Nestorzy, gwiazdy i nadzieje. Muzyka wraca na Starówkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jazz na Starówce 2021
Jazz na Starówce 2021
mat. organizatora
Jazz na Starówce 2021mat. organizatora

Występem Zbigniewa Namysłowskiego rozpocznie się w sobotę festiwal Jazz Na Starówce. W kolejnych tygodniach fani oklaskiwać będą nestorów polskiego jazzu: Włodzimierza Nahornego, Andrzeja Jagodzińskiego czy Piotra "Bociana" Cieślikowskiego. Ale zagrają też reprezentanci młodszego pokolenia i gwiazdy z zagranicy: włoski pianista Stefano Bollani i amerykański trębacz Jeremy Pelt.

Patrząc na program tegorocznego Jazzu Na Starówce, rzuca się w oczy dominacja polskich artystów. To w pewien sposób powrót do źródeł imprezy, która startowała niemal 30 lat temu. W tłustych latach polscy muzycy byli tylko dodatkiem, wisienką na torcie ulepionym ze światowych gwiazd. Ale wróciły czasy zaciskania pasa, a wraz z nimi rodzimi twórcy. Różnice w obostrzeniach w różnych krajach i ograniczone możliwości podróżowania sprawiają, że zaproszenie artysty z innego kraju niesie spore ryzyko.

- Pandemia zmieniła rzeczywistość, także festiwalową. Chcemy solidaryzować się z polskimi artystami i wspierać znakomitą polską scenę jazzową. Ale proszę też zwrócić uwagę, że trasy gwiazd międzynarodowych są ogłaszane, a potem odwoływane. Dla nas, jako organizatorów, byłoby to potwornie stresujące. Żaden koncert przez 26 lat trwania festiwalu nie został odwołany, na to nie możemy sobie pozwolić - tłumaczy nam Iwona Strzelczyk-Wojciechowska, która wraz z mężem Krzysztofem Wojciechowskim organizuje festiwal na Rynku Starego Miasta.

Na problemy globalne nałożyły się te lokalne - brak dotacji resortu kultury, która od lat była jednym z dwóch głównych źródeł finansowania wydarzenia (druga to pieniądze ze stołecznego ratusza). - W pierwszym ministerialnym rozdaniu nie otrzymaliśmy dotacji. Sytuacja była nieciekawa - przyznaje Strzelczyk-Wojciechowska. Wtedy został skrojony program na miarę skromniejszych możliwości. Jednocześnie organizatorzy odwołali się od decyzji ministerstwa i kilka tygodni później dowiedzieli się, że środki jednak zostaną przyznane. - To uspokoiło program, mogliśmy go rozbudować. Dlatego po raz pierwszy w historii festiwalu koncertów będzie aż 11 - zauważa nasza rozmówczyni.

Włodzimierz Nahorny Triomat. organizatora

Jagodziński gra Bacha, Cieślikowski - Chopina

Poczet nestorów polskiego jazzu, którzy zagrają w tym roku na Starówce, otwiera Zbigniew Namysłowski, saksofonista, którego uznać można za jednego z prekursorów gatunku w naszym kraju. Dość powiedzieć, że brał udział w nagraniu legendarnej płyty "Astigmatic" Krzysztofa Komedy. Od tamtego czasu nie zwalnia tempa: komponuje, nagrywa, koncertuje, ostatnio głównie w kwintecie, który zobaczymy także na rynku.

Swoje 80. urodziny będzie tu świętował pianista Włodzimierz Nahorny. Andrzej Jagodziński przyjedzie z najnowszym projektem inspirowanych twórczością mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha. To propozycje dla miłośników akustycznego grania w klasycznym triu: fortepian, kontrabas, perkusja. Ci, którzy wolą mocniejsze elektryczne uderzenie, powinni pofatygować się na występ Kciuk Fusion Band, czyli zespołu basisty Tomasza "Kciuka" Jaworskiego. Ciekawie zapowiada się koncert Piotra "Bociana" Cieślikowskiego, osiadłego w Toronto saksofonisty, który na Starówkę przywiezie swoje interpretacje muzyki Fryderyka Chopina, ale zagrane - o dziwo - bez fortepianu.

"Jest to nowatorski i unikalny projekt muzyczny, pierwszy tego typu w skali międzynarodowej. Chopin i jego arcydzieła były zawsze dla Piotra jednym z najważniejszych źródeł inspiracji. Zamierza pokazać, że melodyka tych utworów nie potrzebuje wsparcia harmonii i jest znakomitym materiałem do stworzenia muzyki mieszczącej się w kategorii współczesnej awangardy jazzowej" - zachęcają organizatorzy.

- Staramy się dostrzegać ważne momenty w twórczości artystów i zespołów. Dlatego będziemy świętować wspólnie 80. urodziny Włodzimierza Nahornego oraz 20-lecie pracy artystycznej RGG Trio - wyjaśnia Iwona Strzelczyk-Wojciechowska.

Dwa kolejne polskie projekty kręcą się wokół osoby Kacpra Smolińskiego, reprezentanta rzadkiej wśród jazzmanów specjalizacji - harmonijki ustnej. - To odkrycie w branży jazzowej, bo w Polsce nie ma dużych tradycji grania na harmonijce. Smoliński jest wirtuozem, pojawia się w różnych bardzo ciekawych formacjach - zachwala muzyka nasza rozmówczyni. Na warszawskim festiwalu zagra dwa razy: w formacji Weezdob Collective z projektem "Komeda. Ostatnia Retrospekcja" z okazji 90. rocznicy urodzin kompozytora oraz z zespołem Smoliński-Chyła-Sarnecki.

Purple is the Color mat. organizatora

Austriaccy "Beatlesi jazzu", włoski szołmen

Tradycją festiwalu, której nie złamała nawet pandemia, jest oddanie jednego wieczoru artyście z Austrii, dzięki współpracy z Austriackim Forum Kultury. W tym roku będzie to młody austriacko-czeski kwartet Purple is the Color, który swoją twórczość definiuje jako jazz z elementami popu i folku. "Zostać Beatlesami jazzu" - tak z przymrużeniem oka określają swój cel na przyszłość.

Nawet w trudnych czasach na szanującym się festiwalu jazzowym nie może zabraknąć wykonawcy z ojczyzny gatunku. W tym roku amerykańskim akcentem będzie koncert Jeremy Pelt Quintet. - To będzie jedyny koncert w Europie, premiera albumu "Jeremy Pelt - Grot" jednego z najciekawszych amerykańskich trębaczy, wyróżnianego regularnie przez magazyn "Down Beat". To też dowód na to, jak historia festiwalu zatacza koło. Jeremy był u nas kiedyś jako członek zespołu Roya Hargrove’a, teraz wraca jako lider. To dla nas zawsze bardzo miły moment - zdradza Strzelczyk-Wojciechowska.

Finał 27. edycji Jazzu Na Starówce będzie zaś należeć do włoskiego wirtuoza fortepianu Stefano Bollaniego. - Kilka lat temu zagrał na festiwalu, ale nie na Starówce, a na dodatkowym koncercie w Studiu Witolda Lutosławskiego. Zatęskniliśmy za tym artystą, dlatego zagra w swoim włoskim triu. Jest gwiazdą europejskiego formatu, a przy tym ma niesamowity kontakt z publicznością, jest niesamowitym showmanem - podsumowuje organizatorka.

Koncerty odbywają się w każdą sobotę lipca i sierpnia, od godziny 19.00, na Rynku Starego Miasta. Program:

3 lipca - Zbigniew Namysłowski Quintet 10 lipca - RGG Trio 17 lipca - Purple is the Color 24 lipca - Andrzej Jagodziński Trio + Jeremy Pelt Quintet 31 lipca - Włodzimierz Nahorny Trio Polish Sound 7 sierpnia - Kciuk Fusion Band 14 sierpnia - Piotr Cieślikowski Quartet + Weezdob Collective 21 sierpnia - Smoliński-Chyła-Sarnecki 28 sierpnia - Stefano Bollani Trio

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora / Filip Błażejowski

Pozostałe wiadomości

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników zgromadziło się przy ulicy Stawki, by jak co roku oddać hołd ofiarom masowych wywózek Żydów z getta warszawskiego.

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl