Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Budują szkołę dla 1000 dzieci

Najnowsze


Powstanie nowej szkoły podstawowej z przedszkolem dla prawie 1000 uczniów zapowiedziała w poniedziałek prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. To jedna z największych inwestycji oświatowych w Warszawie - podkreśliła.

- To będzie jedna z największych szkół w Warszawie, bo tu będzie się uczyło tysiąc dzieci - powiedziała podczas spotkania z dziennikarzami Gronkiewicz-Waltz. Wbrew temu, co niektórzy mówią, budujemy nowe szkoły. Tam, gdzie jest wymóg sytuacji demograficzny. Bemowo, podobnie jak Białołęka lub Ursus, to takie dzielnice, gdzie wielu młodych ludzi chce mieszkać. Dlatego tutaj potrzeba więcej przedszkoli i więcej szkół - mówiła prezydent Warszawy.

Gotowa we wrześniu 2014 Budowa Słonecznej Szkoły, bo tak będzie nazywać się nowa placówka, rozpoczęła się w maju br., a jej otwarcie zaplanowano na 1 września 2014 r. Będzie się mogło w niej uczyć prawie tysiąc dzieci. Do ich dyspozycji będzie 60 sal dydaktycznych, trzy sale gimnastyczne, szatnie i biblioteka z dwiema czytelniami multimedialnymi. W budynku szkoły powstanie również nowe przedszkole dla 75 dzieci. Dodatkowo dla miłośników sportu zaplanowano boiska sportowe ze sztuczną nawierzchnią, place zabaw dla najmłodszych uczniów i 250 miejsc parkingowych dla rodziców i nauczycieli. Podkreślając, że Warszawa jest miastem edukacji Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że stolica przeznacza 20 proc. swojego budżetu na oświatę. Po transporcie publicznym jest to nasz drugi wydatek. To 2,3 miliarda złotych, to ogromny wydatek - podkreśliła prezydent. Zwróciła uwagę, że w Warszawie do prawie każdej złotówki przekazanej w ramach subwencji oświatowej z budżetu państwa stołeczny magistrat dokłada kolejną z budżetu własnego.

Najwyższy poziom edukacji. W rankingach

Warszawa ma największy system edukacyjny w Polsce - informuje stołeczny magistrat. Podkreśla, że w porównaniu z kilkunastoma największymi polskimi miastami to stolica najwięcej dokłada do edukacji z własnych środków (dodatkowo tyle co wynosi wysokość subwencji oświatowej otrzymywana z budżetu państwa). Dodaje też, że warszawskie szkoły osiągają najwyższe wyniki w kraju w egzaminach zewnętrznych, a miasto zajmuje pierwsze miejsce w rankingach mierzących poziom edukacji w kraju.

PAP/ec