Władze Muzeum Getta Warszawskiego podpisały kontrakt na budowę nowej siedziby oraz realizację wystawy stałej. Prace potrwają dwa i pół roku.
Siedziba Muzeum Getta Warszawskiego powstanie w kompleksie dawnego Szpitala Dziecięcego fundacji małżeństwa Bersohn i Bauman przy ul. Siennej 60.
W kwietniu, w przeddzień 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim, na terenie ogrodu dawnego szpitala zakopano kapsułę czasu. - W szczególnym sensie taką kapsułą będzie samo Muzeum Getta Warszawskiego, które poniesie w przyszłość pamięć o tragicznym losie warszawskiej dzielnicy zamkniętej i bohaterstwie jej mieszkańców - w obliczu niemieckiego, nazistowskiego terroru, a także przesłanie "Nigdy więcej", które nie powinno zostać zapomniane - mówił Albert Stankowski, dyrektor placówki.
Nowa siedziba za dwa i pół roku
Kontrakt na realizację robót budowlano-konserwatorskich wraz z infrastrukturą wewnętrzną i zewnętrzną oraz realizacją wystawy stałej muzeum podpisano w ubiegłym tygodniu. Wartość umowy to ponad 295 milionów złotych brutto. Wykonawcą jest Konsorcjum firm ADAMIETZ. Jak zapowiadają przedstawiciele MGW Prace budowalne i konserwatorskie, wraz z realizacją wystawy stałej, potrwają przez 30 miesięcy.
Na podstawie projektu autorstwa KB-Projekty Konstrukcyjne powstanie około 3,4 tys. m kw. powierzchni na potrzeby wystawy stałej podzielonej na dziewięć galerii. Natomiast łączna projektowana powierzchnia użytkowa Muzeum Getta Warszawskiego to 11,5 tys. m kw. W kompleksie znajdzie się też Centrum Edukacji usytuowane w zabytkowym budynku dawnego Pawilonu Okulistyki, audytorium dla 150 widzów, magazyny zbiorów i przestrzeń dla wystaw czasowych.
Scenariusz wystawy stałej gotowy
Muzeum Getta Warszawskiego zostało powołane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2018 roku. Jego misją jest upowszechnianie wiedzy na temat życia codziennego, strategii przetrwania, walki i zagłady polskich Żydów w getcie warszawskim oraz innych gettach na terenie okupowanej przez Niemców Polski.
Autorami scenariusza powstającej wystawy stałej jest profesor Daniel Blatman oraz zespół kuratorów muzeum. "Narracja historyczna wystawy stałej rozpoczyna się w chwili otwarcia Szpitala Bersohnów i Baumanów w późnych latach 70. XIX wieku. W ten sposób podkreślony zostaje związek między historią budynku a prezentowaną w nim opowieścią historyczną. Wystawa kończy się w okresie powojennym w 1946 r., gdy gmach, jako pierwsza siedziba Centralnego Komitetu Żydów w Polsce" - czytamy w komunikacie Muzeum Getta Warszawskiego.
To właśnie na terenie dawnego szpitala rozpoczęto prace nad odnalezionym w ruinach getta Archiwum Ringelbluma.
Przedstawiciele placówki zapowiadają, że na wystawie stałej prezentowane będą autentyczne obiekty i artefakty pozyskane przez muzeum poprzez darowizny, zakupy, wypożyczenia.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: KB Projekty Konstrukcyjne/Muzeum Getta Warszawskiego