"Nigdy więcej wojny!". W polskich miastach protestują przeciwko agresji Rosji na Ukrainę

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Manifestujący poszli przed Ambasadę Rosji
Manifestujący poszli przed Ambasadę Rosji TVN24
wideo 2/4
Manifestujący poszli przed Ambasadę Rosji TVN24

W Warszawie odbyła się kolejna manifestacja solidarności z Ukrainą. Zgromadziło się kilkaset osób. Manifestujący przeszli z Krakowskiego Przedmieścia przed ambasadę Rosji. Podobne zgromadzenia przeciwko rosyjskiej agresji organizowane są również w innych miastach Polski, między innymi w Poznaniu, Gdańsku i Gdyni.

Warszawski protest rozpoczął się o godzinie 12 na Krakowskim Przedmieściu. Uczestnicy spotkali się przed bramą wejściową na Uniwersytet Warszawski. - Zgromadziło się kilkaset osób, to głównie młodzi ludzie. Mają ze sobą flagi Ukrainy - relacjonował Tomasz Zieliński z tvnwarszawa.pl, który jest na miejscu.

Jak dodał, manifestujący przynieśli transparenty z napisami: "Wolna Ukraina", "Stop war", "Będzie trzeba, to pojadę na wojnę".

"Jesteśmy teraz głosem naszych chłopaków"
"Jesteśmy teraz głosem naszych chłopaków"TVN24

"Jesteśmy za spokojem w Ukrainie"

Około godziny 13 protestujący ruszyli w stronę ambasady Rosji trasą: Krakowskie Przedmieście - palma - ambasada USA - ambasada Rosji. Organizatorzy zapowiadali, że na trasie manifestacja zatrzyma się przed budynkiem Polskiej Grupy Energetycznej, Sejmem oraz ambasadą Stanów Zjednoczonych

- Jesteśmy za spokojem w Ukrainie i za spokojną Europą. Jestem Ukrainką, moja rodzina jest na Ukrainie. Codziennie modlę się przed snem, żeby u nich było wszystko w porządku. Żeby byli cali - mówiła reporterce TVN24 jedna z protestujących.

- Codziennie jesteśmy w stresie, codziennie płaczemy, ale trzymamy się. Musimy się trzymać. Jesteśmy teraz głosem naszych chłopaków, którzy siedzą w schronach i nie mogą mówić - dodała.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

"Nigdy więcej wojny!"

Demonstracja solidarności z Ukrainą pod hasłem "Nigdy więcej wojny!" jest odpowiedzią na apel o wsparcie od młodych Ukraińców i Ukrainek. Aktywistki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zainicjowały mobilizację, aby dokładnie tydzień od początku wojny przekazać mocne wezwanie do pokoju od młodych ludzi.

Demonstracje odbędą się w prawie 60 miejscach na całym świecie.

"Dokładnie tydzień po wybuchu wojny w Ukrainie, strajkujemy w całej Polsce i na całym świecie solidarnie z Ukrainą. Chcemy zebrać się tłumnie i żądać zakończenia działań wojennych, dołączenia Ukrainy do Unii Europejskiej i końca paliw kopalnych (ropy, gazu, węgla), które w bardzo znacznym stopniu sfinansowały rosyjskie zbrojenia, przyczyniając się do inwazji" - piszą w facebookowym opisie wydarzenia organizatorzy.

"Studenci i studentki, uczniowie i uczennice oraz ludzie pracujący - zatrzymujemy naszą codzienność, by zwrócić uwagę na potrzebę pilnych, zdecydowanych działań wobec brutalności Putina i nierównej wojny, która nie powinna nigdy się wydarzyć" - dodają.

Zobacz również: W obliczu wojny. Informacje i porady dla uchodźców i osób, które chcą pomóc

Protesty w polskich miastach

Przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zebrali się między innymi w Poznaniu na placu Mickiewicza. - Jeszcze miesiąc temu planowaliśmy z naszymi przyjaciółkami i przyjaciółmi z Ukrainy narrację globalnego strajku, bo wszystkim nam zależy na tym samym: końcu opresyjnych systemów opartych na paliwach kopalnych, końcu wykorzystywania ludzi dla własnych profitów. To, z czym się dziś mierzymy, jest działaniem egocentrycznego człowieka, dla którego życie zwykłych ludzi się nie liczy - mówiła Katarzyna Niemier z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Jej zdaniem, inne kraje finansowały przez lata Rosję poprzez kupowanie od niej paliw kopalnych. Jak wyjaśniała, gdyby odeszły od nich na rzecz ekologicznych źródeł energii, być może rosyjska gospodarka wyglądałaby dziś zupełnie inaczej, co mogłoby zapobiec wybuchowi konfliktu zbrojnego.

Manifestacja poparcia dla Ukrainy w Poznaniu
Manifestacja poparcia dla Ukrainy w PoznaniuTVN24

W planach na czwartek są też inne proukraińskie wydarzenia i manifestacje. O godzinie 18 na poznańskim placu Wolności rozpoczął się charytatywny koncert pod hasłem "Światło dla Ukrainy". W trakcie wydarzenia wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK) będą zbierać dobrowolne datki do puszek na rzecz uchodźców. Jak przekazali organizatorzy wydarzenia, podczas koncertu wystąpi 14 artystów i artystek związanych z poznańską sceną muzyczną; Małgorzata Ostrowska, Peja, Paluch, Bibobit, Rosalie., Muchy, donGURALesko, Michał Kowalonek, Kasia Wilk, Mezo, Luna, Gonzo oraz Pola Chobot & Adam Baran.

Manifestacja odbyła się także przed gdyńskim magistratem. Gdynianie zebrali się tam, by wyrazić swój sprzeciw wobec wojny oraz zamanifestować poparcie dla Ukrainy i podziw dla bohaterstwa jej obywateli. Swój udział w wydarzeniu zapowiadali między innymi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi i przedstawiciele narodu ukraińskiego oraz białoruskiego.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, w gdyńskiej manifestacji wzięło udział około tysiąca osób. Gdynianie przemaszerowali sprzed magistratu, główną ulicą miasta - Świętojańską, na Plac Kaszubski pod pomnik Antoniego Abrahama. W trakcie manifestacji władze miasta powiadomiły też, że w czwartek na nadzwyczajnej sesji rady miasta samorządowcy zerwali współpracę z rosyjskimi Kaliningradem i Rybińskiem oraz białoruskimi Baranowiczami.

Protest przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę zorganizowano także w Gdańsku. Manifestanci zebrali się przed Rosyjskim Domem w Gdańsku przy ulicy Długiej.

Czytaj również: Jak pomóc uchodźcom? Lista organizacji i zbiórek

Oglądaj TVN24 w internecie:

Autorka/Autor:kz,kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl