TVN Warszawa | Mokotów

Ambasada Rosji chce 9 maja w Warszawie obchodzić Dzień Zwycięstwa. "Nie możemy formalnie zabronić"

TVN Warszawa | Mokotów

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Onet.pl, Gazeta Wyborcza
Ambasador Polski w Ukrainie o 9 maja: kogo obchodzą święta zbrodniarzy?
Ambasador Polski w Ukrainie o 9 maja: kogo obchodzą święta zbrodniarzy?TVN24
wideo 2/35
TVN24Ambasador Polski w Ukrainie o 9 maja: kogo obchodzą święta zbrodniarzy?

Na stronie Ambasady Rosji w Polsce pojawiła się zapowiedź uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa, które chce zorganizować 9 maja w Warszawie. Rosjanie zamierzają złożyć wieńce i kwiaty na cmentarzu przy ulicy Żwirki i Wigury. Wpis z zapowiedzią wywołał w mediach społecznościowych oburzenie i został szybko usunięty.

"Z okazji 77. rocznicy Zwycięstwa narodu radzieckiego w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945 w dniu 9 maja br. o godz. 12.00 w Warszawie odbędzie się ceremonia złożenia wieńców i kwiatów na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury, w ramach której zostanie przeprowadzona akcja Nieśmiertelny Pułk. Zaprasza się uczestników dorosłych, zbiórka jest o godz. 11.30" - czytamy w zapowiedzi, która w piątek wieczorem (6 maja) wciąż była dostępna na stronie Ambasady Rosji w Polsce.

Wcześniej wpis na ten temat dostępny był też w mediach społecznościowych, ale został szybko usunięty.

9 maja to w Rosji Dzień Zwycięstwa - święto upamiętnia triumf tego kraju nad nazistowskimi Niemcami w 1945 roku. W Moskwie na placu Czerwonym co roku odbywa się wielka defilada wojskowa.

9 maja a wojna w Ukrainie

Zdaniem wielu komentatorów prezydent Rosji Władimir Putin w tym roku może zdecydować się właśnie 9 maja na jakiś krok, który mógłby istotnie wpłynąć na losy wojny w Ukrainie. Według ekspertów, a także ukraińskich władz, Kreml zamierzał tego dnia świętować również sukcesy odniesione w wojnie na Ukrainie. Tych jednak nie ma.

CNN w tym tygodniu podał, że tego dnia możliwe jest także formalne wypowiedzenie wojny Ukrainie przez Rosję.

Czytaj również: Ukraiński resort obrony: możliwe prowokacje ze strony wojsk rosyjskich w związku z 9 maja>>

Ratusz: nie możemy formalnie zabronić nikomu składania wieńców

Onet podał, że rosyjska ambasada powiadomiła o wydarzeniu polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Pismo z informacją z MSZ trafiło do stołecznego ratusza, co potwierdziła w rozmowie z Onetem jego rzeczniczka Monika Beuth-Lutyk. Miasto poinformowało Komendę Stołeczną Policji, by - jak wskazała - uczulić jej komendanta, że takie wydarzenie będzie miało miejsce.

Jak podkreśliła, miasto nie ma upoważnień i narzędzi do zabezpieczania imprez i zgromadzeń, a takie ma zawsze policja. Dodała też, że ratusz "nie może formalnie zabronić nikomu składania wieńców na cmentarzu czy zorganizowania tam jakiegoś spotkania". Zwłaszcza że jest to teren ogólnodostępny.

- Ambasada nie musi zwracać się do miasta o zgodę na tego typu uroczystość, nie możemy więc wydać żadnego zakazu jej zorganizowania - powiedziała z kolei stołecznej "Gazecie Wybiorczej".

Inwazja Rosji na Ukrainę, protesty przed ambasadą

Od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę przed budynkiem Ambasady Rosji w Warszawie są organizowane protesty. W połowie kwietnia pojawiły się tam stare sedesy, pralki i lodówki. Był to symboliczny protest warszawiaków przeciwko grabieży domów, których dopuszczają się żołnierze rosyjscy w czasie inwazji w Ukrainie.

W Warszawie przebywa obecnie nawet 300 tysięcy uchodźców z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

Antywojenna akcja przed ambasadą RosjiTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl, Onet.pl, Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości