Przygotuj się na:

METRO NA BRÓDNIE

Nowe stacje drugiej linii metra zapewnią sprawne połączenie Targówka z Pragą i Śródmieściem, Wolą i Bemowem. Przybędzie linii autobusowych, które umożliwią szybki dojazd do metra. Jednocześnie niektóre linie przestaną kursować, a trasa innych nieznacznie się zmieni.

Najnowsze

Nowe życie legendarnego kina, teatr lalek wraca do swojej siedziby

Najnowsze

Autor:
dg/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UM WarszawaBudynek dawnego kina Tęcza

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa "Żoliborz Centralny" podpisały umowę najmu dawnego kina Tęcza przy Suzina 6. Budynek przejdzie modernizację. Z kolei Teatr Baj wprowadzi się do odnowionej siedziby na Pradze Północ.

Budynek kina Tęcza powstał w roku 1929 jako... kotłownia centralnego ogrzewania dla budowanego wówczas osiedla WSM. Wkrótce jednak dzięki modernizacji kotłów udało się wygospodarować miejsce na kinoteatr, którego brakowało w okolicy. Swoją siedzibę miały tu awangardowy Teatr im. Żeromskiego, kierowany przez Irenę Solską, kino Żoliborz, a następnie Świat. Po wojnie kino wznowiło działalność już pod nazwą Tęcza. W 1989 budynek stał się siedzibą kolektywu artystycznego Akademia Ruchu, z silnym programem filmowym: Tęczę podczas przeglądów swojej twórczości odwiedzili m.in. Derek Jarman czy Peter Greenaway. Od 1997 budynek z krótkimi przerwami stał niewykorzystany.

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy

Jak przekazała na Facebooku odpowiedzialna w ratuszu za kulturę wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra, dawne kino Tęcza stanie się siedzibą powołanego w 2018 roku Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Zaznaczyła, że od zeszłego roku budynek jest na liście zabytków.

"Chcemy, by w budynku przy Suzina znów działy się innowacyjne rzeczy, by miejsce to przyciągało i inspirowało. Mam nadzieję, że kino Tęcza – po gruntowym remoncie i modernizacji – stanie się jednym z ulubionych kulturalnych miejsc warszawianek i warszawiaków. To też najlepszy sposób upamiętnienia Andrzeja Wajdy, wybitnego reżysera, tak mocno związanego z Żoliborzem" - napisała Machnowska-Góra.

Ratusz przekazał, że po remoncie i modernizacji Tęcza będzie dysponowała salą kinową na niemal 200 miejsc, a także przestrzeniami na wystawy i inne działania kulturalne. Dyrekcja CKF zapowiada także współpracę z organizacjami pozarządowymi i lokalną społecznością.

Teatr Baj w odnowionej siedzibie

Aldona Machnowska-Góra poinformowała również, że wkrótce do zmodernizowanego budynku przy Jagiellońskiej 28 powróci najstarszy w Polsce teatr lalek Baj.

Jak przekazał ratusz, w części przeznaczonej na działalność kulturalną znajduje się sala główna ze 180 miejscami na widowni, ruchoma scena oraz sala kameralna na trzecim piętrze, przeznaczona dla grup po 25 osób. Ponadto odnowione zostało wejście do teatru od strony frontowego dziedzińca. W holu znalazła się kasa biletowa, szatnia, portiernia oraz łazienki, a na drugim piętrze przestrzeń wystawowo-edukacyjna z Muzeum Lalek. Teatr zyskał też zaplecze techniczne i wyposażenie: zapadnie sceniczne, elektryczne sztankiety, czyli urządzenia służące do podnoszenia dekoracji teatralnych, poprawiła się też akustyka. Ponadto częścią teatru są garderoby oraz pracownia plastyczna tworzenia dekoracji teatralnych. 

W budynku swoją siedzibę ma nie tylko teatr, ale również przedszkole. Po zmianach placówka powiększyła się o dwa oddziały, przeznaczone dla ok. 160 dzieci i zajmie pomieszczenia od pierwszego do trzeciego piętra głównego korpusu gmachu. Na gruntowny remont i modernizację całego budynku przeznaczono ponad 30 mln zł.

Jak przypomniał ratusz, budynek przy ulicy Jagiellońskiej 28 to ciekawy, oryginalny, a także mało znany obiekt historyczny w Warszawie. Historia budowli sięga początku XX wieku – kamienica powstała, jako Gmach Wychowawczy Warszawskiej Gminy Starozakonnych im. Michała Bergsona. Została zbudowana w 1914 r. wg projektu Henryka Stifelmana i Stanisława Weissa. Do 1940 r. działał tu dzienny przytułek dla dzieci oraz szkoła. Już w 1953 r. do kamienicy wprowadził się Teatr Baj.

Aldona Machnowska-Góra urząd wiceprezydenta Warszawy sprawuje od połowy listopada:

Rafał Trzaskowski o zmianach personalnych w ratuszu
Rafał Trzaskowski o zmianach personalnych w ratuszuRafał Trzaskowski/Facebook

Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości