Koniec prac w alei Jana Pawła II. Węższa dla kierowców, dostępna dla pieszych i rowerzystów

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Aleja Jana Pawła II po przebudowie
Aleja Jana Pawła II po przebudowieArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/7
Konferencja po przebudowie alei Jana Pawła II

Piesi nie muszą już schodzić do przejścia podziemnego, żeby dostać się na przystanki tramwajowe przy rondzie Czterdziestolatka. W piątek aleja Jana Pawła II została oddana do użytku po przebudowie. Przy tej okazji prezydent Rafał Trzaskowski opowiadał o kolejnych zmianach w centrum. Zapewniał, że wkrótce czekają nas zmiany na placu Pięciu Rogów i Marszałkowskiej. Powtórzył też obietnicę wytyczenia zebr wokół ronda Dmowskiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Prace w alei Jana Pawła II ruszyły w maju. Na odcinku od ronda ONZ do ronda Czterdziestolatka drogowcy zwęzili ją z pięciu do trzech pasów w obu kierunkach. Po obu stronach ulicy powstały szerokie na trzy metry drogi dla rowerów i szersze chodniki, wyłożone lastryko. Jedną z najbardziej wyczekiwanych zmian było stworzenie naziemnych przejść dla pieszych na rondzie Czterdziestolatka. Pasy wytyczono przez aleję Jana Pawła II, przy przystankach tramwajowych, a także w Alejach Jerozolimskich po stronie zachodniej. Trzecie przejście powstało przy skrzyżowaniu Chałubińskiego i Nowogrodzkiej. Jedynym brakującym jest zebra przecinająca Aleje Jerozolimskie po stronie wschodniej, czyli na wysokości hotelu Marriott.

W alei przybyło zieleni: posadzono 35 lip holenderskich, dwa dęby, ponad pięć tysięcy krzewów, żywopłotów i bylin. Przybyło tysiąc trzysta metrów kwadratowych trawników. Pojawiły się też elementy małej architektury: ławki, kosze i stojaki rowerowe.

- Tak jak zapowiadaliśmy, mamy wreszcie pasy naziemne w samym centrum miasta. Oczywiście cała ulica zmieniła swój charakter. Jest przyjazna dla wszystkich: dla kierowców, pieszych i rowerzystów – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent Rafał Trzaskowski. Jak zauważył, łatwiej będzie także osobom z niepełnosprawnościami.

Zdaniem radnego Piotra Żbikowskiego z Koalicji Obywatelskiej mieszkańcy docenią efekty przebudowy, a kierowcy przekonają się, że nie doprowadziło to do ograniczenia przepustowości. - Kierowcy obawiali się, że po zwężeniu z pięciu do trzech pasów ruchu aleja Jana Pawła II czy Chałubińskiego przestaną być drożne, jak widać nic takiego się nie dzieje - przekonywał.

- Ta inwestycja, która jest częścią tego dużego projektu zmiany centrum Warszawy, w marcu była zagrożona. Radni Prawa i Sprawiedliwości próbowali nie dopuścić do finansowania tego przedsięwzięcia – przypomniał.

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski dziękował wykonawcy inwestycji oraz swoim pracownikom, bo "w czasach pandemii udało się ten remont przeprowadzić bardzo sprawnie". - Cieszę się, że przez pół roku ulica przeszła ze standardów azjatyckich na zachodnioeuropejskie - zaznaczył.

"W przeciągu najbliższych dni podpisujemy umowę na plac Pięciu Rogów"

Prezydent przekonywał, że przebudowa alei Jana Pawła II to dopiero początek zmian w centrum. - Zgodnie z zapowiedziami w przeciągu najbliższych dni podpisujemy umowę na plac Pięciu Rogów. Zmieni się również ta część miasta, uzyskamy przestrzeń przyjazną przede wszystkim dla warszawianek i warszawiaków. Pasaż dla pieszych i rowerzystów, więcej zieleni, tamtędy będzie jeździł też autobus, ale wszystko będzie w jednym poziomie. Dokładnie tak, jak robi się to w nowoczesnych miastach Europy - mówił.

Przypomnijmy, że pierwsze przymiarki do zmian na placu Pięciu Rogów sięgają jesieni 2015 roku. Wiosną 2018 roku drogowcy zaprezentowali koncepcję zmian. Parę miesięcy później ruszyły prace archeologiczne, w trakcie których wykonawca odkrył, że przebieg podziemnych sieci nie pokrywa się z miejskimi mapami. Gdy w czerwcu radni przyznali środki na rozpoczęcie przebudowy, ratusz zapowiadał jej rozpoczęcie jeszcze w tym roku. Jesienią przeciągnął się jednak wybór wykonawcy, bo ZDM postanowił unieważnić najniższą ofertę w postępowaniu przetargowym. Składająca ją spółka odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej, a sprawa rozstrzygnęła się dopiero pod koniec listopada.

Powstanie ścieżka rowerowa na Marszałkowskiej

- Tych zapowiedzi było mnóstwo, ale wreszcie przystępujemy do ich realizacji. Rozpisaliśmy przetarg na budowę drogi rowerowej wzdłuż Marszałkowskiej - poinformował Trzaskowski.

O szczegółach tego projektu opowiedział nam rzecznik ZDM Mikołaj Pieńkos. - Chodzi o fragment między Świętokrzyską a rondem Dmowskiego, po stronie placu Defilad. Ogłosiliśmy już przetarg wykonawczy, na budowę będzie sześć miesięcy od daty podpisania umowy - sprecyzował. - W połowie przyszłego roku ścieżka będzie wybudowana, a to pozwoli nam płynnie przejść do wyznaczania zebr wokół ronda Dmowskiego. Tutaj zatwierdzamy projekt, to ostatnie formalności. Na wiosnę ogłosimy przetarg na prace budowlane - zapowiedział Pieńkos.

W planach jest dalsze przedłużanie ścieżki w stronę placu Bankowego, ale tu na razie bez konkretów i terminów.

Naziemne przejścia na rondzie Dmowskiego

- Tak jak zapowiadałem, mamy wszystkie uzgodnienia co do pasów na rondzie Dmowskiego, więc miejmy nadzieję, że te prace zaczną się jak najszybciej, że będzie przetarg i będziemy mogli doprowadzić do tego, że rondo Dmowskiego będzie wyglądało jak rondo Czterdziestolatka - oznajmił prezydent.

Zamiar wytyczenia zebr na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z rondem Dmowskiego pojawił się już sześć lat temu. Urzędnicy stwierdzili w pewnym momencie, że jest to niemożliwe, ale w 2018 roku pomysł powrócił. W grudniu ubiegłego roku prezydent obiecywał, że przejścia na wysokości ulic Widok i Nowogrodzkiej w osi Marszałkowskiej powstaną w 2020. Od tamtej pory inwestycja łapie kolejne opóźnienia, co opisywaliśmy na tvnwarszawa.pl.

W pobliżu ronda Dmowskiego mają powstać cztery przejścia naziemne
W pobliżu ronda Dmowskiego mają powstać cztery przejścia naziemneMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

"Powoli pada mur, jakim są Aleje Jerozolimskie"

O zmianach w centrum związanych z budową naziemnych przejść dla pieszych mówił też w piątek dyrektor ZDM.

- Powoli pada mur, jakim są Aleje Jerozolimskie w centrum miasta. Do oddanych trzy lata temu przejść na wysokości Emilii Plater dokładamy przejścia w rejonie ronda Czterdziestolatka. To, co zapowiadał prezydent, w przyszłym roku stanie się faktem i rondo Dmowskiego zyska dwa przejścia dla pieszych, dzięki czemu ta aleja, jeszcze parę lat temu kompletnie niedostępna, będzie miała na odcinku centralnym cztery naziemne przejścia dla pieszych, przez co uda się scalić tkankę miejską po jej południowej i północnej stronie – zaznaczał.

- W miastach niemieckich, francuskich, Beneluksu czy skandynawskich praktycznie nie wjeżdża się samochodami do centrum. Przed nami pewnie jeszcze trochę czasu, żeby tak się stało, ale idziemy w tym kierunku. Żeby tak się stało, musimy rozwijać sieć komunikacji miejskiej i to się dzieje. Musimy mieć jeszcze więcej linii metra, musimy też wyprowadzać ruchem obwodowym samochody z centrum i to też się dzieje - mówił radny Żbikowski.

I dodał, że jeśli pozwoli na to kondycja finansowa miasta po kryzysie wywołanym pandemią, warto będzie rozpocząć rozmowy o przebudowie ronda Zawiszy. Jak wskazał, jest ono "miejscem korkotwórczym" dla Ochoty i Śródmieścia. - Celem samorządu warszawskiego jest upłynnienie i uspokojenie ruchu w centrum i dziś zrobiliśmy poważny krok na tej drodze - zapowiadał. - Zakładając, że będzie się rozwijać komunikacja miejska, jedno i drugie kryterium będzie spełnione, czyli stopniowe przerzucanie ruchu kołowego na dalsze obszary miasta z większym wykorzystaniem ruchu obwodowego i komunikacji miejskiej - wyjaśnił. 

- Te zapowiedzi, że centrum miasta się zmienia, będą przez te najbliższe trzy lata realizowane - zapewniał Rafał Trzaskowski. - To jeden z najważniejszych priorytetów. Wszyscy wiemy, jak długo to trwało i jak długo zmieniało się rzeczywistość, żeby móc zmieniać otoczenie Pałacu Kultury i Nauki. Ale na szczęście zaczynamy i miejmy nadzieję, że za trzy lata centrum będzie wyglądało zupełnie inaczej - podsumował.

Naziemne przejścia przy rondzie CzterdziestolatkaUM

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Aż 11 ulic na Saskiej Kępie przejdzie doraźne remonty podczas tegorocznych wakacji - zapowiedział dyrektor stołecznego Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski. Wymiana nawierzchni oraz prace brukarskie są związane z przygotowaniami do wprowadzenia w tym rejonie strefy płatnego parkowania.

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie. 11 ulic do remontu

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie. 11 ulic do remontu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaplanowane na poniedziałek wybory na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie mogły się odbyć, gdyż stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa - napisał w oświadczeniu obecny rektor uczelni, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Decyzja miała zostać podjęta zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, będącego organem nadzoru uczelni. Innego zdania są pracownicy uniwersytetu, którzy twierdzą, że rektor stara się uniemożliwić przeprowadzenie wyborów. Zapowiadają protest.

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Źródło:
PAP

W samochodzie zaparkowanym przy ulicy Mołdawskiej na Ochocie wybuchł pożar. Ogień objął też drugie auto.

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wilanowie doszło do kolizji auta osobowego ze słupem sygnalizacji świetlnej. Kierowca opuścił samochód jeszcze przed przybyciem służb.

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z 18 na 19 maja odbędzie się Noc Muzeów. To będzie jubileuszowa, 20. edycja tego popularnego wśród mieszkańców stolicy wydarzenia.

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP