Na stacji Bródno, na wysokości bloku położonego przy Kondratowicza 19, na głębokości około 15 metrów odkryto wśród mas piasku rzecznego czaszkę najprawdopodobniej prażubra. - To górna część czaszki z dwoma rogami – opisuje Karolina Gałecka.
Jak podaje ratusz, rozpiętość rogów zwierzęcia to 90 centymetrów. - Maksymalna rozpiętość rogów współczesnych żubrów to 70-80 centymetrów, zaś u prażubra wynosiła ona średnio od 100 do 120 centymetrów. Odkryty fragment czaszki należał więc najpewniej do osobnika stosunkowo młodego – mówi rzeczniczka.
Kości prażubra i mamuta na Zaciszu
Z kolei na stacji Zacisze w trakcie prac na poziomie –2 (na głębokości około dziewięciu metrów) odkryto dwa dobrze zachowane kręgi oraz kilka drobnych fragmentów kości. Szczątki pochodzą prawdopodobnie od prażubra bądź tura. - Na tej samej stacji wydobyto też fragmenty ciosu ssaka słoniowatego - mamuta bądź słonia leśnego. Zwierzęta te żyły na terenie Polski w plejstocenie, czyli epoce lodowcowej – przekazuje Karolina Gałecka.
Szczątki trafiły do Państwowego Muzeum Archeologicznego, gdzie zostały zabezpieczone. Badacze ustalają teraz, do jakiego gatunku należał cios. - Jest to jeden z największych znanych ciosów – w obwodzie ma około 51 centymetrów, co oznacza, że było to starsze zwierzę – twierdzi przedstawicielka ratusza.
Słoń leśny na Woli
Nie są to pierwsze takie znaleziska podczas budowy II linii metra. W 2018 roku przy stacji Płocka na Woli odnaleziono duże fragmenty szkieletu słonia leśnego. Znalezisko ma 115-132 tys. lat. Jak ustalili badacze, zwierzę miało ponad cztery metry wysokości i ważyło aż siedem ton.
Odkrycie na budowie metra. "Kości sprzed 100 tysięcy lat"
Autorka/Autor: kz/r
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: um