Aldona Machnowska-Góra nową wiceprezydent Warszawy. Ale służbą zdrowia na stałe zajmie się Renata Kaznowska

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o zmianach personalnych w ratuszu
Rafał Trzaskowski o zmianach personalnych w ratuszuRafał Trzaskowski/Facebook
wideo 2/4
Rafał Trzaskowski/FacebookRafał Trzaskowski o zmianach personalnych w ratuszu

Podczas środowej konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował o zmianach personalnych w ratuszu. Nowym wiceprezydentem została Aldona Machnowska-Góra. Nową twarzą w zarządzie miasta jest również Karolina Zdrodowska, którą powołano na stanowisko dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.

Zdymisjonowanego na początku listopada Pawła Rabieja na stanowisku wiceprezydenta zastąpi Aldona Machnowska-Góra, która do tej pory pełniła funkcję dyrektora koordynatora do spraw kultury. Decyzją prezydenta Machnowska-Góra będzie nadal zajmowała się kulturą, a dodatkowo przejmie politykę społeczną oraz mieszkalnictwo.

Natomiast służbą zdrowia na stałe zajmie się Renata Kaznowska. - W tych trudnych czasach wiceprezydent Kaznowska zdecydowała się wziąć na siebie najtrudniejszy odcinek, jaki w tej chwili mamy, a mianowicie politykę zdrowotną - powiedział Trzaskowski.

Z kolei reprywatyzacja została przydzielona Robertowi Soszyńskiemu.

Na stanowisko dyrektor koordynator do spraw przedsiębiorczości i dialogu społecznego Trzaskowski powołał Karolinę Zdrodowską, dotychczas wiceprzewodniczącą Rady Ursynowa. Oznacza to, że nowa dyrektorka przejmie nadzór nad Biurem Rozwoju Warszawy od wiceprezydenta Michała Olszewskiego.

Trzaskowski ogłosił również, że na stanowisku koordynatora pozostanie Justyna Glusman, odpowiedzialna w ratuszu za kwestie ochrony środowiska i walkę z kryzysem klimatycznym. Ta decyzja ucięła krążące plotki o planowanym zwolnieniu Glusman, które pojawiły się w ubiegłym tygodniu.

"Musimy walczyć o spójność społeczną"

Aldona Machnowska-Góra, przed objęciem w 2018 roku funkcji dyrektora koordynatora, była wicedyrektorem warszawskiego Teatru Studio. Wcześniej długo związana była z Teatrem Konsekwentnym (obecnie WarSawy). Postrzegana jest przede wszystkim jako osoba związana z samym Trzaskowskim - nie ma związku z Nowoczesną, do której należał jej poprzednik, a jej powiązania z Platformą Obywatelską są bardzo luźne.

Podczas konferencji nowa wiceprezydent podkreśliła, że pion, który obejmuje, między innymi polityka społeczna i lokalowa, łączy się z dotychczasowym obszarem jej działania, czyli kulturą. Jak stwierdziła, wszystkie trzy dziedziny tworzą całość polityki społecznej miasta. Przyznała również, że w obecnej sytuacji pandemicznej bardzo ważna jest praca na rzecz najsłabszych mieszkańców: seniorów czy osób bezdomnych. - Musimy przygotować się na to, co czeka nas w zmianach społecznych po pandemii i w czasach kryzysu. Musimy walczyć o spójność społeczną i o to, by nikt nie został "za burtą" – mówiła Machnowska-Góra.

Głos zabrała również nowa dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Karolina Zdrodowska. - Będę odpowiedzialna za kwestie gospodarcze, kontakty z przedsiębiorcami, ale również za konsultacje z przedstawicielami grup społecznych. Jestem przekonana, że dzięki mojemu doświadczeniu zawodowemu i samorządowemu będę mogła wnieść pozytywny wkład w tych obszarach - zapewniła Zdrodowska.

Podkreśliła również, że "dołoży wszelkich starań, aby miasto wspierało przedsiębiorców w trudnym czasie pandemii".

Dymisja wiceprezydenta Pawła Rabieja

Paweł Rabiej został zwolniony po tym, jak po przebytej infekcji koronawirusem wyjechał na wakacje w trudnej sytuacji epidemicznej. Decyzję o jego dymisji podjął prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który - jak twierdził - nie zaakceptował wniosku urlopowego Rabieja. - Takiego wniosku nikt nie widział, a podobno pan prezydent - tak to tłumaczy - próbował ten wniosek złożyć internetowo. To zachowanie całkowicie niepoważne, stąd też moja decyzja - mówił w "Kropce nad i" Trzaskowski.

Po zdymisjonowaniu Rabieja jego dotychczasowe obowiązki zostały podzielone pomiędzy trzy osoby. Najtrudniejszą działkę przejęła wiceprezydent Renata Kaznowska, która jednocześnie odpowiada za edukację. Reprywatyzacja przypadła wiceprezydentowi Robertowi Soszyńskiemu. Z kolei sprawy społeczne przejął sekretarz miasta Marcin Wojdat.

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości