"Władze Warszawy nie planują zmieniać nazwy placu Inwalidów"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, "Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl
Pojawiła się propozycja zmiany nazwy placu Inwalidów
Pojawiła się propozycja zmiany nazwy placu Inwalidów
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
Pojawiła się propozycja zmiany nazwy placu InwalidówTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Na posiedzeniu Warszawskiej Rady Kobiet pojawił się pomysł zmiany nazwy żoliborskiego placu Inwalidów, ponieważ aktualna nazwa ma być obraźliwa dla osób z niepełnosprawnościami. - Obraźliwa dla zdrowego rozsądku jest propozycja jej zmiany i użyte argumenty - skomentował wiceprzewodniczący Rady Warszawy.

Podczas pierwszego posiedzenia drugiej kadencji Warszawskiej Rady Kobiet dyskutowano nad tematami, którymi zamierza zająć się rada. To między innymi walka z przemocą, zdrowie, edukacja, wielokulturowość (i walka z wykluczeniem) oraz prawo-budżet-finanse.

Plac Inwalidów obraża?

Jak napisano w komunikacie stołecznego ratusza "pojawiła się też kwestia bieżąca - inicjatywa przemianowania Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet". Rada postulowała to już w I kadencji. "Wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra wyjaśniała jednak, że prawdopodobnie w związku z tworzeniem Nowego Centrum Warszawy w krótkiej perspektywie rondo zostanie zastąpione przez skrzyżowanie. A upamiętnić prawa kobiet można będzie nazywając nowy obiekt, np. plac, który powstanie przed budowanym nieopodal Muzeum Sztuki Nowoczesnej" - podano w komunikacie.

Izabela Sopalska-Rybak, prezeska Fundacji Kulawa Warszawa zaproponowała natomiast zmianę nazwy placu Inwalidów. - Zgadzam się z tym, że to nazwa obraźliwa dla osób z niepełnosprawnościami - przyznała cytowana w komunikacie przewodnicząca rady prof. Małgorzata Fuszara. Zapowiedziała, że rada będzie chciała doprowadzić do zmiany nazwy placu.

"Trochę odjęło mi mowę"

Propozycja wywołała spore kontrowersje. Negatywnie odniósł się do niej wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz (KO). "Nazwa plac Inwalidów nie jest obraźliwa. Obraźliwa dla zdrowego rozsądku jest propozycja jej zmiany i użyte argumenty" - napisał na Twitterze.

- Trochę odjęło mi mowę ze zdziwienia. Przecież plac Inwalidów to jedna z najstarszych nazw, nawet w Paryżu taki jest. Czy ma być teraz "plac Osób z Niepełnosprawnościami"? Co będzie następnego? - dziwiła się na łamach "Gazety Stołecznej" radna Anna Nehrebecka (PO), przewodnicząca komisji nazewnictwa. Z kolei żoliborska radna Donata Rapacka przypomniała w rozmowie z dziennikiem, że nazwa wiąże się z zakończeniem pierwszej wojny światowej. Architekci, którzy projektowali powstały tuż po niej Żoliborz Oficerski, inspirowali się rozwiązaniami pochodzącymi z Francji.

Les Invalides to kompleks budynków w Paryżu, wybudowany z inicjatywy Ludwika XIV. Od początku swojego istnienia służył jako szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych. W ramach kompleksu wytyczono również publiczny plac, który łączy się z mostem nad Sekwaną. Nazwa żoliborskiego placu nie tylko nawiązuje do tego paryskiego, ale przede wszystkim upamiętnia inwalidów I wojny światowej. - Rzeczywiście propozycja zmiany nazwy placu padła ze strony osoby z niepełnosprawnością, ale ja nie odebrałam, że to będzie miało ciąg dalszy, że rada kobiet o to wystąpi - zastrzegła z kolei w rozmowie ze "Stołeczną" radna Dorota Łoboda.

Do sprawy, kilka dni po publikacji naszego tekstu odniósł się również ratusz.

"Warszawska Rada Kobiet nie planuje zmieniać nazwy placu Inwalidów. Nie ma takiej propozycji ani w oficjalnym stanowisku rady, ani tym bardziej ratusza. Wątek nazwy placu Inwalidów pojawił się w rozmowie pomiędzy członkiniami Rady podczas posiedzenia inaugurującego nową kadencję. Członkinie Rady mają prawo do wyrażania swoich opinii i poglądów, co nie oznacza, że przekładają się one na oficjalne rekomendacje i projekty do realizacji. Władze Warszawy nie planują zmieniać nazwy placu Inwalidów, odnoszą się z szacunkiem do jej historycznego znaczenia" - czytamy w krótkim komunikacie przesłanym przez urzędników.

To nie pierwsza w ostatnim czasie dyskusja nad zmianą historycznej nazwy na Żoliborzu. W ubiegłym roku polityczka Lewicy Wanda Nowicka zaproponowała, aby zmienić nazwę placu Woodrowa Wilsona, nazwanego na cześć zasłużonego dla polskiej niepodległości prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wszystko zaczęło się od decyzji władz Uniwersytetu Princeton w stanie New Jersey, które wykreśliły nazwisko Wilsona z nazwy jednego z wydziałów oraz jednego z kolegiów. Powodem były rasistowskie poglądy sprawującego urząd prezydenta w latach 1913-21 Wilsona.

Warszawska Rada Kobiet

Warszawska Rada Kobiet I kadencji została powołana w czerwcu 2019 roku. Pełni funkcję ekspercką, konsultacyjną, doradczą i inicjatywną przy prezydencie Warszawy. 3 listopada 2021 roku zaczęła się kolejna kadencja, która potrwa trzy lata. Pracami kieruje prezydium składające się z przewodniczącej i dwóch wiceprzewodniczących. Pełnomocniczką prezydenta ds. kobiet jest jego zastępczyni Aldona Machnowska-Góra.

Rada i pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy do spraw kobiet spotykają się nie rzadziej niż co dwa miesiące. W posiedzeniach może uczestniczyć prezydent Warszawy, osoba przez niego upoważniona lub - na wniosek rady - inne zaproszone osoby z głosem doradczym - ekspertki lub eksperci, doradczynie lub doradcy, kierowniczki lub kierownicy biur i jednostek organizacyjnych urzędu miasta.

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: PAP, "Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl