Blisko 1800 żołnierzy złożyło przysięgę

Źródło:
PAP

Niemal 1800 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej rozpoczynających studia w Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej i Akademii Marynarki Wojennej złożyło w sobotę w Warszawie przysięgę.

Na placu apelowym przy ulicy Kaliskiego słowa przysięgi wypowiedzieli podchorąży podejmujący naukę w Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej i Akademii Marynarki Wojennej. W uroczystości brali udział m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, dowódcy Wojska Polskiego, rektorzy-komendanci akademii wojskowych, przedstawiciele duchowieństwa i instytucji państwowych, rodzice i bliscy żołnierzy składających przysięgę wojskową.

Słowa roty przysięgi wojskowej powtórzyło za rektorem-komendantem WAT gen. brygady prof. dr. hab. inż. Przemysławem Wachulakiem niemal 1800 kandydatów na żołnierzy zawodowych z czego z Wojskowej Akademii Technicznej – 794, Akademii Wojsk Lądowych – 573, Akademii Marynarki Wojennej – 152, Lotniczej Akademii Wojskowa – 246. To blisko 30 proc. więcej niż w 2021 r. W roku 2023 na studia wojskowe we wspomnianych wyżej uczelniach dostało się 2439 studentów. Niektórzy z nich złożyli przysięgę przed przyjęciem do uczelni.

"Nigdy w historii Wojska Polskiego tylu przyszłych oficerów nie składało przysięgi"

- Kiedy rozmawiałem z komendantami, rektorami mówili, że to wydarzenie historyczne (...) Nigdy w historii Wojska Polskiego tylu przyszłych oficerów nie składało przysięgi. To bardzo dobry znak, sygnał mówiący o tym, że Wojsko Polskie jest coraz silniejsze. Mówiący o tym, że Polska jest bezpieczna, dlatego, że ma tak fantastycznych żołnierzy, patriotów, młodych ludzi, którzy postanowili związać swoje dorosłe życie z Wojskiem Polskim - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Ocenił, że "to bardzo dobra decyzja". - Przed wami wspaniałe perspektywy - powiedział do obecnych na placu żołnierzy.

Błaszczak zaznaczył, że rok 2015 był ważny i świadczy on o pewnym przełomie, jeśli chodzi o wzmacnianie Wojska Polskiego. - Wcześniej jednostki były rozwiązywane, również akademie wojskowe traciły słuchaczy, podchorążych, studentów, a od 2015 r. odnotowujemy wzrost, jeżeli chodzi o liczbę studentów, podchorążych, jeżeli chodzi o liczebność Wojska Polskiego - dodał.

Wskazał, że "Wojsko Polskie rozwija się dynamicznie". - Marynarka Wojenna, budowane są fregaty, pierwsza z fregat jest już w budowie, a więc perspektywy dla żołnierzy Marynarki Wojennej też są bardzo duże - zaznaczył.

Zwracając się do nowo zaprzysiężonych żołnierzy powiedział: - Ważne, żebyście z tych możliwości skorzystali. Bądźcie ambitni, pracowici, a naprawdę wszystko przed wami. Możecie zainwestować w siebie, w swoje zdolności, w swoje umiejętności. To będzie korzyść dla was, ale to będzie korzyść dla Polski.

"Wszyscy chcemy żyć w bezpiecznej Polsce"

Przypomniał, że Wojsko Polskie dziś liczy 180 tys. żołnierzy. - W 2015 r. liczyło 97 tysięcy żołnierzy. Potrzebujemy dowódców, ludzi energicznych, zaangażowanych, z otwartymi głowami, twórczych. Ludzi, którzy chcą służyć Polsce. Takimi wy jesteście. Dziękuję waszym rodzicom za to, że tak wychowaliście swoje dzieci. Dziękuję, bo to ważne również dla was, dlatego, że wszyscy chcemy żyć w bezpiecznej Polsce, chcemy żyć w kraju, który nie jest targany kryzysami, z wojną włącznie, przecież widzimy co dzieje się za naszą wschodnią granicą, żeby uniknąć tego zagrożenia, tworzymy silne Wojsko Polskie - zaznaczył Błaszczak.

Zapewnił, że rząd Polski będzie w tym "konsekwentny". Wymienił sprzęt, który trafił na wyposażenie WP, m.in. baterie Patriot, system Narew, przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (ppzr) Piorun, system Pilica.

- Wróciła obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa Warszawy, po latach, kiedy jej nie było, bo rozpadła się. Nie było sprzętu, żołnierze, jednostki zostały rozwiązane, a więc nie było obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Warszawy. Dziś już jest i to też jest nasze wspólne osiągnięcie - zwrócił uwagę.

ZOBACZ: Defilada na Wisłostradzie w Święto Wojska Polskiego. Co pokazało MON?

Przekazał także, są już w Polsce pierwsze wyrzutnie HIMARS. - Wkrótce będą samoloty F-35. (...). W 2021 r. zamówiliśmy czołgi Abrams. Pierwsze egzemplarze już są. Do czołgów Abrams dodamy jeszcze śmigłowce uderzeniowe Apache. Tydzień temu byłem w Stanach Zjednoczonych, podpisałem pierwszą z szeregu umów offsetowych towarzyszących zamówieniu dla Wojska Polskiego - 96 śmigłowców uderzeniowych Apache - poinformował szef resortu obrony.

Dodał, że wzmacniamy także nasze wojsko poprzez zamówienia w Korei Południowej. - Mamy już czołgi K2, mamy armatohaubice K9, mamy samoloty FA-50 - wymieniał.

"Nigdy w historii Wojska Polskiego tylu przyszłych oficerów nie składało przysięgi..."

Podczas uroczystości odczytano także list od premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu podkreślił w liście, że ubiegłoroczny atak na Ukrainę i brutalna wojna tocząca się od kilkunastu miesięcy za wschodnią granicą pokazały dobitnie, że Polska musi być gotowa do odparcia potencjalnego zagrożenia, do stawienia czoła przeciwnikowi, który za nic ma standardy europejskiej cywilizacji i używa siły wobec swych sąsiadów oraz wszystkich, którzy odrzucają jego imperialistyczną ideologię i wizję porządku światowego.

"Nasz kraj od lat ostrzegał Europę przed putinowskim imperializmem. Wielu przywódców zachodniego świata pozostawało jednak głuchych na te ostrzeżenia. Do dzisiaj nie brak takich, którzy nie rozumieją i bagatelizują skalę zagrożeń, jakie niesie rosyjska agresja. My nie możemy sobie pozwolić na tak nieodpowiedzialną postawę. Dlatego Polska sukcesywnie podwyższa nakłady na obronność, rozbudowuje swój arsenał i liczebność armii" - podkreślił. "Cieszę się, że te działania spotykają się ze zrozumieniem całego społeczeństwa i znajdują odzew w sercach młodych ludzi, którzy tak licznie stawiają się na służbę ojczyźnie w szeregach Wojska Polskiego. W tym gronie jesteście również wy, drodzy podchorążowie akademii wojskowych, którzy złożyliście dzisiaj przysięgę na wierność Rzeczypospolitej. Jestem wam za to ogromnie wdzięczny" - dodał.

Zwracając się do podchorążych powiedział: "Od dzisiaj jesteście na służbie Rzeczypospolitej i musicie udźwignąć wspaniałe i bogate dziedzictwo, jakie niesie mundur polskiego żołnierza".

"Szkoląc się w wojskowych akademiach, szykujecie się do swoich profesjonalnych zadań, które będziecie wypełniać w szeregach nowoczesnej armii. Ale jednocześnie przygotowujecie się również do tego, by przyjąć w przyszłości szlify oficerskie i stać się elitą Wojska Polskiego" - wskazał szef rządu.

Premier życzył też podchorążym, aby ich służba pisana była zawsze pięknymi zgłoskami, była przykładem patriotyzmu i miłości do Polski.

Minister Błaszczak podczas uroczystości wyróżnił podchorążych, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas szkolenia podstawowego.

Rozpoczynają służbę wojskową na zasadach wprowadzonych Ustawą o obronie Ojczyzny

Studenci przyjęci na studia wojskowe w roku akademickim 2023/2024 rozpoczną służbę wojskową na zasadach wprowadzonych Ustawą o obronie Ojczyzny. Kształcenie na pierwszym roku studiów będą realizować jako żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a od drugiego roku zyskają status żołnierzy zawodowych. Znacząco wzrośnie również wynagrodzenie. Od pierwszego roku studiów będą otrzymywać 100 proc. najniższego uposażenia żołnierzy zawodowych (w 2023 r. kwota ta wynosi 4960 zł). Z każdym kolejnym rokiem studiów wysokość miesięcznego wynagrodzenia będzie systematycznie wzrastać i zależeć od roku nauki i posiadanego stopnia wojskowego.

Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego to największa uczelnia wojskowo-cywilna w kraju, przygotowująca przyszłe kadry inżynierskie i dowódcze dla wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP i gospodarki narodowej.

Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki jest uczelnią wojskową, która kształci wykwalifikowane kadry dowódcze na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a także przygotowuje absolwentów studiów cywilnych do pracy w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem i obronnością państwa oraz prowadzi działalność naukową ukierunkowaną na rozwój potencjału obronnego kraju.

Lotnicza Akademia Wojskowa to jedyna uczelnia w Polsce kształcąca kandydatów na pilotów wojskowych. Prawie stuletnia tradycja szkoły, bogata historia dęblińskich asów biorących udział w walkach na wszystkich frontach II wojny światowej w połączeniu z nowoczesną infrastrukturą i unikatową ofertą szkoleniową to największe atuty LAW.

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte kształci kandydatów na żołnierzy zawodowych oraz studentów cywilnych z kraju i zagranicy. Ponad 100 lat tradycji, historii i wychowania na wartościach patriotycznych z nowoczesną bazą dydaktyczną i zapleczem wykwalifikowanej kadry akademickiej daje możliwości kształcenia najlepiej przygotowanych do służby oficerów MW, jak i dla potrzeb całych Sił Zbrojnych.

Defilada wojskowa w Warszawie
Defilada wojskowa w Warszawie TVN24

Autorka/Autor:pop

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Z okazji 33. rocznicy Dnia Niepodległości Ukrainy w różnych miastach w Polsce odbywają się uroczystości z nią związane. W Warszawie przy siedzibie Ukraińskiego Domu odśpiewano hymn Ukrainy.

Dzień Niepodległości Ukrainy. Odśpiewali hymn

Dzień Niepodległości Ukrainy. Odśpiewali hymn

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tragicznym wypadku przy ulicy Vogla zginęły trzy osoby. Śledztwo jest już na końcowym etapie. Jak ustalono, kierowca pędził przez teren zabudowany obok ścieżki pieszo-rowerowej nawet 170 km/h. Mieszkańcy zbierają podpisy z apelem do władz miasta i policji o pilne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na tej ulicy. - Nie chcemy kolejnej tragedii - mówi nam radna KO i inicjatorka akcji Urszula Włodarska-Sęk.

Uderzyli w drzewo, auto stanęło w płomieniach. Trzy osoby zginęły. Biegli wyliczyli prędkość

Uderzyli w drzewo, auto stanęło w płomieniach. Trzy osoby zginęły. Biegli wyliczyli prędkość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowieckie) zatrzymali 28-latka podejrzanego o spowodowanie wypadku. Lista przewinień mężczyzny jest długa. Miał on uciec z miejsca zdarzenia i nie udzielić pomocy drugiemu kierującemu. Badanie wykazało, że był kompletnie pijany i dodatkowo prowadził auto mimo cofniętych uprawnień.

Spowodował wypadek, nie pomógł rannemu i uciekł. Miał cztery promile

Spowodował wypadek, nie pomógł rannemu i uciekł. Miał cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowanie przeciw Grzegorzowi Braunowi w sprawie zgaszenia świec chanukowych w Sejmie jeszcze potrwa. Trwa realizacja składanych wciąż przez europosła wniosków dowodowych. Ponadto prokuratura powołała biegłego z zakresu judaistyki, który ma ocenić m.in. czy świecznik chanukowy "jest przedmiotem czci religijnej". 

Sprawa Grzegorza Brauna. Biegły oceni, "czy świecznik chanukowy jest przedmiotem czci"

Sprawa Grzegorza Brauna. Biegły oceni, "czy świecznik chanukowy jest przedmiotem czci"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby zamknęły ruch na skrzyżowaniu Świętokrzyskiej i Jasnej na ponad godzinę po tym, jak zapalił się tam samochód osobowy. Wielu przechodniów zatrzymywało się, by nagrywać zdarzenie. Strażnicy miejscy musieli ich odsuwać.

Spod maski auta wydobywały się płomienie. Groźny pożar w centrum

Spod maski auta wydobywały się płomienie. Groźny pożar w centrum

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Betoniarka zderzyła się z radiowozem w piątek po południu w Dolince Służewieckiej. 8 policjantów trafiło do szpitali. - Są potłuczeni, dwóch z nich mocniej ucierpiało - poinformował asp. Kamil Sobótka z biura prasowego stołecznej policji.

Betoniarka wjechała w radiowóz. Ośmiu policjantów rannych

Betoniarka wjechała w radiowóz. Ośmiu policjantów rannych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy rejsu łodziami flisackimi po Wiśle z Gdańska do Warszawy utknęli na mieliźnie w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Ratownicy przetransportowali na brzeg pięć osób, w tym 9-latkę. Nikomu nic się nie stało. 

Akcja ratunkowa na Wiśle. Łodzie wpłynęły na mieliznę

Akcja ratunkowa na Wiśle. Łodzie wpłynęły na mieliznę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała w piątek nowe ustalenia w sprawie wypadku, do którego doszło w czerwcu na ulicy Puławskiej. Kierowca bmw, który po zderzeniu z toyotą wjechał w grupę pieszych i dachował, był pod wpływem kokainy. - Michałowi C. zostanie postawiony zarzut prowadzenia samochodu pod wpływem środka odurzającego - informuje nas rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Piotr Skiba.

BMW po zderzeniu z toyotą wjechało w grupę pieszych. "Kierowca był pod wpływem kokainy"

BMW po zderzeniu z toyotą wjechało w grupę pieszych. "Kierowca był pod wpływem kokainy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie wydał zgody na organizację SBM FFestivalu 2024 na terenie Akademii Wychowania Fizycznego, która mieści się w dzielnicy Bielany. "Jest wysoce prawdopodobne, że koniec sierpnia upłynie na Bielanach w spokoju" - skomentował w mediach społecznościowych burmistrz Grzegorz Pietruczuk. Organizator może odwołać się od decyzji prezydenta stolicy. SBM FFestival to największa muzyczna impreza hip-hopowa w Polsce. 

SMB FFestival 2024 prawdopodobnie nie odbędzie się na AWF. To decyzja prezydenta

SMB FFestival 2024 prawdopodobnie nie odbędzie się na AWF. To decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Dwaj bracia w wieku 51 i 41 lat zostali tymczasowo aresztowani w związku ze śledztwem w sprawie śmiertelnego pobicia 67-latka z powiatu ostrołęckiego. Ciało mężczyzny znaleziono w wodzie. Służby początkowo podejrzewały, że utonął, jednak po dokonaniu oględzin zwłok śledczy zauważyli ślady pobicia. 

Ciało mężczyzny znaleziono w wodzie. Policja aresztowała dwóch braci

Ciało mężczyzny znaleziono w wodzie. Policja aresztowała dwóch braci

Źródło:
PAP/KMP w Ostrołęce

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w Mławie. 40-latka wjechała samochodem w budynek tamtejszej prokuratury rejonowej. Nikomu nic się nie stało. Kierująca tłumaczyła policjantom, że pomyliła sprzęgło z gazem. 

Wjechała w budynek prokuratury. "Pomyliła sprzęgło z gazem" 

Wjechała w budynek prokuratury. "Pomyliła sprzęgło z gazem" 

Źródło:
PAP/KPP w Mławie

Autobus, tramwaj i samochód osobowy zderzyły się w piątek po południu na warszawskiej Woli. Do szpitala trafiła jedna osoba, jednak policjanci zastrzegają, że prawdopodobnie nie w efekcie zderzenia. Jak przekazała policja, nie ma już utrudnień w ruchu.

Zderzenie tramwaju z autobusem. "Mężczyzna zasłabł za kierownicą"

Zderzenie tramwaju z autobusem. "Mężczyzna zasłabł za kierownicą"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpoczyna się kolejny etap budowy przejścia i przejazdu przez Wisłostradę. W sobotę drogowcy zamkną fragment Karowej. Utrudnienia dotkną kierowców, rowerzystów i pieszych. Dwie linie autobusowe nie dojadą do pętli na Mariensztacie.

Wytyczają przejście przez Wisłostradę. Na razie zamknięcie Karowej i objazdy

Wytyczają przejście przez Wisłostradę. Na razie zamknięcie Karowej i objazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci rozwiązali sprawę rozboju, do którego doszło w zeszły piątek na Targówku. Kasjerka jednego ze sklepów została sterroryzowana przez dwójkę klientów. Zatrzymano dwie osoby.

"Wtargnął za ladę, obezwładnił pracownicę, jego wspólniczka opróżniła kasę"

"Wtargnął za ladę, obezwładnił pracownicę, jego wspólniczka opróżniła kasę"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Duże utrudnienia na trasie S2 w okolicy węzła Konotopa. Zderzyły się dwa pojazdy, jedna osoba ucierpiała.

Zderzenie tira i auta dostawczego. Jedna osoba była zakleszczona

Zderzenie tira i auta dostawczego. Jedna osoba była zakleszczona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca ciężarówki przewożący koparkę zniszczył sieć trakcyjną na Woli. Tramwaje kursujące przez rondo Tybetu skierowano na objazdy. Uruchomiono autobusową linię zastępczą.

Przewoził koparkę, zerwał sieć trakcyjną, zablokował tramwaje

Przewoził koparkę, zerwał sieć trakcyjną, zablokował tramwaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wróciło kilkadziesiąt z 1773 maków, które zasadzono w przeddzień święta Wojska Polskiego na placu Piłsudskiego, a powyrywane dzień po obchodach. O ich zwrot na miejsce prosili organizatorzy akcji.

"Bardzo cieszymy się, że chociaż niewielka część maków wróciła"

"Bardzo cieszymy się, że chociaż niewielka część maków wróciła"

Źródło:
PAP

Policja z warszawskiego Śródmieście informuje o zatrzymaniu siedmiu osób podejrzanych o oszustwa. - Wynajmowali samochody, po czym podrabiali do nich dokumenty i sprzedawali po zaniżonych cenach na platformach ogłoszeniowych w sieci - opisują proceder śródmiejscy policjanci.

Policja: wypożyczali auta, podrabiali dokumenty, sprzedawali po zaniżonych cenach

Policja: wypożyczali auta, podrabiali dokumenty, sprzedawali po zaniżonych cenach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na krajowej "pięćdziesiątce", w miejscowości Radzyminek, doszło do potrącenia 14-letniego rowerzysty. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Chłopiec trafił do szpitala.

Kierowca ciężarówki potrącił 14-letniego rowerzystę. Chłopiec w ciężkim stanie trafił do szpitala

Kierowca ciężarówki potrącił 14-letniego rowerzystę. Chłopiec w ciężkim stanie trafił do szpitala

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Nie zakończył się proces w sprawie napadu na konwojenta w grudniu 2021 roku i kradzieży ponad 2,8 miliona złotych. Wyznaczono termin kolejnej rozprawy. Powodem był wniosek prokuratora o przesłuchanie nowego świadka - żony jednego z dwóch oskarżonych. W śledztwie prowadzonym aktualnie przez płocką prokuraturę, w ramach którego Anna J. została tymczasowo aresztowana, pojawić się miały wątki mogące mieć związek ze sprawą, której dotyczy proces.

Napad na konwojenta i kradzież 2,8 miliona złotych. Pojawiły się "wątki mogące mieć związek ze sprawą"

Napad na konwojenta i kradzież 2,8 miliona złotych. Pojawiły się "wątki mogące mieć związek ze sprawą"

Źródło:
PAP

W związku z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącym wykrycia wirusa Gorączki Zachodniego Nilu w próbkach pobranych od martwych ptaków na terenie Warszawy, miasto wdrożyło procedurę reagowania.

Ptaki chorują. Miasto wdrożyło procedurę reagowania

Ptaki chorują. Miasto wdrożyło procedurę reagowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bez prawa jazdy, za to z blisko dwoma promilami alkoholu w organizmie wsiadła za kierownicę auta. Uderzyła w słup z kamerami monitoringu. Pasażerowie wysiedli, obejrzeli, co się stało i wszyscy odjechali.

Cofała, uderzyła w słup, zniszczyła monitoring i odjechała. Była pijana i nie posiada prawa jazdy

Cofała, uderzyła w słup, zniszczyła monitoring i odjechała. Była pijana i nie posiada prawa jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska drogówka wzięła pod lupę przewoźników. W środę w wyznaczonych godzinach zrealizowała działania prewencyjno-kontrolne "Przewozy 2024".

Dwóch pijanych, jeden bez prawa jazdy i 29 mandatów. Kontrolowali przewoźników

Dwóch pijanych, jeden bez prawa jazdy i 29 mandatów. Kontrolowali przewoźników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek i sobotę, 23-24 sierpnia, na lotnisku na Bemowie odbędą się koncerty Męskiego Grania. Urzędnicy ostrzegają: po zakończeniu koncertów autobusy mogą zostać skierowane na objazdy. Obiecują też dodatkowe kursy metra.

Męskie Granie na Bemowie. Jak najwygodniej dojechać?

Męskie Granie na Bemowie. Jak najwygodniej dojechać?

Źródło:
PAP

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w miejscowości Lipówki pod Pilawą. Kierowca wyszedł z kabiny ciężarówki w związku z awarią koła. Potrącił go kierujący innym autem ciężarowym. Mężczyzna zginął na miejscu.

Wyszedł z auta, by sprawdzić koło. Zginął

Wyszedł z auta, by sprawdzić koło. Zginął

Źródło:
PAP