Pył i gruz na budowie muzeum. Prace rozbiórkowe zaniepokoiły

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prace wyburzeniowe w dawnym Szpitalu Dziecięcym Bersohnów i Baumanów
Prace wyburzeniowe w dawnym Szpitalu Dziecięcym Bersohnów i Baumanów
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
Prace wyburzeniowe w dawnym Szpitalu Dziecięcym Bersohnów i BaumanówTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Ciężki sprzęt wyburzeniowy, który pracuje na terenie przyszłego Muzeum Getta Warszawskiego między Sienną a Śliską zaniepokoił mieszkańców. Rzecznik mazowieckiego konserwatora i samo muzeum zapewniają, że burzone są wyłącznie powojenne dobudówki, niemające wartości historycznej.

Na wyburzenia uwagę zwróciło uwagę na Facebooku stowarzyszenie Kamień i co? Ratujemy warszawskie zabytki. "Uprasza się mijających dawny Szpital Dziecięcy Bersohnów i Baumanów przy ul. Śliskiej 51/Siennej 60 o wzięcie kilku wdechów na uspokojenie lub znalezienie najbliższej ławki celem chwilowego odreagowania" - zaapelowali społecznicy.

I napisali, że choć budynek jest traktowany ciężkim sprzętem rozbiórkowym, to "ta część zachodniego skrzydła, zgodnie z pozwoleniem, ma być rozbudowana w granicach ścian szczytowych budynku i bez możliwości przekroczenia linii zabudowy. Tak samo ma być w kierunku wschodnim. Budynek przy ul. Siennej 60 (ten mniejszy) doczeka się szybu windowego, a pomiędzy zabytkami wyrosną nowe implanty - dwa 3-kondygancyjne budynki z podziemiem".

Stołeczny konserwator: "rozbiórka" buldożerem budzi głęboki niepokój

Argumenty nie przekonały Michała Krasuckiego, stołecznego konserwatora zabytków, który ocenił, że "wyburzana jest piętrowa część skrzydła zachodniego", dobudowana w latach 30. "Pomijając fakt, że też jest zabytkowa, to sam sposób 'rozbiórki' buldożerem budzi głęboki niepokój" - napisał Krasucki i zapowiedział, że skieruje do konserwatora wojewódzkiego wniosek o kontrolę zgodności zakresu prac z pozwoleniem.

Na miejscu był Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl. - Prace są zaawansowane, pracują dwie maszyny, które kruszą budynek z obu stron - relacjonował w środę po godzinie 15 nasz reporter. Jak dodał, roboty są prowadzone zarówno od strony zachodniej (od ulicy Twardej), jak i wschodniej (od alei Jana Pawła II). - Cały teren jest zamknięty, nie ma wstępu dla osób postronnych. Ludzie przechodzą i są mocno zdziwieni, robią zdjęcia, bo to budynek z historią – zauważył Zieliński.

Rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków uspokaja: była kontrola

O sytuację zapytaliśmy w urzędzie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Podczas dzisiejszej (środowej - red.) kontroli przedstawiciele MWKZ stwierdzili, że rozebrane są klatki schodowe, powstałe w latach 80. XX-wieku Szpitala Dziecięcy Bersohnów i Baumanów. Dobudówka nie była trwale powiązana z głównym korpusem budynku. Świadczy o tym jej struktura oraz sposób wykonania - poinformował Andrzej Mizera, rzecznik prasowy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. I uspokoił, że rozbierana część nie jest zabytkiem.

Zapewnił, że wykonywane prace nie naruszyły konstrukcji budynku. - Nie stwierdzono żadnych rys czy pęknięć. Prace prowadzone są pod nadzorem uprawnionego konserwatora oraz kierownika budowy zgodnie z warunkami określonymi w pozwoleniach - zaznaczył Mizera. Dodał, że podczas prowadzonych robót zostały zabezpieczone drzewa i krzewy, która znajduje się na terenie budowy.

Rzeczniczka muzeum: to nie są budynki zabytkowe, stanowią wtórny element

W takim samym tonie sprawę skomentowała przedstawicielka muzeum. Zapewniła, że wykonawca przystąpił do rozbiórki klatek schodowych i wyburzeń baraków, które powstały po 1945 roku.

- To nie są budynki zabytkowe, one stanowią wtórny element. Były zdylatowane i są odspojone od głównej bryły budynku - poinformowała Katarzyna Brzezińska, rzeczniczka prasowa Muzeum Getta Warszawskiego. Zapewniła, że stosowany przez generalnego wykonawcę sprzęt jest powszechnie wykorzystywany w pracach wyburzeniowych przy obiektach zabytkowych i pozwala w sposób bezpieczny i kontrolowany prowadzić prace. - To nie ingeruje w historyczną materię budynku natomiast jest niezbędne do tego by kontynuować prace nad budową Muzeum Getta Warszawskiego - zapewniła.

Zaznaczyła także, że prace prowadzone są przez osoby posiadające uprawnienia konserwatorskie. Potwierdziła środową kontrolę MWKZ. - Dokonał oględzin prowadzonych prac i nie stwierdził żadnych uchybień - przekazała.

- Rozumiemy zaniepokojenie osób, które to widzą, i dziękujemy za troskę. Cieszy to, że warszawiacy są uwrażliwieni na to, co dzieje się z zabytkami. Chciałabym zapewnić, że wszystko odbywa się w oparciu o prawomocne decyzje administracyjne, jak pozwolenie na budowę, czy pozwolenie konserwatorskie - poinformowała Brzezińska.

Podtrzymała, że zabytkowe budynki nie zostaną wyburzone. - Jako Muzeum Getta Warszawskiego stawiamy sobie za cel zachowanie tego budynku, w takim kształcie w jakim on funkcjonował przed wojną. Sam budynek jest obiektem naszej wystawy stałej i ta misja zachowania go w tym miejscu jest naszym głównym celem – podsumowała.

Otwarcie Muzeum Getta Warszawskiego zaplanowano na czwarty kwartał 2025 roku.

Autorka/Autor:mg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24