Blisko 1800 żołnierzy złożyło przysięgę

Autor:
pop
Źródło:
PAP

Niemal 1800 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej rozpoczynających studia w Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej i Akademii Marynarki Wojennej złożyło w sobotę w Warszawie przysięgę.

Na placu apelowym przy ulicy Kaliskiego słowa przysięgi wypowiedzieli podchorąży podejmujący naukę w Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej i Akademii Marynarki Wojennej. W uroczystości brali udział m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, dowódcy Wojska Polskiego, rektorzy-komendanci akademii wojskowych, przedstawiciele duchowieństwa i instytucji państwowych, rodzice i bliscy żołnierzy składających przysięgę wojskową.

Słowa roty przysięgi wojskowej powtórzyło za rektorem-komendantem WAT gen. brygady prof. dr. hab. inż. Przemysławem Wachulakiem niemal 1800 kandydatów na żołnierzy zawodowych z czego z Wojskowej Akademii Technicznej – 794, Akademii Wojsk Lądowych – 573, Akademii Marynarki Wojennej – 152, Lotniczej Akademii Wojskowa – 246. To blisko 30 proc. więcej niż w 2021 r. W roku 2023 na studia wojskowe we wspomnianych wyżej uczelniach dostało się 2439 studentów. Niektórzy z nich złożyli przysięgę przed przyjęciem do uczelni.

"Nigdy w historii Wojska Polskiego tylu przyszłych oficerów nie składało przysięgi"

- Kiedy rozmawiałem z komendantami, rektorami mówili, że to wydarzenie historyczne (...) Nigdy w historii Wojska Polskiego tylu przyszłych oficerów nie składało przysięgi. To bardzo dobry znak, sygnał mówiący o tym, że Wojsko Polskie jest coraz silniejsze. Mówiący o tym, że Polska jest bezpieczna, dlatego, że ma tak fantastycznych żołnierzy, patriotów, młodych ludzi, którzy postanowili związać swoje dorosłe życie z Wojskiem Polskim - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Ocenił, że "to bardzo dobra decyzja". - Przed wami wspaniałe perspektywy - powiedział do obecnych na placu żołnierzy.

Błaszczak zaznaczył, że rok 2015 był ważny i świadczy on o pewnym przełomie, jeśli chodzi o wzmacnianie Wojska Polskiego. - Wcześniej jednostki były rozwiązywane, również akademie wojskowe traciły słuchaczy, podchorążych, studentów, a od 2015 r. odnotowujemy wzrost, jeżeli chodzi o liczbę studentów, podchorążych, jeżeli chodzi o liczebność Wojska Polskiego - dodał.

Wskazał, że "Wojsko Polskie rozwija się dynamicznie". - Marynarka Wojenna, budowane są fregaty, pierwsza z fregat jest już w budowie, a więc perspektywy dla żołnierzy Marynarki Wojennej też są bardzo duże - zaznaczył.

Zwracając się do nowo zaprzysiężonych żołnierzy powiedział: - Ważne, żebyście z tych możliwości skorzystali. Bądźcie ambitni, pracowici, a naprawdę wszystko przed wami. Możecie zainwestować w siebie, w swoje zdolności, w swoje umiejętności. To będzie korzyść dla was, ale to będzie korzyść dla Polski.

"Wszyscy chcemy żyć w bezpiecznej Polsce"

Przypomniał, że Wojsko Polskie dziś liczy 180 tys. żołnierzy. - W 2015 r. liczyło 97 tysięcy żołnierzy. Potrzebujemy dowódców, ludzi energicznych, zaangażowanych, z otwartymi głowami, twórczych. Ludzi, którzy chcą służyć Polsce. Takimi wy jesteście. Dziękuję waszym rodzicom za to, że tak wychowaliście swoje dzieci. Dziękuję, bo to ważne również dla was, dlatego, że wszyscy chcemy żyć w bezpiecznej Polsce, chcemy żyć w kraju, który nie jest targany kryzysami, z wojną włącznie, przecież widzimy co dzieje się za naszą wschodnią granicą, żeby uniknąć tego zagrożenia, tworzymy silne Wojsko Polskie - zaznaczył Błaszczak.

Zapewnił, że rząd Polski będzie w tym "konsekwentny". Wymienił sprzęt, który trafił na wyposażenie WP, m.in. baterie Patriot, system Narew, przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (ppzr) Piorun, system Pilica.

- Wróciła obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa Warszawy, po latach, kiedy jej nie było, bo rozpadła się. Nie było sprzętu, żołnierze, jednostki zostały rozwiązane, a więc nie było obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Warszawy. Dziś już jest i to też jest nasze wspólne osiągnięcie - zwrócił uwagę.

ZOBACZ: Defilada na Wisłostradzie w Święto Wojska Polskiego. Co pokazało MON?

Przekazał także, są już w Polsce pierwsze wyrzutnie HIMARS. - Wkrótce będą samoloty F-35. (...). W 2021 r. zamówiliśmy czołgi Abrams. Pierwsze egzemplarze już są. Do czołgów Abrams dodamy jeszcze śmigłowce uderzeniowe Apache. Tydzień temu byłem w Stanach Zjednoczonych, podpisałem pierwszą z szeregu umów offsetowych towarzyszących zamówieniu dla Wojska Polskiego - 96 śmigłowców uderzeniowych Apache - poinformował szef resortu obrony.

Dodał, że wzmacniamy także nasze wojsko poprzez zamówienia w Korei Południowej. - Mamy już czołgi K2, mamy armatohaubice K9, mamy samoloty FA-50 - wymieniał.

"Nigdy w historii Wojska Polskiego tylu przyszłych oficerów nie składało przysięgi..."

Podczas uroczystości odczytano także list od premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu podkreślił w liście, że ubiegłoroczny atak na Ukrainę i brutalna wojna tocząca się od kilkunastu miesięcy za wschodnią granicą pokazały dobitnie, że Polska musi być gotowa do odparcia potencjalnego zagrożenia, do stawienia czoła przeciwnikowi, który za nic ma standardy europejskiej cywilizacji i używa siły wobec swych sąsiadów oraz wszystkich, którzy odrzucają jego imperialistyczną ideologię i wizję porządku światowego.

"Nasz kraj od lat ostrzegał Europę przed putinowskim imperializmem. Wielu przywódców zachodniego świata pozostawało jednak głuchych na te ostrzeżenia. Do dzisiaj nie brak takich, którzy nie rozumieją i bagatelizują skalę zagrożeń, jakie niesie rosyjska agresja. My nie możemy sobie pozwolić na tak nieodpowiedzialną postawę. Dlatego Polska sukcesywnie podwyższa nakłady na obronność, rozbudowuje swój arsenał i liczebność armii" - podkreślił. "Cieszę się, że te działania spotykają się ze zrozumieniem całego społeczeństwa i znajdują odzew w sercach młodych ludzi, którzy tak licznie stawiają się na służbę ojczyźnie w szeregach Wojska Polskiego. W tym gronie jesteście również wy, drodzy podchorążowie akademii wojskowych, którzy złożyliście dzisiaj przysięgę na wierność Rzeczypospolitej. Jestem wam za to ogromnie wdzięczny" - dodał.

Zwracając się do podchorążych powiedział: "Od dzisiaj jesteście na służbie Rzeczypospolitej i musicie udźwignąć wspaniałe i bogate dziedzictwo, jakie niesie mundur polskiego żołnierza".

"Szkoląc się w wojskowych akademiach, szykujecie się do swoich profesjonalnych zadań, które będziecie wypełniać w szeregach nowoczesnej armii. Ale jednocześnie przygotowujecie się również do tego, by przyjąć w przyszłości szlify oficerskie i stać się elitą Wojska Polskiego" - wskazał szef rządu.

Premier życzył też podchorążym, aby ich służba pisana była zawsze pięknymi zgłoskami, była przykładem patriotyzmu i miłości do Polski.

Minister Błaszczak podczas uroczystości wyróżnił podchorążych, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas szkolenia podstawowego.

Rozpoczynają służbę wojskową na zasadach wprowadzonych Ustawą o obronie Ojczyzny

Studenci przyjęci na studia wojskowe w roku akademickim 2023/2024 rozpoczną służbę wojskową na zasadach wprowadzonych Ustawą o obronie Ojczyzny. Kształcenie na pierwszym roku studiów będą realizować jako żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a od drugiego roku zyskają status żołnierzy zawodowych. Znacząco wzrośnie również wynagrodzenie. Od pierwszego roku studiów będą otrzymywać 100 proc. najniższego uposażenia żołnierzy zawodowych (w 2023 r. kwota ta wynosi 4960 zł). Z każdym kolejnym rokiem studiów wysokość miesięcznego wynagrodzenia będzie systematycznie wzrastać i zależeć od roku nauki i posiadanego stopnia wojskowego.

Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego to największa uczelnia wojskowo-cywilna w kraju, przygotowująca przyszłe kadry inżynierskie i dowódcze dla wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP i gospodarki narodowej.

Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki jest uczelnią wojskową, która kształci wykwalifikowane kadry dowódcze na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a także przygotowuje absolwentów studiów cywilnych do pracy w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem i obronnością państwa oraz prowadzi działalność naukową ukierunkowaną na rozwój potencjału obronnego kraju.

Lotnicza Akademia Wojskowa to jedyna uczelnia w Polsce kształcąca kandydatów na pilotów wojskowych. Prawie stuletnia tradycja szkoły, bogata historia dęblińskich asów biorących udział w walkach na wszystkich frontach II wojny światowej w połączeniu z nowoczesną infrastrukturą i unikatową ofertą szkoleniową to największe atuty LAW.

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte kształci kandydatów na żołnierzy zawodowych oraz studentów cywilnych z kraju i zagranicy. Ponad 100 lat tradycji, historii i wychowania na wartościach patriotycznych z nowoczesną bazą dydaktyczną i zapleczem wykwalifikowanej kadry akademickiej daje możliwości kształcenia najlepiej przygotowanych do służby oficerów MW, jak i dla potrzeb całych Sił Zbrojnych.

Defilada wojskowa w Warszawie
Defilada wojskowa w Warszawie TVN24

Autor:pop

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Dwa auta zderzyły się w poniedziałek rano na Trasie Siekierkowskiej. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl, jedno z nich poruszało się pod prąd. Były utrudnienia w ruchu.

Zderzenie na Trasie Siekierkowskiej. "Jeden z kierowców jechał pod prąd"

Zderzenie na Trasie Siekierkowskiej. "Jeden z kierowców jechał pod prąd"

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Kisielewo koło Sierpca na północy Mazowsza doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Jedna osoba zginęła, sześć - w tym dwoje dzieci - zostało rannych.

Tragiczny wypadek koło Sierpca. Zginęła matka, małe dzieci ranne

Tragiczny wypadek koło Sierpca. Zginęła matka, małe dzieci ranne

Aktualizacja:
Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Tarczynem policjanci zatrzymali 24-letniego kierowcę forda. Mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość o 65 kilometrów na godzinę. Stracił prawo jazdy na trzy miesiące.

Jechał 115 km/h w terenie zabudowanym. Stracił  prawo jazdy

Jechał 115 km/h w terenie zabudowanym. Stracił prawo jazdy

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

PKP Intercity poinformowało o uruchomieniu sprzedaży biletów na pociąg z Warszawy do Monachium przez Wiedeń i Salzburg. Choć połączenie zainaugurowano w sobotę, to wcześniej nie było możliwości zakupu biletu na to połączenie na stronie polskiej spółki. PKP Intercity winą obarczało austriackiego operatora.

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Złodziej wtargnął do jednego z domów w Wołominie, groził właścicielom, ukradł pieniądze i złoto. Do rozboju doszło niemal ćwierć wieku temu, sprawcę zatrzymano po 23 latach, teraz zapadł prawomocny wyrok.

Ukradł gotówkę i złoto, zatrzymano go po 23 latach. Usłyszał prawomocny wyrok

Ukradł gotówkę i złoto, zatrzymano go po 23 latach. Usłyszał prawomocny wyrok

Autor:
kz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego potrącił pieszego na drodze krajowej numer 50 w okolicach Żyrardowa, kiedy ten przechodził przez jezdnię. Życia poszkodowanego nie udało się uratować. Droga ta nie posiada chodnika ani pobocza, a zaraz przy jezdni ciągną się barierki.

Śmiertelne potrącenie pieszego pod Żyrardowem

Śmiertelne potrącenie pieszego pod Żyrardowem

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwagę policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach zwrócił dziwnie zaparkowany samochód. Okazało się, że kierowca auta potrzebował pomocy. Miał udar. Policjanci wezwali karetkę.

Policjanci zauważyli auto zaparkowane w "nietypowy sposób". Kierowca potrzebował pomocy

Policjanci zauważyli auto zaparkowane w "nietypowy sposób". Kierowca potrzebował pomocy

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bóbr zamieszkał w norze przy ulicy Radzymińskiej. Jeden z korytarzy, które zbudował, mógł się zapaść. Wejście do nory znajdowało się tuż przy ulicy, stwarzając zagrożenie dla pieszych i rowerzystów. Jak podał Zarząd Dróg Miejskich, zapadlisko miało pół metra głębokości. Istniało ryzyko, że osunie się jezdnia.

Głęboka na pół metra nora bobra tuż przy Radzymińskiej. Istniało ryzyko zapadnięcia się jezdni

Głęboka na pół metra nora bobra tuż przy Radzymińskiej. Istniało ryzyko zapadnięcia się jezdni

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nowe ustalenia w sprawie odkrycia w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie komputerów wykorzystywanych przy transakcjach kryptowalutami. Jak ustaliliśmy, policjanci na zlecenie prokuratury dokonali przeszukań w mieszkaniach dwóch byłych pracowników firmy odpowiadającej za serwis techniczny budynku sądu. W wyniku działań mundurowych zabezpieczono "urządzenia elektroniczne". 

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Autor:
Artur
Węgrzynowicz

Nieoczekiwanym obrotem sprawy zakończyła się interwencja policjantów na obrzeżach Mławy. Wolontariusze poinformowali o mężczyźnie koczującym na polu w szałasie wykonanym z palet i banerów reklamowych. Kiedy funkcjonariusze zjawili się na miejscu, odkryli, że 56-latek jest poszukiwany.

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Do groźnie wyglądającej kraksy doszło w piątek na ulicy Targowej. Pod wiaduktem nie zmieścił się samochód dostawczy. Część bagażowa auta auta została zniszczone, kierowcy nic się nie stało.

Nie zmieścił się pod wiaduktem. Skrzynia auta zdemolowana

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na nagraniu z monitoringu widać, jak mężczyzna próbuje wepchnąć pod nadjeżdżający pociąg metra dwie osoby. Do zdarzenia doszło na stacji Dworzec Gdański. Policja apeluje do osób, które rozpoznają mężczyznę z nagrania, o zgłaszanie się na komendę.

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zbadali trzeźwość kierowcy, który spowodował wypadek w powiecie węgrowskim (Mazowieckie). - Zabrakło skali w policyjnym alkomacie. Urządzenie wykazało ponad cztery promile alkoholu w organizmie kierowcy - podała policja.

Pijany spowodował wypadek. "Zabrakło skali w alkomacie"

Pijany spowodował wypadek. "Zabrakło skali w alkomacie"

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP

Ewa Kulik-Bielińska, dyrektorka Fundacji Batorego, została laureatką Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca. - Tą nagrodę odbieram jako wyraz uznania dla tych którzy wiedzą, że żeby inni mogli pomagać, to oni też potrzebują pomocy - powiedziała nagrodzona podczas przemówienia. Wyróżnienie jest przyznawane osobom lub instytucjom, które wspierają inicjatywy działające na rzecz praw człowieka.

"To niesamowite i bardzo ważne wyróżnienie dla mnie, i to podwójnie"

"To niesamowite i bardzo ważne wyróżnienie dla mnie, i to podwójnie"

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wieku 94 lat zmarł Wiesław Newecki "Kogut". Był łącznikiem w czasie powstania warszawskiego, miał wtedy 14 lat. Jest jednym z pomysłodawców hejnału warszawskiego, melodii upamiętniającej poległych w obronie stolicy Polaków. Jest ona grana od 2006 roku z Zamku Królewskiego.

Nie żyje Wiesław Newecki, uczestnik powstania i pomysłodawca hejnału warszawskiego

Nie żyje Wiesław Newecki, uczestnik powstania i pomysłodawca hejnału warszawskiego

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Dzięki sztucznej inteligencji możemy usłyszeć głos Stelli Fidelseid, która ocalała z getta warszawskiego. Kobieta spisała swoje wspomnienia tuż po wojnie, po polsku. Dzięki rozmowie nagranej kilkadziesiąt lat później po portugalsku, udało się odtworzyć jej głos.

Stella przeżyła getto warszawskie. Dzięki sztucznej inteligencji możemy ją usłyszeć

Stella przeżyła getto warszawskie. Dzięki sztucznej inteligencji możemy ją usłyszeć

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP