Buspas w Dolinie Służewieckiej. Drogowcy: autobusy nie łapią opóźnień, wożą więcej pasażerów

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Tak obecnie wygląda ruch w Dolinie Służewieckiej w godzinach szczytu (wideo z 23 grudnia 2021)
Tak obecnie wygląda ruch w Dolinie Służewieckiej w godzinach szczytu (wideo z 23 grudnia 2021)
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Tak obecnie wygląda ruch w Dolinie Służewieckiej w godzinach szczytu (wideo z 23 grudnia 2021)Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Jak poinformował Zarząd Dróg Miejskich, dzięki buspasowi wytyczonemu w Dolinie Służewieckiej i alei Sikorskiego autobusy nie spóźniają się i korzysta z nich znacznie więcej pasażerów. Dane dowodzą również, że po otwarciu tunelu obwodnicy ubyło tu samochodów.

W poniedziałek ZDM przedstawił pierwsze podsumowanie zmian, jakie zaszły w ruchu w Dolinie Służewieckiej po wytyczeniu tam buspasa. Jak stwierdzili w informacji opublikowanej w mediach społecznościowych drogowcy, "buspas działa jak w zegarku".

Autobus bez opóźnień

"W Dolinie Służewieckiej, gdzie od stycznia usprawniono poruszanie się komunikacji zbiorowej, autobusy nie notują praktycznie żadnych opóźnień. Wcześniej nie zawsze było to normą" - napisali drogowcy. "Wygląda na to, że zmianę zauważyli i docenili pasażerowie, których jest o ponad połowę więcej" - dodali.

Wpis opatrzono grafiką, z której wynika, że w styczniu z autobusów przejeżdżających codziennie Doliną Służewiecką korzysta o 68 procent więcej pasażerów niż w październiku ubiegłego roku. Z danych zebranych przez Zarząd Transportu Miejskiego wynika, że średnia liczba pasażerów korzystających w dni robocze z przystanków Nowoursynowska i Dolina Służewiecka w obu kierunkach wyniosła w październiku 15 648, natomiast w styczniu - 26 790.

Porównano również średni czas opóźnień na 10 liniach autobusowych kursujących przez Dolinę Służewiecką. W październiku wyniosły one od trzech do 11 minut. Po wytyczeniu buspasa autobusy nie łapią opóźnień.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Dolina Służewiecka po wytyczeniu buspasa ZDM

Mniejszy ruch

Na innej grafice przedstawiono dane dotyczące natężenia ruchu tam w Dolinie Służewieckiej i na moście Siekierkowskim. Wniosek jest prosty - po otwarciu tunelu POW ruch się zmniejszył. "W porównaniu z październikiem w Dolinie w ciągu doby jest aż o 22,5 procent mniej pojazdów. Z kolei na moście Siekierkowskim automatyczny system pomiarowy odnotował ruch mniejszy o 16,6 procent. W obydwu przypadkach jest to blisko 20 tysięcy aut" - podsumowali drogowcy.

W liczbach bezwzględnych przedstawia się to następująco. W październiku mostem Siekierkowskim przejeżdżało średnio ponad 97 tysięcy pojazdów dziennie, a w styczniu było ich około 82 tysięcy. Doliną Służewiecką w październiku jeździło 82 tysiące aut, a w styczniu samochodów było 63 tysiące.

Natężenie ruchu w Dolinie Służewieckiej i na moście SiekierkowskimZDM

Grafiki odnoszące się do buspasa w Dolince Służewieckiej zamieścił na swoim Facebooku również wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Jak zaznaczył, zaraz po uruchomieniu buspasa miasto rozpoczęło liczenie pasażerów i czasu przejazdu autobusów. "W porannym i popołudniowym szczycie realizujemy kolejno 41 i 38 kursów na godzinę w jednym kierunku" - poinformował Olszewski. Zaznaczył, że grafika przedstawia dane z początku ubiegłego tygodnia.

Były głosy krytyczne

Dwukilometrowy buspas w Dolinie Służewieckiej i alei Sikorskiego działa od ubiegłego poniedziałku. Jego uruchomienie było możliwe dzięki otwarciu tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy na Ursynowie, który przejął znaczną część ruchu z tej trasy. Buspas działa na obu jezdniach na odcinku od Nowoursynowskiej do Sobieskiego. Decyzję o jego wytyczeniu ratusz podjął błyskawicznie. Udogodnienie dla pasażerów komunikacji miejskiej powstało nieco ponad dwa tygodnie po otwarciu tunelu.

Decyzja ratusza spotkała się z krytyką niektórych kierowców. Pod wpisami dotyczącymi zmian w mediach społecznościowych ZDM kierowcy wyrażali swoje niezadowolenie. "Absurd, na tak zatłoczonej arterii zrobić buspas", "I cała dolinka znów stanęła w gigantycznych korkach" - to niektóre głosy krytyki. Ale nie brakowało także pochwał za szybką decyzję ratusza.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Awanturujący się w samolocie pasażer nie odleciał z Lotniska Chopina. Zamiast tego trafił do izby wytrzeźwień. "Dowieziony samochodem, a nie samolotem, z pomocą strażników miejskich, a nie pilotów" - podała straż miejska.

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Otwocku pieszy przebiegał przez pasy i został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Za całe zajście obwiniał kierowcę. Przejście było objęte monitoringiem, a zarejestrowane wideo rozwiało wątpliwości policji. 23-letni pieszy został ukarany mandatem. Policja pokazuje też nagranie ze zdarzenia.

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek, że wyznaczono termin ekstradycji Łukasza Ż. Niemcy zgodziły się wydać polskim służbom podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy kobiety z uczelni w Odessie. Jak ustalili, w zamian za łapówkę chciały uzyskać fałszywe dokumenty ukończenia studiów w Collegium Humanum dla ponad 60 osób. Usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
PAP

Na Krakowskim Przedmieściu trzy sceny - muzyczna, taneczne i dziecięca - oraz kolorowe parady. Na Cytadeli Warszawskiej wyjątkowy koncert folkowy i możliwość darmowego zwiedzenia znajdujących się tam dwóch muzeów. W Łazienkach Królewskich pokazy kawaleryjskie. Warszawskie instytucje przygotowały szereg atrakcji z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Oto przegląd najważniejszych.

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Schronisko na Paluchu udostępniło zdjęcie biało-czarnego koziołka, który został znaleziony na ulicy Głębockiej. Zwierzęciem zaopiekowała się na razie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 21-latka kierującego bmw. Auto nie miało przedniej rejestracji i było niesprawne technicznie. Mężczyzna wrócił do stolicy biedniejszy o 1500 złotych i bez dowodu rejestracyjnego.

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok temu zmarła mama ośmioletniego Emila. Później okrutną diagnozę usłyszał również jego tata - u ojca chłopca zdiagnozowano nowotwór płuc w zaawansowanym stadium. Umierający ojciec szuka teraz dla swojego synka nowej, kochającej rodziny. Materiał "Uwagi!" TVN.

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Źródło:
TVN Uwaga!

Straż Graniczna w Warszawie zatrzymała czterech cudzoziemców. To efekt kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy na terenie stolicy i powiatu pruszkowskiego.

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stanowisko wiceprezydenta pozostaje nieobsadzone. Zgodnie z umową powinno przypaść osobie z klubu Polski 2050. Tu kandydatem jest Jacek Wiśnicki, który obecnie pracuje w Centrum Komunikacji Społecznej. - Jestem kandydatem, ale na dziś przede wszystkim jestem urzędnikiem stołecznego ratusza - podkreślił sam zainteresowany.

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Źródło:
PAP

Z nowej trasy tramwajowej do Wilanowa skorzystało w tydzień prawie pół miliona osób. Prawie 75 tysięcy pasażerów podróżowało nią w dniu otwarcia. Największą popularnością cieszy się przystanek Miasteczko Wilanów. Z kolei z dwóch linii obsługujących trasę: 14 i 16, ta druga ma więcej podróżnych.

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Okręgowy w Ostrołęce skazał 42-letniego Andriego I. na 25 lat więzienia. Jak wynika z ustaleń prokuratury, I. zadał 30 ciosów ostrym narzędziem 56-letniemu rodakowi. Poszkodowany zmarł na skutek odniesionych obrażeń. Wyrok nie jest prawomocny.

"30–krotnie ugodził pokrzywdzonego ostrym narzędziem". Mężczyzna zmarł. Jest wyrok

"30–krotnie ugodził pokrzywdzonego ostrym narzędziem". Mężczyzna zmarł. Jest wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odblokowano już drogę krajową numer 50 po czołowym zderzenia auta dostawczego z osobowym, do którego doszło w miejscowości Ostrówek. Co najmniej jedna osoba została ranna.

Czołowe zderzenie auta dostawczego z osobowym

Czołowe zderzenie auta dostawczego z osobowym

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Śródmiejscy policjanci zatrzymali 24-latka podejrzanego o rozbój. W rozmowie z policjantami tłumaczył, że pokłócił się z dziewczyną, po czym zaatakował przypadkowego mężczyznę, próbując ukraść mu słuchawki.

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl