Najnowsze

Stworzył tablice ku czci ofiar ulicznych egzekucji. Jego pracownia i kolekcja rzeźb trafiły w ręce miasta

Najnowsze

Autor:
kk
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Pracownia Karola Tchorka

Zbiór dzieł wybitnego warszawskiego rzeźbiarza Karola Tchorka został przekazany na rzecz miasta. Kolekcja zawiera między innymi rzeźby, rysunki, zdjęcia oraz wyposażenie śródmiejskiej pracowni artysty. Do jego najbardziej rozpoznawalnych prac należą tablice upamiętniające ofiary ulicznych egzekucji dokonywanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Kolekcję Karola Tchorka przekazała na rzecz miasta jego synowa i spadkobierczyni Katharine Bentall. Podpisanie umowy darowizny odbyło się piątego lipca. Prezydenta stolicy reprezentował Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków. W spotkaniu uczestniczył również dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego Hubert Kowalski. 

"Wśród przekazanych miastu przedmiotów, znalazł się, między innymi wpisany do rejestru zabytków 'Zbiór prac rzeźbiarskich i rysunków Karola Tchorka', dokumentacja archiwalna związana z życiem i działalnością zmarłego w 1985 roku artysty oraz elementy wyposażenia pracowni, którą po wojnie zaaranżował w odbudowanym przez siebie lokalu, znajdującym się w oficynie śródmiejskiej kamienicy" - informują pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Zanim podpisany został akt darowizny, zgromadzone w pracowni eksponaty zostały zinwentaryzowane. W kolekcji znajdują się między innymi rzeźby i rysunki Tchorka, projekty, zdjęcia oraz kolekcjonowane przez niego obiekty sztuki ludowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Podpisanie umowy darowiznyUrząd m.st. Warszawy

Jedna z najdłużej działających warszawskich pracowni

Karol Tchorek urodził się w 1904 roku. Był rzeźbiarzem i projektantem pomników, marszandem oraz kolekcjonerem sztuki, a także działaczem Związku Polskich Artystów Plastyków. Został odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1949 roku wygrał konkurs Stowarzyszenia Architektów Polskich na realizację tablic upamiętniających miejsca ulicznych egzekucji dokonywanych przez Niemców w Warszawie podczas II wojny światowej. Obecnie w stolicy jest ich około 200.

Jego pracownia znajduje się w oficynie (ul. Smolna 6) należącej do miejskiego zasobu lokali użytkowych. Została utworzona na początku lat 50. XX wieku i jest jedną z najdłużej, nieprzerwanie działających stołecznych pracowni artystycznych.

Wnętrze pracowni zaaranżował na przełomie lat 40. i 50. sam Tchorek. Udało mu się stworzyć przestrzeń, w której przez dziesiątki lat kwitła różnorodna działalność artystyczna, wzbogacana udziałem kolejnych pokoleń artystów, bezpośrednio związanych z osobą rzeźbiarza.

Pracownia Karola Tchorka Urząd m.st. Warszawy

Historyczne miejsce

"W pracowni przez dziesiątki lat powstawały prace Karola Tchorka, które dziś są tam pieczołowicie przechowywane, wraz ze spuścizną intelektualną jego syna, Mariusza Tchorka, uznanego krytyka sztuki i psychoterapeuty. Po śmierci obu artystów, żona Mariusza Tchorka - Katharine Bentall, powoła Fundację Tchorek-Bentall, która prowadzi w pracowni ożywioną działalność artystyczną i badawczą, skoncentrowaną wokół artystycznych przemian i historii Warszawy" - wyjaśniają pracownicy BSKZ.

Śródmiejski lokal został uznany za Warszawską Historyczną Pracownię Artystyczną. Oznacza to, że urzędnicy objęli go ochroną, dzięki której zachowa on nadal swoją kulturalną funkcję.

Dbaniem o takie miejsca zajmuje się powołany przez ratusz w 2014 roku zespół do spraw Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych (WHPA). Zadaniem jego członków jest niedopuszczenie do sytuacji, gdy pozbawiony opieki dotychczasowego najemcy - artysty lub twórcy - lokal zostaje opróżniony, a następnie niemal automatycznie włączony do zasobów lokalowych. "Zespół ma umożliwić kontynuację umowy najmu przez opiekunów zbiorów, którymi często są członkowie rodziny artysty, uczniowie oraz przez inne osoby, które zgodnie z oczekiwaniami władz miasta, mogłyby prowadzić w tym miejscu własną działalność twórczą, kulturalną lub edukacyjną, w sposób nienaruszający pierwotnego charakteru miejsca" - czytamy w komunikacie.

Zapowiadaliśmy również powrót festiwalu Jazz Na Starówce:

Jazz na Starówce 2021
Jazz na Starówce 2021mat. organizatora
Google Maps

Autor:kk

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd m.st. Warszawy

Pozostałe wiadomości