazwiska cywilów, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. - Marsz jest formą oddania im pamięci - podsumował dyrektor.

SZCZEGÓŁOWY INFORMATOR Z PODZIAŁEM NA DZIELNICE ZNAJDUJE SIĘ NA STRONIE URZĘDU MIASTA>>>

Autorka/Autor:mg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości

Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja.

Dachowała karetka, nie żyje ratownik medyczny

Dachowała karetka, nie żyje ratownik medyczny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl