Trzaskowski: będziemy kontynuować program in vitro do momentu, kiedy to będzie potrzebne

Warszawa finansuje program in vitro (zdj. ilustracyjne)
Trzaskowski o refundacji in vitro w Warszawie
Źródło: TVN24

2100 dzieciaków urodzonych - to jest jeden z największych punktów do dumy. Będziemy kontynuować program in vitro do momentu, kiedy to będzie potrzebne - zapewniał w czwartek w "Faktach po Faktach" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

- Nie wykluczam tego, że będziemy mieć program rządowy i samorządowy wspierający. Bo mamy naprawdę co robić - mówił Trzaskowski.

Przypomniał też o tym, że w Warszawie powstał Instytut Zdrowia Kobiet, gdzie opiekę otrzymują "dziewczyny, a później kobiety". - Zajmujemy się nimi od samego początku - od momentu kiedy dziewczyna podejmuje decyzję o zajściu w ciążę, później prowadzenie ciąży. Aż do czasu, kiedy kobieta staje się seniorką - podkreślił.

Trzaskowski: pomagamy kobietom
Trzaskowski: pomagamy kobietom
Źródło: TVN24

Prezydent Warszawy dodał, że jeżeli się okaże, że "nie będzie potrzeby kontynuowania programów samorządowych, bo zrobi to rząd, to miasto będzie miało więcej pieniędzy, by wspierać dziewczyny i kobiety". - Bo jest to dla nas absolutny priorytet - zastrzegł.

Więcej pieniędzy w Warszawie na program in vitro

Warszawski program in vitro zakłada dofinansowanie procedur zapłodnienia pozaustrojowego, ochrony płodności dla kobiet przed leczeniem nowotworów oraz wykładów dla młodzieży dotyczących zapobiegania i leczenia niepłodności.

Z dofinansowania procedur zapłodnienia pozaustrojowego może skorzystać około 1800 par rocznie, a jedna para ma prawo do maksymalnie trzech prób zapłodnienia. Umowy z miastem podpisało osiem klinik. Na leczenie mogą zapisywać się pary małżeńskie lub partnerskie, które mieszkają w Warszawie od co najmniej dwóch lat.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Warszawski program in vitro: urodziło się półtora tysiąca dzieci W październiku 2022 r. Rada Warszawy przyjęła uchwałę o uruchomieniu nowej edycji programu na kolejne trzy lata. Zwiększono też budżet programu z 33 do ponad 40 milionów złotych.

Obywatelski projekt ustawy o refundacji in vitro

W Sejmie odbyło się w środę pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o refundacji in vitro. Przedstawiła go posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska. Wskazała, że gdy zbierano podpisy pod obywatelskim projektem "Tak dla in vitro", obiecywano, że prędzej czy później ustawa wejdzie w życie.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Wielka chwila" w Sejmie, kilkudziesięciu mówców i przeprosiny za słowa Brauna

Zgodnie z obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych minister zdrowia miałby opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. Projekt został złożony w ubiegłej kadencji Sejmu.

W uzasadnieniu wskazano, że "w świetle obecnych danych demograficznych potrzebna jest pluralistyczna, otwarta, wielowątkowa, spokojna i mądra dyskusja nad wsparciem rodziny". Powinna ona obejmować - jak wyliczono - m.in. wsparcie ekonomiczne, socjalne i medyczne, w tym właśnie leczenie niepłodności.

ZOBACZ TAKŻE: Rafał Trzaskowski w "Faktach po Faktach" o tworzeniu rządu przez Mateusza Morawieckiego. 

Trzaskowski o misji Morawieckiego: to jest gra z interesem narodowym
Źródło: TVN24
Czytaj także: