Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że problemem bezpłodności w krajach rozwiniętych dotyczy od 10 do 12 procent populacji. W Polsce, pomimo braku dokładnych badań populacyjnych, odsetek ten jest podobny, a zgodnie z informacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii, problem dotyczy nawet 1,5 mln par.
Miejski program dofinansowania in vitro
- Szacujemy, że w samej Warszawie dotyczy to nawet kilkudziesięciu tysięcy par. W obecnej edycji miejskiej przeznaczyliśmy na program dofinansowania in vitro 33 mln zł. To niemal dwukrotnie więcej niż w poprzedniej edycji - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. - Z obecnej edycji miejskiego programu finansowania zapłodnienia pozaustrojowego skorzystało już ponad cztery tysiące par, a od początku jego trwania urodziło się blisko półtora tysiąca dzieci - dodał.
W ubiegłym roku ratusz informował, że dzięki programowi na świat przyszło 1012 dzieci.
Jak przypomina w komunikacie stołeczny ratusz, warszawski program polityki zdrowotnej wspierający osoby dotknięte niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego został przyjęty przez Radę Warszawy 8 czerwca 2017 roku.
- Warszawskie małżeństwa i pary mogą starać się o dofinansowanie procedury in vitro w wysokości do sześciu tysięcy złotych dla każdej z trzech możliwych prób zapłodnienia pozaustrojowego oraz 3600 złotych w przypadku procedury kriokonserwacji komórek jajowych – tłumaczy Renata Kaznowska, wiceprezydentka Warszawy. I dodaje, że w ramach programu przewidziano dofinansowanie do około 1800 procedur zapłodnienia pozaustrojowego rocznie. Jedna para ma możliwość skorzystania z maksymalnie trzech prób zapłodnienia. W celu realizacji programu umowy z miastem podpisało osiem klinik, do których na leczenie mogą zapisywać się pary, które od co najmniej dwóch lat zamieszkują w Warszawie.
Warunki uczestnictwa w programie
Miasto określa warunki, jakie należy spełnić, aby zakwalifikować się do programu dofinansowania: - w dniu kwalifikacji do programu kobieta powinna mieć: ukończone 25 lat i nie więcej niż 40 lat w przypadku procedury zapłodnienia pozaustrojowego, ukończone 18 lat i nie więcej niż 40 lat w przypadku procedury kriokonserwacji komórek jajowych; - para poddała się wcześniejszemu leczeniu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiada bezpośrednie wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego.
Autorka/Autor: dg/r
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa