Najnowsze

Polsko-ukraińska Parada Równości w stolicy

Najnowsze

Autor:
kz
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Parada Równości przeszła przez Warszawę. Wideo z 19 czerwca 2021
TVN24Parada Równości przeszła przez Warszawę. Wideo z 19 czerwca 2021

W sobotę ulicami Warszawy przejdzie Parada Równości. Organizatorzy przedstawili plan imprezy, a stołeczny ratusz ostrzega przed utrudnieniami dla kierowców i pasażerów komunikacji publicznej.

Parada Równości to coroczne święto wolności, otwartości i solidarności. Uczestniczy w niej społeczność LGBT+, ale też wszystkie osoby, dla których ważne jest równe traktowanie i poszanowanie różnorodności. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wolontariat Równości. Patronat nad Paradą objął prezydent Rafał Trzaskowski.

Parada zwyczajowo organizowana jest w czerwcu, czyli Miesiącu Dumy – Pride Month. To czas solidarności z osobami LGBT+. Marsze równości odbywają się w wielu krajach na całym świecie i coraz częściej w polskich miastach. W tym roku warszawska Parada Równości łączy się z ukraińskim KyivPride. Z powodu wojny w Ukrainie tegoroczny marsz równości w Kijowie nie odbędzie się. Dlatego ulicami Warszawy przejdzie wspólny marsz warszawsko-kijowski.

"Wiele i wielu z nas wspierało ukraińską społeczność LGBTQ+ od pierwszych dni tej okrutnej wojny. Nie zatrzymujemy się. Dla nas, w Paradzie Równości, społeczność oznacza stawanie w obronie innych. Społeczność oznacza tworzenie przestrzeni dla głosów, które nie są słyszane. Społeczność oznacza maszerowanie ramię w ramię dla bezpieczeństwa i wolności tych, którym ją odebrano" - czytamy w opisie wydarzenia. W Warszawie pojawią się przedstawiciele organizacji walczących o prawa osób LGBT+ w Ukrainie.

Plan imprezy, trasa przemarszu

Jak poinformowali organizatorzy, Miasteczko Równości wystartuje o godzinie 10 w Parku Świętokrzyskim. Cztery godziny później przed Pałacem Kultury i Nauki zaplanowano oficjalne otwarcie. W tym czasie marsz ustawi się na ulicy Świętokrzyskiej. "W tym roku pojedzie z nami aż 30 platform muzycznych" - zapowiadają organizatorzy.

Uczestnicy przejdą ulicą Marszałkowską, przez plac Konstytucji i ulicę Waryńskiego. Następnie dojdą do Metra Politechnika, skręcą w aleję Armii Ludowej, a później w aleję Niepodległości. Kierując się w stronę ulicy Świętokrzyskiej, wrócą na plac Defilad.

Organizatorzy szacują, że przemarsz zakończy się około godziny 17. Wówczas na placu Defilad odbędzie się koncert. "Spodziewamy się upałów, jeżeli nie czujesz się na siłach, by przemaszerować 4 km, zapraszamy do celebracji w Miasteczku" - przypominają.

Utrudnienia, objazdy komunikacji

W związku z imprezą z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji publicznej. Kierowcy przejeżdżający przez centrum, w związku z funkcjonowaniem miasteczka, powinni zachować ostrożność już od rana.

Zamknięcie dla ruchu ulic Świętokrzyskiej, a także Emilii Plater i Marszałkowskiej spodziewane jest jeszcze przed godziną 14.00, na którą zaplanowano start przemarszu.

Nie tylko podróżujący po stolicy samochodami, ale także transportem miejskim w sobotę muszą się liczyć z poważnymi utrudnieniami. W związku z przemarszem parady zamknięte dla ruchu będą ponadto Waryńskiego, aleja Armii Ludowej, aleja Niepodległości i Chałubińskiego.

Zakończenie parady planowane jest około godz. 17.30. Jednak należy się spodziewać, że utrudnienia w ruchu potrwają dłużej.

Swoje trasy zmienią autobusy linii: 100, 109, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 138, 143, 151, 157, 158, 159, 160, 167, 171, 174, 175, 178, 200, 502, 507, 514, 517, 519, 520, 521, 522, 523, 525.

W czasie przemarszu tramwaje nie będą kursowały Marszałkowską i w Alejach Jerozolimskich. Trasy zmienią także tramwaje linii: 4, 7, 9, 14, 15, 17, 18, 22, 23, 24, 33, 35, 36.

Autobusy i tramwaje będą kierowane na najbliższe, drożne ciągi objazdowe. Ratusz zachęca pasażerów komunikacji miejskiej do korzystania z metra.

Na przystankach w centrum, na placu Bankowym, placu Zawiszy, rondzie Waszyngtona i przy Dworcu Centralnym będzie można spotkać ubranych w odblaskowe kamizelki informatorów. Odpowiedzą oni pasażerom na pytania o aktualne utrudnienia i zmiany tras komunikacji miejskiej. Dodatkowo na ulicach, na których nie będą kursowały tramwaje i autobusy, pojawią się radiowozy Zarządu Transportu Miejskiego, z których ogłaszane będą komunikaty i informacje.

Autor:kz

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości